Gaziantep Büy. Bel. Müfettişlik Sınavını Gerekçesiz İptal Etti

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi hiçbir somut açıklama ve gerekçe göstermeksizin müfettiş yardımcılığı mülakat sınavını iptal ettiğini açıkladı. Yapılan açıklamada yazılı sınavı geçerek, mülakata katılmaya hak kazanan onlarca aday, hiçbir gerekçe gösterilmeksizin mağdur edildi. Tercihiniyap ailesi olarak bu sınav iptalinden bir an evvel dönülmesini umut ediyoruz.

28.02.2018
A+
A-

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 adet müfettiş yardımcısı alım ilanı yayımlamıştı. Müfettiş Yardımcılığı sınavı için sınav başvuruları 5 – 11 Eylül 2017 tarihleri arasında yapıldı. Yazılı sınava katılmaya hak kazanan adaylar, kurum resmi sitesinde 20 Eylül 2017 tarihinde açıklandı. Müfettiş Yardımcısı olmak umuduyla sınava başvuru yapan adaylar içerisinde en yüksek puana sahip 80. adayın puanı 78,63073 olarak gerçekleşti. Her ne kadar Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışılacak olunsa da Türkiye’nin her yerinden İİBF mezunu arkadaşımız sınava başvuru yaptı. 

Sınavın Yazılı Aşaması 1 Ekim’de Yapıldı

Adaylar, yazılı sınava katılabilmek için Türkiye’nin dört bir yanından müfettiş yardımcısı olabilme umuduyla Gaziantep’e 1 Ekim 2017 tarihi öncesinde geldiler. Sınava girmeye hak kazanan adaylar listesinden adayların büyük bölümünün Gaziantep’e bağlı yerlerde ikamet etmediği ve adayların tek dertlerinin bir meslek sahibi olmak olduğu görülecektir. Yazılı sınav 01.10.2017 tarihinde Pazar günü saat 10.00’da Büyükşehir Belediyesi Şehitkamil adresinde yapıldı.

Mülakat Sınavı 5 Şubat 2018 Yapıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi müfettiş yardımcılığı sınavı için uzun süre beklettiği adayları 5 Şubat 2018 tarihinde mülakat sınavı yaptı. Yol ve diğer masrafları ceplerinden karşılayan adaylar, mecburen mülakat sınavını es geçmeksizin Gaziantep’e yeniden gitmek zorunda kaldı. Bu adayların tek derdi: Adil bir şekilde uygulanacak mülakat sınavına katılmak ve liyakat esasına dayalı şekilde 4 kişilik atama kadrosuna yerleşebilmekti. Mülakat sınavı da beklenildiği şekilde tamamlandı.

Gerekçesiz Şekilde Sınav İptal Edildi

Bunca zahmete, çalışmaya ve masrafa katlanan onlarca aday Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin verdiği kararla şok oldu. Mülakat sınavına katılmaya hak kazanan adaylara gönderilen tebligatta görülen lüzum üzerine alım iptal edilmiştir şeklinde bir yazı gönderildi. Adaylar, gelen tebligatın arkadaşları tarafından yapılan bir şaka olabileceğini düşünerek başta ciddiye almasa da, yazının resmi makamlarca ıslak imzalı olarak gelmesi olayın ciddiyetini anlamalarına sebep oldu. Hiçbir resmi gerekçe göstermeksizin müfettişlik sınavının iptal edildiğini bildiren Belediyenin bu kararından bir an evvel dönmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sınav ilanında yer aldığı şekilde 4 kişilik atamanın yapılmaması durumunda Belediye üzerindeki şaibenin artacağını düşünmekteyiz.

Belediyenin müfettiş yardımcılığı yazılı sınavını kazanmasını beklediği adaylar bu sınavı kazanamadıkları için mi atama iptal edilmiştir? Yoksa Belediye bu kadroları sınavsız şekilde atamayı düşündüğü kişilere mi teslim edecektir? Kurum içinde çalışan personeline mi bu kadrolar verilecektir? Türkiye’nin örnek belediyesi ve örnek belediye başkanı olarak bilinen Fatma Şahin’den bu şaibelere son verecek açıklamalar yapılmasını ve müfettişlik atamasının usulüne uygun olarak sonuçlandırılması bekliyoruz.

Her şeye rağmen sınav sonuçlarının açıklanmayarak, mülakata katılan adayların mağdur edilmesine yol açan bir uygulama olması durumda adayların mahkemeye başvurmaları gerektiğini düşünüyoruz. Onlarca adayın maddi ve manevi olarak uğradığı zarar düşünülmeksizin alınan bu karardan dolayı Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin hatasından dönmesini diliyoruz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.