2018 Gelir Uzman Yardımcılığı ve Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı Sınavları Neden Açıklanmıyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Gelir Uzman Yardımcılığı GUY ve Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı DGUY alımlarının ilk bölümü olan Yazılı Sınav neticeleri hala açıklanmadı. Süreç ne aşamada? Tıkanma nerede yaşandı? Sınav ne zaman açıklanacak? Yazımızda değerlendirdik.

2018 Gelir Uzman Yardımcılığı ve Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı Sınavları Neden Açıklanmıyor?

GİB 04.08.2018 tarihinde 3000 kişiye, 18.08.2018 tarihinde de 5000 kişiye Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı DGUY ve Gelir Uzman Yardımcılığı GUY yazılı sınavlarını gerçekleştirdi. Bu sınavların gerçekleştirilmesinin üzerinden yaklaşık sırayla 2 hafta ve 1 ay geçmesine rağmen yazılı sınav neticeleri hala açıklanmadı. TEST olarak yapılmasına ve evvel ki sınavlardan daha az kalabalık bir kitleye gerçekleştirilmiş olmasına rağmen sonuçlar neden halen açıklanmadı?

Bugüne dek süreç ne aşamalardan geçti?

Her iki sınav için de sınav içerikleri, sınav başvuru taban puanları ve diğer detaylar için;

https://www.tercihiniyap.net/haber/2018-gelir-uzman-yardimciligi-ve-devlet-gelir-uzman-yardimciligi-sinavlari-ne-zaman-aciklanacak

Sınav Açıklanma Süreci Neden Uzadı?

Gelir İdaresi Başkanlığı bugüne dek gerçekleştirdiği onlarca alımda aynı gün veya en geç 4 gün içerisinde yazılı sınavları açıklaması ile adayların en çabuk neticeye ulaştığı kurumların başında gelmiştir. Bugüne dek bu şekilde hızlı yürüyen sürecin neden bu kez bu denli uzadığı ise tüm adaylarca merak edilen bir konudur. 

Süreci Tıkayan Boş Makam mı?

23 Haziran 2018 tarihinde Gelir İdaresi Başkanı Sayın Adnan ERTÜRK geçirdiği kalp krizi neticesinde yaşama gözlerini yumdu. Bunun üzerine boş kalan Başkanlık makamına ise aradan geçen 1.5 aylık süreye rağmen herhangi bir atama yapılmadı.

Gelir İdaresi Başkanlığında bir çok etkili bürokratın bu makam için yarıştığı bilinmektedir. Bu yarışın neticesi olarak ortaya çıkan farklı bir uygulamanın sınav neticesini geciktirdiği bilgisi yaptığımız araştırma neticesinde bize ulaştı.

Sonuçlar Bakan Önünde

Aldığımız bilgilere göre sonuçların bir hafta önce belli olduğu, optik okuma ve bunların tasnifinin tamamlandığı, taban puanların oluştuğu ve listelerin kesinleştiği bilgisi bize geldi. Ancak garip uygulama bu aşamadan sonra başladı. Kurumda o gün içerisinde sonuçların açıklanması beklenirken, sonuçlar süreç ile bir şekilde yeni Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak'ın dikkatini celbetmek maksadıyla onayına sunuldu. 

Gelir İdaresi Başkanlığı sınavlarında normal koşullarda olmayan bu uygulama, ilk kez bu süreçte ortaya çıktı. Böyle bir uygulamaya merhum Adnan Bey'den boş kalan makamın ve makamın taliplisinin çok olmasının yol açtığı durumu ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple adayların 1 ay gibi bir süredir daha mülakat ve atama süreçlerini de yaşayacakları göz önünde tutulmaksızın yazılı sınav sonucu beklemesi ise gerçekten anlamsızdır. Emek veren insanın, emeğinin karşılığının alnının teri kurumadan verilmesi şiarı ile hareket edilmesi en büyük temennimiz.

En kısa sürede adayların bekleyişine son verilmesi ve sonucun açıklanmasını Sayın Kurum yetkililerinden herkes adına talep ediyoruz. 

Süreçlere dair gelişmeleri takip etmek için FORUM Sayfamızda bulunan;

2018 Gelir Uzman Yardımcılığı GUY Sınavı

2018 Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı DGUY Sınavı başlıklarını takip etmeyi Unutmayın!

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 18:23
YORUM EKLE