AİHM'in OHAL Kararına Bakanlıktan Yanıt Geldi

AİHM 12 Haziran 2017 tarihinde yaptığı açıklamaya Adalet Bakanlığından 13 Haziran 2017 tarihinde AİHM yanıt geldi.

HABER 14.06.2017, 08:18 24.07.2017, 01:29
AİHM'in OHAL Kararına Bakanlıktan Yanıt Geldi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 12 Haziran 2017 tarihinde Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yürürlüğe giren bir KHK ile ihraç edilen devlet memurlarını ilgilendiren önemli bir karar aldı.

Strasbourg Mahkemesi, ihraçların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olduğu gerekçesiyle kendisine başvuran binlerce devlet memuruna bu yıl Ocak ayında 685 nolu KHK ile oluşturulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunu adres gösterdi.

Bu Komisyonu Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilenler için "iç hukuk yolu" olarak değerlendiren AİHM, bu yol tüketilmeden başvuruları değerlendiremeyeceğini belirtti.

Mahkeme bu kararı 1 Eylül 2016'da çıkarılan KHK ile işine son verilen Erzurum 1071 Malazgirt İlkokulu öğretmeni Gökhan Köksal tarafından yapılan dava başvurusunu inceleyerek aldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu kararı ''öncü karar'' olma özelliğini taşıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gündemindeki binlerce benzer başvuru için de örnek karar anlamına geliyor.

BU KARAR DİĞER DAVALARI DÜŞÜRECEK

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin önümüzdeki günlerde tüm bu başvurulara benzer bir karar göndermesi bekleniyor. Alınan bu kararla AİHM gündeminde Türkiye'ye karşı başvurularda önümüzdeki günlerden itibaren binlerce dava başlamadan düşecek.

ADALET BAKANLIĞINDAN KARARA YANIT GELDİ

AİHM kararı sonrasında Adalet Bakanlığından sürece ve kararı ilişkin önemli bir açıklama yapıldı.

"15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü tarafından gerçekleştirilen terörist darbe teşebbüsü sonrası Anayasamıza ve uluslararası yükümlülüklerimize uygun olarak ilan edilen olağanüstü hal kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenler kamu görevinden çıkarılmıştır.

Kamu görevinden çıkarılanlar tarafından doğrudan AIHM'e çok sayıda başvuru yapılmıştır. AIHM 08/12/2016 tarihinde açıkladığı Zihni/Türkiye kararında, 672 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarılan başvuranın öncelikle iç hukuk yollarına başvurması gerektiğini belirterek, başvuruyu kabul edilemez bulmuştur.

02/01/2017 tarihli ve 685 sayılı KHK ile Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu (Komisyon) kurulmuştur. Komisyon üyeleri 16/05/2017 tarihinde atanmış ve Komisyon 22/05/2017 tarihinden itibaren çalışmaya başlamıştır.

Bakanlığımızca yukarıda bahsedilen Zihni/Türkiye kararı doğrultusunda, derdest bulunan benzer nitelikteki başvuruların reddedilmesi amacıyla AİHM'e başvuruda bulunulmuştur.

Öğretmen olan ve 672 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarılan başvuranın AİHM'e yaptığı başvuru üzerine Mahkeme 12/06/2017 tarihinde başvuruyu iç hukuk yollarının tüketilmediği gerekçesiyle oybirliğiyle kabul edilemez bularak reddetmiştir. Söz konusu Köksal/Türkiye kararında AİHM, Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunu yeni bir iç hukuk yolu olarak kabul etmiştir.

AİHM kararı KHK'lar ile kamu görevinden çıkarılanlar açısından emsal teşkil etmektedir. Kararda; AİHM'e başvuru yapmadan önce Komisyona, Komisyon kararına karşı idare mahkemelerine, mahkemelerin kararlarına karşı da Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapılması gerektiği vurgulanmıştır."


Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur