Aile Yardımı 2018
Aile ve çocuk yardımı 2018 yılında ne kadardır? Memur maaşlarına aile yardımı olarak ne kadar para yatırılır? Çocuğu olan bir memurun maaşı 2018'de ne kadar artacak? Çocuğu olan memur bu yardımdan yararlanmak için neler yapmalıdır? Evlenen memur, aile yardımı almak için ne yapmalıdır? 2018 zammı ile birlikte açıklayacağımız bu soruların cevabını yazımız devamında bulabilirsiniz.

Memurların çalışmayan eşleri ve dünyaya gelen veya evlat olarak edindikleri çocukları için (Bu çocuklar belli bir yaşa gelinceye kadar) devlet tarafından aldıkları paraya Aile ve çocuk yardımı denilmektedir. Bu yardımlar, altı ayda bir zamlanarak memur maaşlarına aylık yatırılmaktadır. Aile ve çocuk yardımı 2018 yılı itibariyle kaç TL olmuştur? 

AİLE YARDIMI 2018

Aile Yardımı alan memurların aylık olarak yatırılan paraları altı ayda bir zamlı olarak yatırılmaktadır. Her yılın ilk altı ayında (Ocak-Haziran) alınan meblağ, ikinci altı ayında (Temmuz-Aralık) alınan meblağdan daha düşüktür. Ocak ve Temmuz aylarında yeni tutarlara göre güncelleme yapılmaktadır.

  • 1- EŞ YARDIMI 2018

Memurların çalışmayan eşleri için aylık olarak aldıkları ve altı ayda bir periyodik olarak zamlanan nakdi yardıma eş yardımı denilmektedir. Aşağıda 2017 yılı ile 2018 yılının ilk altı ayı için güncel eş yardımı ücretleri gösterilmiştir.

  • 2017 yılının ilk altı ayı için eş yardımı 204,99 TL
  • 2017 yılının son altı ayı için eş yardımı 219,17 TL.
  • 2018 yılının ilk altı ayı için eş yardımı 227,94 TL olarak belirlenmiştir.
  • 2018 yılının son altı ayı için eş yardımı 235,92 TL olacaktır.

  • 2- ÇOCUK YARDIMI 2017

Yeni dünyaya gelen çocuğu için veya evlat edindiği çocuğu için memurlara yardım olması maksadıyla aylık olarak ödenen nakdi yardıma çocuk yardımı denilmektedir. Aile yardımında olduğu gibi çocuk yardımında da tutarlar altı aylık periyotlar halinde hesaplanmaktadır. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında güncellenerek memur maaşlarına ilave edilmektedir.

  • 2017 yılının son altı ayı için çocuk (0-6 yaş için) yardımı tutarı 51,35 TL olarak belirlenmiştir.
  • 2017 yılının son altı ayı için çocuk (6 yaş üstü için) yardımı tutarı 25,68 TL olarak belirlenmiştir.
  • 2018 yılının ilk altı ayı için çocuk (0-6 yaş için) yardımı tutarı 53,40 TL olarak belirlenmiştir.
  • 2018 yılının ilk altı ayı için çocuk (6 yaş üstü için) yardımı tutarı 26,70 TL olarak belirlenmiştir.

EŞ YARDIMI ŞARTLARI

Memurların eşleri için aile yardımı alabilmesi için: Eşlerinin herhangi bir menfaat karşılığı çalışmıyor olması veya sosyal güvenlik kurumundan aylık almaması gerekmektedir. Memurlar, resmi nikah tarihini takip eden ay başından itibaren aile yardımına hak kazanmaktadır. Memurlar, gerekli belgelerle birlikte kurumlarının personel işlerine başvurmaları durumunda sonraki ilk ayda bu maaşı almaya hak kazanır. Memurlar, evlilik cüzdanlarında yer alan resmi nikah tarihlerini gösterir belgenin fotokopisini kurumlarında yer alan ilgili birime teslim etmeleri durumunda aile yardımı alma şartı sağlanır.

ÇOCUK YARDIMI ŞARTLARI

Memura çocuk sayısına bakılmaksızın, öz, üvey veya evlat edinilmiş çocukları için verilen nakdi yardıma çocuk yardımı denilmektedir. Devlet memuru; çocuğun doğum tarihi, evlat edindiği tarihi veya geçimini sağlayacağı üvey çocuğun bulunması sonucunu doğuracak bir evlilik yaptığı tarihi izleyen aybaşından itibaren söz konusu çocuklar için çocuk yardımı ödeneğine hak kazanır. Eşlerin ikisinin de memur olması durumunda bu yardım sadece babaya ödenecektir.Gerekli belgelerin, memurun çalıştığı kurum veya kuruluşa teslim edilmesi durumunda çocuk yardımı almaya hak kazanılır. Bunun için istenilen belgeler:çocuğa ait nüfus cüzdanı fotokopisi ve hastane doğum raporudur.

Diğer haberlerimizi sitemizden takip edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları