Kimdir

Firuz Barbaros Bağlıkaya Kimdir? Eğitimi Nedir? Nereli? Kaç Yaşında? Kariyeri Nasıl?

Toplumuzda siyasilerden iş adamlarına, dizi oyuncularından müzisyenlere herkesin hayatı merak konusudur. O kişi kimdir, ne işler yapmıştır, ne kadar kazanmaktadır, kaç yaşındadır, nerelidir gibi sorular ile ünlü şahıslar hakkında bilgi sahibi olmak istenmektedir. Bu isteklere yönelik olarak bizler de okurlarımıza hem siyasi kulislerde adı geçen hem de başarıları ile saygı kazanmış bir iş adamı olan Firuz Barbaros Bağlıkaya’nın biyografisini sunuyoruz.

FİRUZ BARBAROS BAĞLIKAYA KİMDİR?

Devlet memurları Necmi ve Güzin çiftinin üç çocuğundan birisi olan Firuz Bağlıkaya 1957 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Daha sonra ailesi Ankara’ya göçen Bağlıkaya ilköğretim hayatını Ankara Namık Kemal İlköğretim okulunda geçirdikten sonra ortaöğretimde turizm üzerine eğitim almaya karar vererek Ankara Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde okumaya başlamıştır.

FİRUZ BARBAROS BAĞLIKAYA’NIN EĞİTİM HAYATI

İlköğretim ve ortaöğretimi Ankara’da okuyan ve turizm üzerine eğitim alan Firuz Bey liseden sonra Yabancı Diller Yüksekokulu’na devam etmiştir. Hem dil konusunda kendisini geliştirmek hem de otelcilik konusundaki tecrübelerini arttırmak için Almanya’ya Frankfurt’a giden Bağlıkaya burada Goethe Enstitüsü’nü bitirmiştir. Buradan sonra da mesleki hayatındaki yükseliş başlamıştır.

FİRUZ BARBAROS BAĞLIKAYA’NIN MESLEKİ KARİYERİ, YAPTIĞI İŞLER

Bağlıkaya bir röportajında çalışmaya henüz çok küçük yaşlarda su satarak, mısır satarak başladığını söylemiştir. O yaşlardan itibaren çalışmayı hiç bırakmayan başarılı iş insanı henüz lisedeyken Ayvalık’ta Büyük Berk Otel, Ankara’da Anıt Otel, Keykan, Stat Otel gibi pek çok turizm işletmesinde stajyer olarak da personel olarak da görev yapmıştır.

Almanya yıllarında da birçok otelde stajyerlik yapan Bağlıkaya 1980 yılında Türkiye’ye tam dönüş yapmıştır ve kariyerinin en önemli yıllarının başlangıcı bu süreçler olmuştur.

firuz barbaros baglikaya egitimi ve kariyeri

Almanya’ya dönme ihtimali varken aldığı bir iş teklifi ile Ankara’da Amerikalılara ait bir otelde çalışmaya başlamıştır. Bir arkadaşının önerisi üzerine otelcilik kariyeri yerine acente kariyerine yönelen Bağlıkaya Kavala Grubu’na bağlı Bodrum Tur’da transfer elemanı olarak ilk görevini almıştır. Daha sonra aynı grup içinde çeşitli görevlerde ve işlerde de bulunmuştur.

Acentecilik kariyerine İstanbul’a dönerek Cey Tur Genel Müdürü olarak devam eden turizmcimiz 1993-1994 yıllarında Murat Dedeman’ın Detur’una katıldıktan sonra Rusya pazarında aktif görevler üstlenmiştir. Sonraki süreçte de ufak hissesi ile ortak olduğu Detur’u satın alarak sahibi konumunda çalışmalarını sürdürmüştür.

1995 yılına gelindiğinde Rusya, Finlandiya, Norveç, İsveç ve Danimarka gibi ülkelerde tur operatörlüğü faaliyetleri sürdüren bir firma olan Detur’un patronu konumundaki Firuz Barbaros Bağlıkaya turizm faaliyetlerinin yanında spor faaliyetlerinde de etkinlik gösteren işlere imzalar atmıştır. Bir dönem Türkiye Basketbol Federasyonu’nda Yönetim Kurulu üyesi olarak da bulunmuştur.

Bağlıkaya 2011 ila 2014 arasında Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) 2. Başkanlık Görevinde bulunmuştur ve 2018 yılında bu yana da TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürmektedir.

Bağlıkaya’nın halihazırda bulunduğu görevler, konumlar da şunlardır.

  • Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı (UKTAŞ) Yönetim Kurulu Başkanlığı
  • Kuşadası Efes Kongre Merkezi (KOMER) Yönetim Kurulu Başkanlığı
  • İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) İcra Kurulu Başkan Vekili
  • Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi
  • Turizm ve Seyahat Acentaları Vakfı (TURSAV) Başkanı ve Mütevelli Heyeti Başkanı
  • Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Seyahat Acentaları ve Rehberler Meclis Üyeliği

<div></div>

FİRUZ BARBAROS BAĞLIKAYA KAÇ YAŞINDA? NERELİ? ÖZEL HAYATI

firuz barbaros baglikaya ozel hayati, evli mi, kac yasinda

Eğitim almaya başladığı yıllardan bugüne kadar oldukça renkli bir hayat yaşayan ve başarılı işlere imza atan Bağlıkaya hem çalışkan hem de pozitif bir iş insanımız. Çok sayıda ülke gezmiş ve bu ülkeler ile ticaretler geliştirmemizi sağlamış olan turizmci, turizm işlerinin yanı sıra spora olan ilgisi ile de ilişkili olarak Türkiye ve Avrupa’da; FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası, Dünya Golf Şampiyonası ve Final Four Avrupa Basketbol Şampiyonası gibi önemli uluslararası organizasyonlarda görev almıştır.

İyi derecede İngilizce ve Almanca ayrıca Rusça da bilen Firuz Bağlıkaya mesleği gereği pek çok dil ile haşır neşir olmuştur.

Üç evlilik yapmış olan Firuz Bey bu evliliklerde Ilgaz, Ege ve Deniz isimli de üç erkek evlat sahibi.

Baba tarafından Adanalı, anne tarafından Mersinli olan iş insanı 1957 doğumlu ve şu an 54 yaşının içinde bulunuyor.

<div></div>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu