Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Sınav Sonuçları YEDİ AYDIR Açıklanmıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sınav sonuçlarını bir türlü açıklayamıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettiş yardımcılığı sınavı mülakat tarihleri 7 aydır açıklanamadı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı b grubu memur alım mülakatları üzerinden 6,5 ay geçmesine rağmen, sonuçlar açıklanmadı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı A.B. Uzman Yardımcılığı yazılı sınavının üzerinden geçen 7 aya rağmen sınav sonuçları açıklanmadı. Bu yazımızda Gümrük sınavlarında yaşanan gecikmeleri dile getirmek istiyoruz.

10.06.2017
A+
A-

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, KPSS 2016 sonrası gerek a grubu kariyer meslekler için gerekse de açıktan b grubu memur kadroları için ilana çıktı. Bu ilan metinlerinde: 23 Müfettiş Yardımcısı, 5 AB Uzman Yardımcısı ve 763 B Grubu Personeli olmak üzere 791 kişilik atama belirlendi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı personel alımına ilişkin bu ilanları Ekim ayı içerisinde resmi sitesinde adaylara duyurdu. A grubu kariyer meslek sınavlarının yazılı kısmını,B grubu personel sınavının da sözlü kısmını yaklaşık 7 ay önce tamamlayan kurumda bu tarihten itibaren sınavlarla ilgili herhangi bir ilerleme yaşanmadı.Aradan geçen bu süreye rağmen, yapılan üç sınavın sonucu da açıklanamadı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettiş Yardımcılığı

A kadro kariyer meslek denildiğinde zirvede görülen mesleklerden biri olmayı hak eden Gümrük ve Ticaret Müfettiş Yardımcılığı için 10 Ekim 2016 tarihinde ilan açıklandı. 23 kişinin alınacağının belirtildiği ilanda giriş sınavının yazılı bölümü “ 26-27 Kasım 2016 (Cumartesi ve Pazar) tarihlerinde ” sabah ve öğleden sonra olmak üzere dört oturum halinde yapıldı. 12 Aralık 2016 tarihinde yapılan açıklamaya göre 48 aday yazılı sınavda başarılı olarak sözlü sınava katılmaya hak kazandı. Bu tarihten sonra büyük sabırsızlık ve istekle mülakat sınavına çalışmaya başlayan adayların beklentileri günden güne yok oldu. Yazılı sınav üzerinden geçen 7 aya rağmen, bu sınavın mülakat tarihine ilişkin herhangi bir açıklama kurum tarafından yapılmadı. Mülakata hak kazanan adayların büyük çoğunluğu yaşanan uzun gecikme nedeniyle, başka kurumların kariyer meslek sınavlarını kazanarak üzerindeki baskıdan bir nebze olsun uzaklaştı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı AB Uzman Yardımcılığı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, uzun süredir merkez kadrosuna uzman yardımcılığı alımı yapmazken, son yıllarda düzenli olarak AB Uzman Yardımcılığı alımı yapıyor. Bu yılda 21 Ekim 2016 tarihinde kurum tarafından yayımlanan ilan metni ile 5 AB Uzman Yardımcılığı alımı yapılacağı duyuruldu. 100 kişinin katıldığı ” Gümrük ve Ticaret Bakanlığı AB Uzman Yardımcılığı yazılı sınavı 07 Aralık 2016 ” tarihinde Ankara’da yapıldı. Yazılı sınav üzerinden geçen 7 aylık süre boyunca yazılı sınav sonuçlarıyla ilgili en ufak bir gelişme yaşanmadı. Kariyer meslek sınavları hakkında bir ilk olarak yaşanılan bu hadise karşısında adaylar sınav kağıtlarının kaybolduğu endişesini bile dile getirmeye başladı. 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı B Grubu Personel Alımı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kendi personel planlamasını FETÖ darbe teşebbüsüne rağmen değiştirmeyerek düzenli olarak her yıl açtığı b grubu personel alımı için bu sene de 763 kişilik ilana çıktı. Birçok kurumun personel alımını durduğu bu sıkıntılı dönemde, 17 Ekim 2016 tarihinden gelen bu ilan adayların yüzünü güldürdü. Özellikle kariyer meslek sınavlarında yaşanan tıkanıklığı, b kadro Gümrük personeli olarak atanarak üzerinden atmak isteyen adaylar için zamanlaması harika oldu. Mülakat sınavı olarak gerçekleştirecek olan ilan için yaklaşık 2.300 aday “ 12/12/2016-06/01/2017 tarihleri arasında sözlü sınava “ katıldı. En fazla 2-3 ay içerisinde sonuçların açıklanacağını bekleyen adaylar, güvenlik soruşturması engeline katıldı. Bir türlü bitirilemeyen güvenlik soruşturmaları birçok adayın açılan diğer kurum sınavlarına katılmasına neden oldu. Mülakatlarda psikolojik bekleme eşiğinin çoktan kaybolduğu bu sınav için, adaylar isyan noktasına geldi.Mülakatın üzerinden geçen 6,5 aylık zaman dilimi adaylar üzerinde hissizlik ve beklentisizlik etkisi oluşturdu. Son haftalarda kurum içerisinden gelen duyumlarda, güvenlik soruşturmalarının tamamlandığı yönündeki haberlere rağmen,sonuçların hala açıklanmamış olması adayları çileden çıkardı. Sosyal medya platformları üzerinde kuruma öfkesini dile getiren adaylar, geçen 6,5 aylık sürenin kendilerinde kuruma karşı büyük prestij kaybı yarattığını gösteriyor.Bu kadar uzun süre beklemenin insanları hem maddi hem de manevi olarak büyük kayba sokması nedeniyle bir an evvel sonlandırılması gerektiğini düşünüyor ve yetkililerden süreç hakkında en azından bilgi verilmesini talep ediyoruz.

Konu ile ilgili üç ay öncede bu yazımızı gündeme getirmiştir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.