30 Ağustos 2020 Resmi Tatil Mi? Okullar, Hastaneler, Bankalar Açık Mı?

30 Ağustos 2020 Resmi Tatil Mi? Okullar, Hastaneler, Bankalar Açık Mı? 30 Ağustos Zafer Bayramı Nedir? Önemi Ne? 30 Ağustos 2020 Zafer Bayramı Resmi Tatil Mi? 30 Ağustos 2020 Bankalar, PTT, Kargo Firmaları Açık Mı? Çalışıyor Mu? 30 Ağustos 2020 Devlet Daireleri, Kamu Kurumları Açık Mı? Çalışıyor Mu? 30 Ağustos 2020 Hastaneler ve Eczaneler Açık Mı? Çalışıyor Mu? 30 Ağustos 2020 AVM'ler, Mağazalar Açık Mı? Çalışıyor Mu?

HABER 20.07.2020, 16:54
30 Ağustos 2020 Resmi Tatil Mi? Okullar, Hastaneler, Bankalar Açık Mı?

2020 yılına yeni tip Koronavirüs salgını damgasını vurdu. Virüs tehdidi nedeniyle okullar kapandı. İş hayatı baştan başa değişti. Uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma dönemine geçildi. Kısa çalışma ödeneği kapsamında çalışanlar ayın yarısını evde geçirirken yarısında işe gitti. Bu dönemde her çalışan ve her öğrenci bu kadar şanslı değildi. Yüz yüze eğitimin ve normal çalışma düzenin devam ettiği yerler de oldu. Özellikle memurların çalışma temposu değişmedi. Bu nedenle binlerce kişi izin yapacakları resmi tatilleri beklemeye başladı. Özellikle de 30 Ağustos Zafer Bayramının hangi güne denk geldiği, resmi tatil olup olmayacağı merak konusu oldu. Pek çok kişi de hastane, banka, PTT, kargo, noter, emniyet işleri nedeniyle 30 Ağustos'ta buraların açık olup olmayacağını araştırmaya başladı.

30 Ağustos Zafer Bayramı Nedir? Önemi Ne?

Osmanlı Devleti yıkıldıktan sonra küllerinden Türkiye Cumhuriyeti doğdu. Ancak bu doğum oldukça sancılı bir süreçti. Milli Mücadele dönemindeki zorlu savaşlar, bir ülkeyi yeniden inşa etmenin zorlukları bir döneme damgasını vurdu. Mili Mücadele döneminin en önemli anı belki de 30 Ağustos 1922 tarihiydi. Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk yönetiminde 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Büyük Taaruz gerçekleşti. Büyk Taarruz'un zaferle sonuçlanmasıyla 30 Ağustos tarihi yeni kurulan Cumhuriyetin en önemli zaferlerinden biri haline geldi ve zafer bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Ulusal bir bayram olan Zafer Bayramı Atatürk'ün başkumandanlığında yapılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi üzerine ilan edilmiştir. Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş ve Anadolu'dan sökülüp atılmıştır. 9 Eylül 1922'de İzmir'de Yunan işgalinden kurtarılmıştır. Zafer Bayramı 1923 yılından itibaren resmi bayram olarak kutlanmıştır. Bu kutlamalar bayram havasında geçmiştir. Her şehirde kortejler, etkinlikler, anma törenleri düzenlenmiştir. Bu nedenle 30 Ağustos resmi tatil ilan edilmiştir. Okullar ve iş yerleri bu tarihte kapalıdır.

30 Ağustos 2020 Zafer Bayramı Resmi Tatil Mi?

30 Ağustos Zafer Bayramı 1926 yılından itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmakta ve resmi tatil olarak ilan edilmektedir. 1926 yılından beri her 30 Ağustos'ta okullar kapanmaktadır. Devlet kurumları 1 günlük tatil yapmaktadır. Ancak tatilin çalışanlar için daha anlamlı olabilmesi için 30 Ağustos tarihinin hafta içine denk gelmesi gerekir. 

30 Ağustos 2020 tarihi Pazar gününe denk gelmektedir. Pazar günü hafta son olduğu için memurların yüzü tam olarak gülmez. Çünkü Pazar günü hafta sonu tatili olmaktadır. Bu nedenle de memurlar ayrıca izin yapmaz. Özel sektörde ise 30 Ağustos gibi resmi tatillerde personeller genelde çalıştırılır ve bu personellere fazla mesai ücreti ödenir.

30 Ağustos 2020 Bankalar, PTT, Kargo Firmaları Açık Mı? Çalışıyor Mu?

30 Ağustos 2020 pazar gününe denk gelmektedir ve resmi tatildir. Hem pazar günü olduğu için hem de resmi tatil olduğu için bu tarihte bankalar çalışmamaktadır. Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank, Garanti, Yapı Kredi, Finans, Denizbank bugün çalışmayacaktır. Tüm özel ve kamu bankaları kapalı olacaktır. EFT gibi işlemler de bir gün sonra Pazartesi günü gerçekleştirilir. Havale işlemi yapılabilir.

PTT ve kargo firmaları da 30 Ağustos 2020 tarihinde pazar günü kapalıdır. Hiçbir kargo firmasının şubesi işlem almayacaktır. Ayrıca PTT şubeleri de kapalı olacaktır. Bu nedenle 30 Ağustos tarihinde işlem yapamayacağınızı unutmamanız gerekir. İşlemlerinizi bu tarihten önce ya da sonra yapmanız gerekecektir.

30 Ağustos 2020 Devlet Daireleri, Kamu Kurumları Açık Mı? Çalışıyor Mu?

Hafta sonu olması nedeniyle ayrıca resmi tatil olması nedeniyle resmi daireler kapalıdır. Yöneticiler, kritik görevde olanlar o tarihte çalışabilir. Ayrıca yetiştirilmesi gereken iş olursa, acil bir durum olursa görev yapılır. Bunun dışında memurlar o gün evlerinde olacaktır.

30 Ağustos 2020 Hastaneler ve Eczaneler Açık Mı? Çalışıyor Mu?

Hastaneler ve eczaneler kapalı olacaktır. Nöbetçi eczaneler çalışacaktır. Ayrıca kritik öneme sahip hastane servisleri, acil servisler de faaliyetlerine devam edecektir. Sağlık personelleri nöbet tutacaktır.

30 Ağustos 2020 AVM'ler, Mağazalar Açık Mı? Çalışıyor Mu?

Alışveriş merkezleri, mağazalar her gün olduğu gibi resmi tatilde, 30 Ağustos'ta da çalışmaya devam edecektir. Resmi tatil olduğu için çocuklar, gençler, yaşlılar AVM'lere, mağazalara alışverişe koşacaktır.

Yorumlar (0)
21
açık