2021 Tam Kapanma Destek Paketi Var Mı? Kısıtlamada Devlet Desteği

2021 Tam Kapanma Destek Paketi Var Mı? Kısıtlamada Devlet Desteği Var Mı? Esnafa Faiz Destekli Kredi Desteği Veriliyor Mu? Kredi Geri Ödemeleri Ötelendi Mi?

HABER 27.04.2021, 22:39
2021 Tam Kapanma Destek Paketi Var Mı? Kısıtlamada Devlet Desteği

2020 yılının başından beri Türkiye'yi etkisi altına alan Koronavirüs salgını milyonlarca kişinin hayatını olumsuz etkiledi. Örneğin eğitim sektöründe uzaktan eğitim modeline geçildi, teknolojiye erişimi olmayanların eğitim imkanı kısıtlandı. Yeme-içme yerleri, lokantalar, kafeler, işletmelerde yalnızca sipariş modeline geçildi. Pek çok işletme kepenk kapattı, işçi çıkardı. İnşaattan üretime, ihracattan ithalata her türlü sektörde iş takvimlerinde sarkma oldu. Binlerce kişi hayatını kaybetti, yüz binlerce kişinin sağlığı olumsuz etkilendi. Tüm bu sürecin ardından günlük vaka sayıları bir kez daha 50 bin bandının üzerine çıkınca kısmi kapanmadan tam kapanmaya geçildi. Türkiye 29 Nisan-17 Mayıs 2021 tarihleri arasında tam kapanıyor. Peki bu süreçte zor duruma düşecek, işleri azalacak esnafa, işini kaybedecek işçiye devlet desteği olacak mı? Tam kapanma destek paketi açıklandı mı?

Tam Kapanma Destek Paketi Var Mı?

2020 yılının Mart ayından beri Koronavirüs salgını tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Dünyanın pek çok noktası salgına karşı aşılama ve tam kapanma önlemlerini aldı. Ancak ekonominin olumsuz etkilenmesi nedeniyle devletler ardı ardına milyarlarca dolarlık destek paketleri açıkladı. Kapalı iş yerleri, çalışmayan işçiler devlet tarafından desteklendi. Türkiye'de de nakdi ücret desteği, kısa çalışma desteği, işten çıkarma yasağı gibi uygulamalar yürürlüğe girdi. 

29 Nisan-17 Mayıs tarihlerindeki tam kapanma sürecinde de esnafa verilen destekler devam edecek. Lokanta, restoran, kafe gibi yerlere 1500 TL sigorta prim desteği Mayıs ayı sonuna kadar uygulanacak. Gelir kaybı desteği, kira desteği ve ciro kaybı desteğine vatandaş başvurabilir. Son başvuru tarihi 30 Nisan olarak belirlendi. Ancak bunlar dışında henüz net bir yardım-destek paketi açıklanmadı.

Esnafa Faiz Destekli Kredi Desteği Veriliyor Mu?

Ticaret Bakanlığı koordinesinde esnaf ve sanatkarların kredi ve fealet kooperatiflerine geciken borçları için TESKOMB yapılandırma imkanı getirdi. Ticaretle uğraşanlar bu kapsamda geri ödeme kolaylığı elde etti. Bu destekten 30 bin civarında kişinin yararlandığı, yapılandırılan toplam borç miktarının da 650 milyon lirayı bulduğu belirtiliyor.

Kredi Geri Ödemeleri Ötelendi Mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 24 Mart 2020 tarihinde alınan karar ile 456 bin 238 esnaf ve sanatkarın Halkbank'a olan toplam 3m ilyar 397 milyon lira kredinin geri ödemesi 3 aylığına ertelendi. 1 Nisan 2020-30 Haziran 2020 döneminde vadesi dolacak bu borçların ertelenmesi esnafa nefes aldırdı.

22 Temmuz 2020 tarihinde alınan karar ile 371 bin 858 esnaf ve sanatkarın Halkbank'a olan toplam 2 milyar 286 milyar liralık kredi geri ödemesi de 3 aylığına ertelendi. Bu boçların vadesi ise 1 Nisan 2020-30 Haziran 2020 döneminde doluyırdu.

Esnaf ve sanatkarların Halkbak'a olan kredi geri ödemeleri için de 6 aylık erteleme imkanı tanındı. Bu borçların vadesi 1 Ocak 2021-30 Haziran 2021 döneminde doluyordu. Bu program kapsamında 1 milyon 161 bin esnaf ve sanatkarın toplam 11,9 milyar liralık kredi geri ödemesinin ertelenmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu