17 Ağustos Marmara Depreminin Üzerinden 20 Yıl Geçti

17 Ağustos Marmara Depreminin Üzerinden 20 Yıl Geçti. 20 yıl geçmesine rağmen depremin yaşattığı maddi ve manevi kayıplar asla unutulmadı. Takvimler 17 Ağustos 1999'u gösterirken Türkiye asla unutamayacağı bir felaket yaşadı. İşte depremden arda kalan, depremi anlatan fotoğraflar...

HABER 17.08.2019, 16:16
17 Ağustos Marmara Depreminin Üzerinden 20 Yıl Geçti

Her yıl 17 Ağustos'ta Türkiye'nin kapanmayan yarası akıllara gelir. 1999 yılında takvimler 17 Ağustos'u gösterirken Kocaeli Gölcük'te deprem meydana geldi. 7.4'lük deprem ülkede büyük yaralar oluşturdu. Depremin üzerinden 2019 yılı itibariyle 20 yıl geçti. 20 geçti geçmesine belki ama yaralar kapanmadı, acılar unutulmadı.
 

Kocaeli'nin Gölcük ilçesi depremin ana merkez üssüydü. Asrın Felaketi olarak da adlandırılan Marmara Depremi en çok Gölcük'ü vurdu. Ancak etkisi Gölcük ilçesi ile sınırlı kalmadı. Tüm bölge bu şiddetli depremden etkilendi. Saatler 03.02'yi gösterirken 45 saniye boyunca sallandı Marmara bölgesi. Belkide binlerce kişi için hayatlarının en uzun 45 saniyesiydi. 7,4 büyüklüğündeki bu deprem nedeniyle dile bile kolay değil, tam tamına 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti. 43 bin 953 kişi ise yaralandı.
 

Depremin merkez üssü Gölcük ilçesiydi. Ancak Kocaeli dışında pek çok şehir depremden etkilendi. Öyle ki Kocaeli'nin yanı sıra Sakarya, İstanbul, Yalova ve Düzce illeri de depremden olumsuz etkilendi. Hatta civardaki il, ilçe ve beldeler de depremin etkisinden kurtulamadı.
 

Depreme ait görüntüler, fotoğraflar, anılar, şarkılar, şiirler, gazete manşetleri unutulmadı. Hafızalara işlendi. Depremin yaşattıkları, hissettirdikleri kalplerde unutulmaz yaralar açtı. Kimi sevdiklerini kaybetti kimi ise kayboldu. Ancak her ne olursa olsun bir millet göz yaşlarına boğuldu. Deprem Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine geldi. 2010 yılında kamuoyu ile paylaşılan rapora göre tam 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti. 43 bin 953 kişi ise deprem nedeniyle yaralandı.
 

Deprem nedeniyle yüzlerce bina yıkıldı. Otomobiller enkazların altında kaldı. Birimkimler, beyaz eşyalar, teknolojik ürünler, paralar, altınlar tüm eşyalar enkaz altında kaldı. Bölgede büyük maddi hasar meydana geldi. 
 

Yaşanan deprem nedeniyle 200 bin civarında kişi evsiz kaldı. 66 bin 441 konut ve 10 bin 901 iş yeri yıkıldı. 16 milyona yakın insanın deprem nedeniyle hayatı olumsuz etkilendi. 285 bin 211 konutta ve 42 bin 902 iş yerinde hasar oluştuğu belirlendi.
 

Türkiye'de ve uluslararası arenada depremle ilgili pek çok inceleme ve araştırma yapıldı. 17 Ağustos depremi etkisiyle, yaşattığı acılarla, oluşan maddi hasarla 100 yıl içinde yaşanan depremlerden sıyrılarak öne çıktı. 17 Ağustos depremi 20 milyar dolardan fazla oluşturduğu hasarla ve yaşattığı ekonomik kayıpla son 100 yıldaki en büyük 6. deprem olarak tarihe geçti.
 

Deprem sonrasında harekete geçmesi gereken mekanizmalar bir türlü harekete geçemedi. Deprem sonrasında müdahale ekipleri yetersiz kaldı. Yaşanan mağduriyetler hala hafızalarda. Bazı illerde deprem mağdurları, depremzedeler kalacak yer bulamazken bazıları da  prefabrik evlerde, çadırlar da kaldı.
 

17 Ağustos 1999'da yaşanan Marmara Depremiyle ilgili bilinen ve bilinmeyen pek çok detay var. Deprem ile ilgili olarak belgeseller çekildi. Ancak depremin şiddettini ve yaşattıklarını en iyi fotoğraflar resmediyor. İşte 17 Ağustos depremini unutturmayacak ve kalplerinize işleyecek o fotoğraflar...
 

Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu