kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

GSS Nedir? GSS Primleri Nasıl Hesaplanır? Güncel Prim Tutarları 2017 İçin Kaç Lira Oldu?

GSS Nedir? GSS Primleri Nasıl Hesaplanır? Güncel Prim Tutarları 2017 İçin Kaç Lira Oldu?

GSS Nedir? GSS Primleri Nasıl Hesaplanır? Güncel Prim Tutarları 2017 İçin Kaç Lira Oldu?
A+
A-

GSS Sigortalılık ve Prim Kapsamları Nelerdir?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında değerlendirilecek kişiler, iki statüde değerlendirilirler. Bunlara genel bilinen adlarıyla, C-1 statüsünde olanlar ve 60-g statüsünde olanlar denmektedir. Bu isimler 5510 Sayılı Kanun’un 60.Maddesinin 1.Fıkrasının C-1 Bendi ile yine 60.Maddesinin 1.Fıkrasının G bendinde düzenlenmesinden kaynaklanmaktadır. Şimdi bu iki statüyü ve kimlerin bu statüde nasıl değerlendirildiğine bakalım;

sgk logo

Kanunun bu bölümü aslında eskiden bildiğimiz Yeşil Kart sistemine tâbi olanlara işaret etmektedir. Bu kişiler gelir durumları iyi olmadığı için, primleri devlet tarafından karşılanan kişilerdir.

C-1 Statüsü, yapılacak gelir testinde geliri Asgari Ücretin 1/3’ünden az olanları kapsamaktadır. Bu kapsamda değerlendirilecek kişiler prim ödemekle yükümlü değildirler. Bunların Primler Hazinece karşılanacak ve karşılıksız olarak Sağlık Hizmetlerinden faydalanacaklardır.

60-g Nedir? Kimler Bu Kapsamda Sayılmaktadır?

60.Maddenin Birinci Fıkrasının ‘g’ bendine tâbi olanlar, Genel Sağlık Sigortası Primi ödemesi gerekenlerdir. Bunlar da gelir durumlarına göre kendi içlerinde gruplandırılmıştır. Yapılan Gelir Testi neticesinde;
g-1 Statüsü:
Geliri Asgari Ücretin 1/3’ü ile Asgari Ücret tutarı arasında olan kişiler; Brüt Asgari Ücretin, 1/3’ünün %12’si kadar prim ödemektedirler.
g-2 Statüsü:
Geliri, Asgari Ücret ile Asgari Ücretin 2 katı arasında olan kişiler; Brüt Asgari Ücretin %12’si kadar prim ödemektedirler.

g-3 Statüsü;
Geliri Asgari Ücretin 2 katı ve üzerinde olan kişiler ise, Brüt Asgari Ücretin 2 Katının %12’si kadar prim ödemektedirler.

Kim Ne Kadar Prim Ödeyecek? 2017 Güncel Prim Tutarları Ne Kadar?
Bu hükümler uyarınca 2017 GSS Prim Tutarları şu şekildedir;
g-1 İçin; 71.1 TL
g-2 İçin: 213.3 TL
g-3 İçin: 426,6 TL

C-1 Statüsü yani eski Yeşil Kartlılar’ın primleri ise tabandan hesap edilerek Hazinece ödenmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.