kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Gavur İzmir sözü nereden geliyor? İlk kim söyledi?

İlber Ortaylı Ege Üniversitesi’nin yeni akademik yılı için yaptığı konuşmada halk arasında büyük tartışmalara neden olan ve milyonlarca kişinin geçmişini merak ettiği “Gavur İzmir” ifadesinin nereden geldiğini ve ilk kimin söylediğini açıkladı

Gavur İzmir sözü nereden geliyor? İlk kim söyledi?
A+
A-

Ege Üniversitesinin 2017-2018 Akademik Eğitim Öğretim Yılı açılışına katılan İlber Ortaylı, yıllardır söylenen ve milyonlarca insanın merak ettiği “Gavur İzmir” ifadesinin nereden geldiğini ‘Gavur İzmir’ ifadesini kimlerin kullandığını açıkladı.

GAVUR İZMİR SÖZÜ NEREDEN GELİYOR? 

“Bunların şehrin iktisadi hayatı üzerinde dominant faktör olması düşünülemezdi. Girit, Bosna, Arnavutluk ve Bulgaristan’dan göçlerle gelen insanlar belki ilk anda bereketli toprakta Hıristiyan unsurun olmasına kızmış olabilirler. ‘Gavur İzmir’ lafı başkalarından çok onların koyduğu bir ad olabilir. ‘Gavur İzmir’ diyen adamlar kavga etmektense bu bereketli topraktan istifade etmeyi tercih etmişlerdir. Şehrin sanayi ve ticaretinde boy göstermişlerdir. Yunan işgali sırasında, Helenistik nüfus Yunan valisinin Levantenlerini tuttuğunu kendilerine fırsat vermediklerini söylerlerdi. İşgalin bittiği 9 Eylül günü arkada yangın geçiren ve o yangının niçin çıktığı belli olmadığı bir harabe kalmıştır. Batıda resmi görüş Türklerin şehri yaktığı manasındadır. İnsanlar, gelen Türkler niye yaksın, gidenler yaktı demektedir. Her halukarda İzmir Levanten tüccarlar ve Helenik tüccarlar arasındaki rekabeti verimli bir duruma ulaştırmadan hayattan çekilir bir durumdaydı. Onun yeniden dirilmesi İzmir İktisat Kongresi’nden beri bu devletin çok önemli uğraşlarından biri olmuştur. İzmir, Türkiye’nin bir müddet için en önemli ihracat limanı olmuştur, Türkiye sanayileştikten sonra da bu vasfını devam ettirmektedir. İthalat limanı olarak bu rolü birinci derecede tutamadığı çok açıktır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.