65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşım Kartı Nasıl ve Nereden Alınır?

65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşım Kartı Nasıl ve Nereden Alınır? 65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşım Kartı Nedir? 65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşım Kartı Ne İşe Yarar? 65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşım Kartı almak için gereken belgeler nelerdir? 65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşım Kartı alma ücreti ne kadar 2020?

HABER 05.01.2020, 23:35
65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşım Kartı Nasıl ve Nereden Alınır?

Türkiye'de emekliler, yaşlılar, engelliler, çocuklar, işsizler için belirli hizmetler bulunmaktadır. Özellikle de yaşlılar ve emeklilere pek çok hak tanınmıştır. Bayram ikramiyeleri, emekli maaş zamları gibi ödeneklerin dışında ulaşımda ücretsiz hizmet de verilmektedir. Belirli bir yaşın üzerindeki vatandaşlara ulaşım hizmetlerinden ücretsiz faydalanmaları için kart verilmektedir. Bu nedenle milyonlarca yaşlı ve yaşlıların aileleri bu kartla ilgili araştırma yapmaktadır. 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım kartı olarak bilinen bu kartın 2020 yılında nasıl ve nereden alındığı sık sık sorulmaktadır.  Peki 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım kartı nedir? Ne demek? Ne işe yarar? 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım kartı nasıl ve nereden alınır?

65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşım Kartı Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere bu kart 65 yaşın üzerindeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ulaşım hizmetlerinden ücretsiz faydalanmasını sağlayan bir karttır. 65 yaşını dolduran vatandaşlara sunulan bu ayrıcalık sayesinde vatandaşlar şehir içi ulaşım hizmetlerini para ödemeden alırlar. Metro, otobüs, halk otobüsü, belediye otobüsü gibi araçlardan bedel ödemeden hizmet alınabilir. Ancak her 65 yaşını dolduran para ödemeden ücretsiz ulaşım hizmeti alamaz. Bedel ödemeden hizmet almak için bu kartın çıkarılması zorunludur. Çünkü artık ulaşım sistemlerinde parayla değil kartla ödeme ve geçiş yapılmaktadır.

65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşım Kartı Ne İşe Yarar?

Pek çoğumuz otobüste, metroda, şehir içi ulaşım araçlarında her gün her saat yaşlıları görüyoruz. Ekmek almak için ilçe değiştiren bile pek çok yaşlı vatandaş bulunuyor. Hatta otobüs güzergahında gezintiye çıkan bile var. Bunun en büyük sebebi ise 65 yaş üstü vatandaşlara verilen ücretsiz ulaşım kartı. Bu kart sayesinde 65 yaş üstü vatandaşlar şehir içi ulaşım hizmetlerinden kesintisiz ve ücretsiz faydalanıyor. Ankara, İzmir, Konya, İstanbul, Bursa, Samsun vb. büyükşehirlerde sık sık görüldüğü gibi yaşlı vatandaşlar bu kartlarla şehir içinde artık daha fazla görünür oldu. Sosyal devlet anlayışının iyi bir göstergesi olan bu uygulama ile yaşlı vatandaşlar sosyal hayata kazandırılıyor. Emekli maaşlarından ulaşım masrafları düşülüyor.

65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşım Kartı Nasıl ve Nereden Alınır?

Konuyla ilgili en çok bu kartın nasıl ve nereden alınacağı merak edilmektedir. 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım kartı almak için şehirdeki kart başvuru merkezlerine veya belediyelere başvuru yapmak gerekmektedir. Vatandaşlar kimlik kartları ve 1 adet vesikalık fotoğrafları ile birlikte başvuru merkezlerine, belediyelere ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine giderek kart için başvuru yapmalıdır. Kısa sürede işlem yapılarak 65 yaş üstü kartı vatandaşlara verilmektedir. Ayrıca 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım kart ücreti de ödenmelidir. Ancak bu ücret oldukça cuzi bir miktardır. Ayrıca kartı almak için elektronik ortam üzerinden de başvuru yapılabilir. 

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar (12)
Adnan 9 ay önce
Ben 65 yaşına girdim ücretsiz kart alabilirmiyim
Erdal SİLAHCI 1 yıl önce
ŞU AN HİÇ BİR YERDEN VERİLMİYOR SADECE LAFTA KALDI
AYTEN NERGİS 1 yıl önce
65 YAŞ KART
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
parçalı az bulutlu