Gelir Uzman Yardımcılığı Maaşı 2017

Gelir Uzman Yardımcılığı Maaşı 2017

22.03.2017
A+
A-

Gelir Uzman Yardımcılığı maaşı 2017 yılında ne kadardır? GUY maaşları ne kadar oldu? Gelir Uzman Yardımcılarının özlük hakları nasıldır? 2017 yılında GUY maaşlarının artışı ne kadardır? 2017 yılının ikinci altı ayı için gelir uzman yardımcılığı maaşı ne kadar olacaktır? Çalışma şartları açısından GUY… Özlük hakları açısından GUY… Bu ve benzeri soruların cevabı niteliğinde olan yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

2.000 Kişilik Gelir Uzman Yardımcısı İlanı Yolda

Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’a memleketi Çorum ilinde katıldığı toplantı’da İİBF mezunu bir bayan arkadaşımızın sorduğu soru üzerine 2.000 kişilik Gelir Uzman Yardımcısı ilan metnini imzaladığını ve bu metnin Başbakanlığa gönderildiğini duyurdu. İİBF ve SBF mezunu adayların, aylardır bekledikleri GUY ilanın gelmesi için hiçbir engel kalmaması büyük sevinçle karşılandı. Özellikle, 2016 yılında girdikleri Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan yüksek puan alan adayların, puanlarının geçerlilik tarihi bitmeden ilanın gelecek olması haberini almaları herkesi rahatlattı. 

Gelir Uzman Yardımcılığı Sınavı Nasıl Yapılmaktadır?

Gelir İdaresi Başkanlığı, Gelir Uzman Yardımcılığı sınavını “YAZILI ve SÖZLÜ” sınavlar olmak üzere iki aşamada gerçekleştirmektedir. Öncelikle, bundan önceki GUY sınavlarında atama yapılacak aday sayısının 5 katı yazılı sınava davet edilmektedir. Bu sınavda, adaylara her biri 20-30 soru arasında değişen Hukuk, İktisat, Maliye ve Muhasebeden bölümlerinden oluşan 100 soruluk bir test sınavı yapılmaktadır. Bu sınavda yanlış yapılan soruların götürüsü yoktur ve her doğru cevap 1 puan üzerinden hesaplanır. Yazılı sınavda başarılı sayılmanın şartı 70 puan alabilmektir. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar içerisinden puanı yüksek olandan başlanarak yapılan liste sonucunda her bir il için atama yapılacak aday sayısının “2 KATI SÖZLÜ SINAVA” katılmaya hak kazanmaktadır. Mülakat sınavına katılacak adayların şansı minimum %50 olmaktadır.

Gelir Uzman Yardımcısı Maaşı ve Özlük Hakları 2017

2017 yılı ilk 6 ayı itibariyle 9. Derece 1. Kademeye sahip bir Gelir Uzman Yardımcısı maaşı “yaklaşık 3.200 TL” dir. Buna yabancı dil tazminatı, eş ve çocuk yardımı, mesai ücreti gibi ek gelirler dahil edilmemiştir. Maliye Bakanlığı taşra teşkilatı’nda yer alan bir kadro olması dolayısıyla, EK 2200 göstergeye sahip kurumlardan biridir.  Bu nedenle; emeklilik ikramiyesi ve emekli maaşları EK 3600 göstergeye sahip kariyer mesleklere göre biraz az kalmaktadır. İş yoğunluğu açısından büyükşehirlerde mesleğin yoğunluğundan şikayet edilmektedir. 

2017 yılının ikinci 6 ayı itibariyle, mesleğe yeni başlayan bir Gelir Uzman Yardımcısı maaşı yapılacak %4 zamla birlikte “yaklaşık 3325 TL” olacaktır.

Gelir Uzman Yardımcısı Meslek Tanıtımı Yazımıza Ulaşabilmek İçin TIKLAYINIZ.

Gelir Uzman Yardımcılığı Mesleği İle İlgili Sormak İstedikleriniz İçin Forum Sayfamızı TIKLAYINIZ.

2339 1 4fa860ee143bcd718bade0e752c1441d

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.