2021 AVM'ler Tam Kapanma Döneminde Açık Mı? Kapalı Mı?

2021 AVM'ler Tam Kapanma Döneminde Açık Mı? Kapalı Mı? Tam Kapanma Dönemi Başladı! Alışveriş Merkezleri Tam Kapanma Boyunca Çalışıyor Mu?

HABER 27.04.2021, 23:00
2021 AVM'ler Tam Kapanma Döneminde Açık Mı? Kapalı Mı?

2020 yılında Türkiye'de etkili olmaya başlayan Koronavirüs salgını yılın tamamında tüm faaliyetleri olumsuz etkilemişti. Kapanma kararları, tedbirler, aşı çalışmaları vb her türlü faaliyete rağmen 2020 salgınla mücadelede başarısız bir yıl oldu. 2021 yılındaysa salgın tekrar Türkiye'de etkisini artırmaya başladı. Günlük 50 bini aşan vaka sayılarının ardından Ramazan Ayı ile birlikte kısmi kapanma kararı alındı. Ramazan ayının ilk iki haftasında uygulanan kısmi koronavirüs tedbirlerinin ardından daha sert bir adım geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı ardından 29 Nisan-17 Mayıs 2021 tarihleri arasında Türkiye'de 17 günlük tam kapanmanın uygulanacağını açıkladı. Ardından İçişleri Bakanlığı genelge yayınlarak kısıtlamanın çerçevesini çizdi. Peki 17 günlük kısıtlamada AVM'ler açık olacak mı? Tam kapanmada AVM'ler kapanacak mı?

Tam Kapanmada AVM'ler Açık Mı, Kapalı Mı?

Koronavirüs salgınına rağmen tüm Türkiye'de milyonlaraca kişi her gün AVM'lere gidiyor. Üstelik yurt genelindeki AVM'lerde çalışan binlerce kişi bulunuyor. Ayrıca alışveriş, ürün değişimi, gezmek, yemek yemek, spor yapmak gibi farklı amaçlarla da binlerce kişi AVM'lerin yolunu tutuyor. Ancak açıklanan tam kapanma kısıtlaması ile birlikte AVM'lerin de akıbeti merak edilir oldu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin geçtiğimiz günlerde alışveriş merkezlerinin Ramazan ayı içerisindeki kısmi kapanma süreci byunca 17.30'da kapandığını açıkladı. Erdoğan'ın tam kapanma kararı sonrasında yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesiyle de 29 Nisan-17 Mayıs tarihlerindeki tam kapanma boyunca uygulanacak kurallar netleşti. Buna göre imalat, üretim, gıda, temizlik, sağlık gibi alanların dışındaki tüm işletmeler pandemi döneminde kısıtlamadan muaf tutulacak. AVM'lerde üretim yapılmadığı için alışveriş merkezleri de bu süreçte kapalı olacak.

İçişleri Bakanlğı tarafından kimlerin muaf olacağı, nerelerin açık olacağına ilişkin yayımlanan genelge büyük ses getirdi. Bu genelge içerisinde bakkal, market, manav gibi işletmelerin açık olacağı duyuruldu. AVM'ler ise genelgede açık olacak şeklindeki bilgiler arasında yer almıyor. Bu kapsamda 17 günlük genelge sürecinde AVM'lerin kapanacağını söylemek yanlış olmaz.

Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu