Gelir Uzman Yardımcılığı Atamalarında Yedeklerin Hak Kaybı!

Gelir Uzman Yardımcılığı Atamalarında Yedeklerin Hak Kaybı!

A+
A-

Atama Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Gelir Uzman Yardımcıları Maliye Bakanlığı bünyesinde bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde istihdam edilmektedir. Atama süreçlerinde KPSS puanı ile başvuru yapıldıktan sonra  Başkanlıkça düzenlenen yazılı sınavı geçmek ve akabinde sözlü sınavda da başarılı olmak gerekmektedir. Tüm bu süreçler devam ederken sınava başvuran hatta kazanan adaylar başka kurum sınavlarına da girmekte ve bu süreçten daha evvel neticelenen yerler olması durumunda , burada evrak teslim etmeyerek diğer kurumlara gidebilmekte ve böylece sınav süreci başında il bazında belirlenen bazı kadrolar boş kalabilmektedir. Bu noktada ‘yedek’ adaylar süreci devreye girmektedir.

Yedek adaylar asıl adaylardan evrak teslimi yapmayan, mesleğe başlamayan adayların yerine atanmaktadır. 

Mevzuatta Yedek Ataması

Yedek Adaylara dair mevzuat düzenlemesi, mesleğin kendi yönetmeliğinde yer almaktadır;

Gelir İdaresi Başkanlığı Gelir Uzmanlığı Yönetmeliği, Uzman Yardımcılığına Giriş bölümünde bulunan; Yönetmeliğin 15 inci maddesinin dördüncü fıkrası kısmında yer alan “Yedek listede yer alan adayların hakları aynı il için yapılacak müteakip yazılı sınav tarihine kadar geçerli olup, daha sonraki sınavlar için müktesep hak veya herhangi bir öncelik teşkil etmez. Ayrıca, bu süre içerisinde başka bir il için açılan sınavda başarılı olarak ataması yapılan yedek adayların hakları sona erer.” 

Mağduriyetin Sebebi!

İşte bu noktada iki temel mağduriyet söz konusu olmaktadır.

-Sürecin uzaması durumunda yedek adaylara sıra gelemeden yeni bir sınavın gerçekleşmesi neticesinde, adayların hakkını yitirmesi

-Mesleğe girip çok kısa süre kalan, akabinde başka kuruma geçenlerin yerlerine yedek ataması yapılmaması.

Gelir Uzman Yardımcılığı mesleği belki de kamu içerisinde personel sirkülasyonu en yüksek olan kariyer meslektir. Bu noktada ilk bir yıl içerisinde özlük hakkı ya da başka bir saikle başka kurumlara geçen adayların yerine de ‘yedek adaylar’ arasından atama yapılması, aslında hem bir sınav ve mülakatı geçmeyi başarmış olan adayların hak kaybını önleyecek, hem de zaten gerçekleştirilmiş, masrafı yapılmış bir sınav ile atamalar gerçekleştirilerek yeni külfetlerden uzaklaşılarak ciddi bir tasarruf sağlanabilecektir. Gerek maddi gerek beşeri kazanımlarını düşündüğümüz zaman bu talebin oldukça haklı ve makul olduğunu görmekteyiz.

İkinci sebep ile alakalı olarak 2014 yılında kurum hassasiyet göstererek gerekli düzeltmeleri yapmış ve bu durumda oluşan mağduriyeti ortadan kaldırmıştı. 

Peki Şimdi Ne Yapılabilir?

Buna çözüm olarak mevzuatta şu şekilde değişiklikler düşünülebilir;

 “bu süre içerisinde başka bir il için açılan sınavda başarılı olarak ataması yapılan yedek adayların hakları sona erer.”  ibaresi yerine,  “aynı il için yapılacak müteakip sınav tarihiyle sınırlı kalmayıp, aynı il yedeklik hakkı süresince bir yıl içinde tekrar sınav açsa dahi her koşulda sözlü sınavın açıklanmasını takip eden bir yıl devam etmesi” getirilebilir. 

Hatta Sınav açılması ibaresinin yerine, izleyen sınavın sonuçlarının açıklanmasına kadar hak korunabilir. 

Tüm bunlara ek olarak kesinlikle bu bir yıllık süre içerisinde meslekten ayrılan, başka kurumlara muvafakat alarak geçen adayların yerine de yedek adaylardan atamalar gerçekleştirilmeli, Sistemdeki gecikmelerin, özlük haklarındaki sorunların bedelini yedek adaylar ödememelidir.

Konu hakkında fikir beyan etmek, gelişmeleri izlemek için FORUM Sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!

Gelir Uzman Yardımcılığı GUY Meslek Tanıtımı için Tıklayınız!

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.