2021 Üniversiteden Atılma Var Mı? Üniversiteden Kimler Atılır?

2021 Üniversiteden Atılma Var Mı? Üniversiteden Kimler Atılır? Üniversiteden Kimler, Neden Atılır? Üniversiteden Atılma Kaç Yılı Kapsar? Üniversiteden Öğrenciler Ne Zaman, Nasıl Atılır?

HABER 17.02.2021, 22:35
2021 Üniversiteden Atılma Var Mı? Üniversiteden Kimler Atılır?

Bu konuya girmeden önce üniversitenin tanımını yapmak gerekmektedir. Türk Dil Kurumuna göre Fransızca kökenli olan kelime bilimsel olarak özerk bir yapıya ve kamu tüzel kişiliğine sahip bir eğitim kurumu anlamına gelmektedir. Yüksek düzeyde eğitim verilen bu kurumlarda bilimsel araştırmalar ve yayınlar yapılır. Enstitü, yüksekokul, fakülte gibi kuruluş ve birimlerden oluşur. Darülfünün olarak da bilinmektedir. Türkiye'de farklı şehirlerde onlarca üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerde binlerce öğrenci eğitim almaktadır. Bu nedenle üniversitelerle, eğitim öğretim faaliyetleriyle ilgili her konu merak edilmektedir. Özellikle de devamsızlık yapan, okulda sorun yaşayan öğrenciler üniversiteden atılma olup olmadığını merak etmektedir. Peki üniversiteden atılma var mı? Üniversiteden kimler, ne yaparsa atılır?

Üniversiteden Atılma Var Mı? Yok Mu?

Türkiye'nin dört bir yanındaki üniversitelerde binlerce öğrenci eğitim almaktadır. Bu kişilerin bazıları okulu uzatmış, bazıları derslerini alttan almakta, bazıları ise devamsızlık yapmaktadır. Hatta okulda kopya çekerken yakalanan, kavga eden, hocalarıyla arası kötü olanlar da vardır. Bu nedenle hangi durumlarda okuldan atılacaklarını merak ederler. Öğrenciler okulu gerekli sürede bitiremezse, işledikleri disiplin suçları nedeniyle ancak üniversiteden atılabilir. Üniversiteden atılma işlemi kolay kolay uygulanmaz. Öğrenciler ancak ciddi olarak bir suça karışmışsa ya da ard arda disiplin suçu işlemişse atılabilirler. Örneğin kopya çekmeleri ya da kavga etmeleri durumunda direkt okuldan atılmazlar. Bu durumda genellikle okuldan uzaklaştırma cezası verilir.

Üniversiteden Kimler, Neden Atılır?

 • Uyuşturucu madde kullanmak veya uyuşturucu madde satma suçundan okuldan atılma cezası verilir.
 • Terör örgütlerine üye olmak, örgüt kurmak veya kurmaya yardımcı olmak suçundan okuldan atılma cezası uygulanır.
 • Silah, bıçak gibi zarar verme, öldürme niteliğindeki tehlikeli silah ve aletleri taşıyan, kullanan kişiler atılır.
 • Cinsel saldırı gibi yüz kızartıcı suçların işlenmesi durumunda okultan atılma cezası verilir.
 • Gerekli sürede okulu bitiremeyen öğrenciler okuldan atılır.
 • 2014 yılında yapılan düzenleme ile 2014 sonrası üniversiteye kaydolan öğrencilere bu ceza verilmektedir.
 • 2014 öncesi üniversiteye kaydolan öğrenciler okulu uzattıkları için okuldan atılmazlar.

Üniversiteden Atılma Kaç Yılı Kapsar?

 • Önlisans okuyan bir öğrenci 4 senede mezun olmazsa ilişiği kesilir.
 • Lisans okuyan bir öğrenci 7 yılda mezun olmazsa okuldan atılır.
 • 5 sene öğretim süresi olan öğrenciler 8 yılda mezun olmalıdır.
 • 6 sene süresi olan okullardan 9 sene içinde mezun olunması gerekir.
 • Bu sürelerde mezun olunmazsa öğrencinin ilişiği kesilir.


 

Yorumlar (6)
Semih 6 ay önce
Yanlışınız var 2014 öncesi girişliler de atılabiliyor. 2014-2015 eğitim yılının ikinci dönemi itibariyle dönem sayılmaya başladı herkesin yani 2022-2023 eğitim yılı ilk dönem sonu 14 dönemi dolduranlar atılacak. Odtü'de böyle başka okulları bilemem.
Mustafagezen 5 ay önce
Yani kesinmi 2021/2022 güz dönemini okuyabiliyormuyuz yani 2014 / 2015 güz dönemi sayılmıyor mu 7 yildan
Ayşe 4 ay önce
Bende 2014 kayıtlı öğrenciyim ksü şimdi aynı sıkıntıyı yaşıyorum 2020 2021 tekrar başlamıştım yeni öğrendim 7 yıl da bitirme şartını
mahmut 3 ay önce
4 yıllık bölümde hazırlık okuyorum etti 5 yıl. bu sene kaldım bu da benim 7 yıllık limitimden düşerse geriye 1 kere kalma hakkım mı sayılır, yoksa hazırlık göz ardı edilir benim 4 yılımın üstüne mi sayılır, yani 2 kalma hakkım mı kalır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
açık