2018 SGK Denetmen Yardımcılığı İlanı Ne Zaman Gelecek?

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde görev yapan ve Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele konusunda Kurumun öncü denetim unvanı olan Sosyal Güvenlik Denetmenliği kadrosuna 2018 yılı için yapılacak alım ne zaman gerçekleştirilecek? Sosyal Güvenlik Denetmenliği alımına dair detaylar ve mesleğin ayrıntılarını yazımızda bulabilirsiniz;

2018 SGK Denetmen Yardımcılığı İlanı Ne Zaman Gelecek?

Son olarak Ocak 2017'de 300'ü İİBF/SBF mezunlarından, 100'ü ise İstatistik/Matematik/Aktüerya bölümleri mezunlarından toplamda 400 kişilik bir Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı alımına çıkan Sosyal Güvenlik Kurumu bu yıl henüz bu kayıt dışı istihdam ile mücadele konusunda kilit öneme sahip bu unvan için henüz alıma çıkmadı. Alımın ne zaman olacağına dair hususlardan evvel mesleğe giriş ve mesleğin icrasına dair kısa bir bilgilendirme yapalım.

Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı Mesleğine Giriş 

Adayların Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı mesleğine girebilmeleri için iki aşamayı geçmesi gerekmektedir. Bu aşamalar;

-Kamu Personeli Seçme Sınavı Alan Bilgisi'nden belirlenmiş puan türlerinden yeterli puanı almış olmak
-Kurumca gerçekleştirilecek Sözlü Mülakatta başarılı olarak, mesleğe alınacak aday sayısı içinde yer almak

Kamu Personeli Seçme Sınavı Safhası

Adayların Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı'na başvuru yapabilmeleri için İİBF/SBF alanından KPSS'de KPSS P23 veya KPSS P42 puanlarının birinden, İstatistik/Matematik/Aktüerya alanında ise KPSS P13 puan türünden en az 70 puan almış olmaları gerekmektedir. Tabi başvuru puanının 70 puan olması bir şey ifade etmemektedir. Adayların Sözlü Mülakata katılabilmeleri için mesleğe alınacak aday sayısının 4 katı kadar aday içerisinde yer almaları gereklidir. Aksi halde adaylar sözlü mülakata katılamazlar. 

Sözlü Mülakat Safhası

Kurumca gerçekleştirilen Sözlü Mülakata mesleğe alınacak aday sayısının 4 katı kadar aday girebilmektedir. Her alan bu anlamda kendi içerisinde sıralanmakta ve kendi taban puanları belirlenmektedir. Mülakata da ayrı ayrı gruplanarak girip yine kendi alanlarında değerlendirilmektedirler. 

Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı Mülakatı aşağıdaki konulardan oluşmaktadır;


Mesleğe alınacak sayının 4 katı kadar aday Sözlü Mülakatta yarışırlar. Sözlü Mülakat neticesinde mesleğe alınacak asil adaylar ile asil adaylardan kalabilecek boş kadrolar için yedek adaylar belirlenir. 

Mesleğe girişe dair diğer detaylar için; Nasıl Sosyal Güvenlik Denetmeni Nasıl Olunur? başlıklı yazımızı okumak için Tıklayınız!

Sosyal Güvenlik Denetmenliği / Denetmen Yardımcılığı Mesleği

Bu mesleğin en temel çalışma alanı kayıt dışı istihdamla mücadeledir. Bunun tespiti için denetimler gerçekleştiren Denetmenler ve Yetkili Denetmen Yardımcıları, ayrıca; 

-Kayıt tetkiki yaparak sahte sigortalılığın tespitini,
-Evlendiği halde aynı evde yaşayarak gelir/aylık alan hak sahiplerinin tespitini,
-Gelir/aylık almak için başvuran ya da halen bunları alan hak sahiplerinin gelir tespitlerini,
-İnşaatların ikmal oranı tespitlerini,
-İş Kazalarında sigortalılık tespitini,
-Meslek Odalarındaki kayıtların tetkiki ile sigortalılık tespitini yapmaktadırlar. 

Tüm bu işler Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bel kemiği olan işlerdir ve bunlar Sosyal Güvenlik Denetmenleri ile Yetkili Denetmen Yardımcıları tarafından yapılmaktadır. Yoğunluk bakımından Kurumun diğer meslek mensuplarından daha fazla kalemde meslek icra etmelerine rağmen, Kurumdaki diğer kariyer meslek gruplarından daha düşük özlük hakkına sahip olmaları mesleğin belki de en olumsuz yanıdır. Bunun da zaman içerisinde düzeltileceğini, makul bir çözüme aklı selim ile ulaşılacağını düşünmekteyiz.

Mesleğe dair diğer detaylar için Sosyal Güvenlik Denetmenliği MESLEK TANITIM yazımızı okumayı Unutmayın!

2018 10. Dönem Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı İlanı Ne Zaman?

2018 yılı için Kurumun ne zaman alım yapacağı konusunda belirsizlik halen sürmektedir. Kurumun bu yıl için 400 Kişilik bir alım planladığını FORUM sayfamızda daha evvel dile getirmiştik. Ancak özellikle 9. Dönem Denetmen Yardımcılarının atama süreçlerinin halen tamamlanmamış olması, bu konuda net bir şey söyleyebilmemiz önündeki en büyük engel. Sürecin netleşmesi ile planlanmış olan 400 Kişilik alımın çok geç vakte kalmadan gerçekleştirileceğini bekliyoruz.

Süreci takip etmek için 2018 KPSS Sonrası Kurum Sınavları FORUM başlığımızı takip edebilirsiniz!

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 12:13
YORUM EKLE