Kimdir

Gülsüm Azeri Kimdir? Mesleki Kariyeri Nasıldır? Nereli? Kaç Yaşında?

Dönem dönem kulislerde kabine de revizyon, değişim bilgileri dolanıyor. Bu kulis bilgileri çoğu zaman boş çıksa da bazı dönemlerde değişikliklerin habercisi de olabiliyor. Yeni hükümet sistemine geçtiğimizden beri kulislerdeki hemen hemen her listede adı geçen başarılı iş insanı Gülsüm Azeri de son listelerde yine adı geçen isimlerden. Peki Gülsüm Azeri kimdir, hangi işleri yapmıştır, şu an hangi konumdadır?

GÜLSÜM AZERİ KİMDİR?

Gülsüm Azeri 01 Ocak 1951 yılında Sakarya’nın Hendek ilçesinde dünyaya geldi. Üç çocuğu bulunan bir ailenin kız evlatlarından birisi olan Azeri ilkokulu ve ortaokulu Sakarya’da okuduktan sonra ortaöğretim hayatını iyi bir okulda geçirmek için İstanbul’a gelmiştir.

GÜLSÜM AZERİ EĞİTİM HAYATI, HANGİ OKULLARDA OKUDU?

Gülsüm Azeri zeki bir öğrenciydi. Bu zekaya yakışır bir eğitim almak için İstanbul’a Avusturya Kız Lisesi’ne kayıt olmak için geldi. Sonrasında Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde 5 yıl öğrenim gören Azeri ortaöğretim öğrenimini bitirmesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümüne kaydını yaptırdı. Kimya mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yine Boğaziçi Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği programında yüksek lisans eğitimi aldı ve çalışmalar yaptı.

GÜLSÜM AZERİ’NİN MESLEKİ HAYATI, BULUNDUĞU POZİSYONLAR VE ALDIĞI GÖREVLER

Mesleki kariyerine Çukurova Holding’de başlayan Azeri bir süre sonra 30 yıl sürecek bir serüvene başlayarak 1981 yılında Şişecam Topluluğu’nda çalışmaya başladı. Bu 30 yıllık serüvende Şişecam yani Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.’de çok farklı pozisyonlarda görev aldı. Şişe ve Cam Fabrikalarında kimyasallar, cam eşya ve düz cam bölümlerinde Grup Başkanlığı görevlerinde bulundu. 30 yıllık süreçte Türkiye, Rusya, Mısır ve Bulgaristan’da ekibiyle birlikte 15 fabrika kurulmasını sağladı, 160 ülkeye ihracat yapılmasına önayak oldu ve Fransa, İtalya, Belçika ve ABD gibi ülkelerin alanlarında lider firmaları ile iş ortaklıkları yapılmasının altyapısını kurdu.

gulsum azeri egitim hayati, kariyeri

Gülsüm Azeri’nin yıllar içinde bulunduğu görevler şu şekilde:

1994 ila 1998 yılları arasında Şişecam Kimyasallar Grup Başkanlığı

1999 ila 2007 yılları arasında Şişecam Cam Ev Eşyası Grup Başkanlığı

2007 ila 2011 yılları arasında Düzcam Grup Başkanlığı

1994 ila 2011 yılları arasında Şişecam İcra Komitesi Üyeliği

2011 ila 2017 yıllarında OMV Petrol Ofisi A.Ş. ve OMV Gaz ve Enerji Holding A.Ş.’nin CEO ve Yönetim Kurulu Üyeliği

Aynı dönem içerisinde OMV Petrol Ofisi Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı

Gülsüm Azeri bunlara ek olarak;

İstanbul Sanayii Odası (ISO) Yönetim Kurulu Üyeliği

ISO Meslek Komitesi Başkanlığı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yürütme Kurulu Üyeliği

Toprak ve Çimento Ürünleri İhracatçılar Birliği Başkanlığı

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyeliği ve İcra Kurulu Üyeliği

Avrupa Cam Federasyonu Cam Ev Eşyası Komitesi Başkanlığı

THY Yönetim Kurulu Üyeliği

Glass for Europe Yönetim Kurulu Üyeliği

gibi görevlerde de bulunduğu gibi 2005 ila 2011 yılları arasında Başbakanlık Etik Kurulu’nda özel sektör temsilcisi olarak yer aldı.

Yeni hükümet sistemine geçtikten sonraki süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ekonomi Politikalar Kurulu’na atanan Azeri bu görevini sürdürmek ile beraber halen VIP Turkey Holding B.V. Üst Yönetim Kurulu Üyesi, Kaleseramik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Pirelli Otomobil Lastikleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Tekfen Holding A.Ş. ve Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi olarak da görevler icra etmektedir.

<div></div>

GÜLSÜM AZERİ NERELİDİR, KAÇ YAŞINDA, EVLİ Mİ? ÖZEL HAYATI

gulsum azeri ozel hayati, kac yasinda, nereli

Aslen Sakaryalı olduğu düşünülen Azeri 1951 doğumlu ve şu an 60 yaşını tamamlamış durumda. 60 senelik bir ömre büyük başarılar sığdıran başarılı iş insanımız aldığı eğitimlerden de tahmin edileceği üzere iyi derecede Almanca ve İngilizce biliyor.

Evli olan Azeri Cenan Azeri ve Sina Azeri adında iki erkek çocuk sahibi. Çocukları tarafından övgüyle anlatılan anneleri iyi bir iş insanından önce iyi bir anne olarak anılıyor. İş hayatındaki başarılarını da bu özelliklerine bağlayan çocuklar annelerinin jenerasyon farkına rağmen kendileri ile aynı bakış açısını kolaylıkla yakaladığını belirtiyor.

<div></div>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu