ALES ve KPSS Başvuruları İçin SON GÜN

ALES ve KPSS Başvuruları İçin SON GÜN

ALES ve KPSS Başvuruları İçin SON GÜN

KPSS başvurusu için son gün. ALES başvurusu için son gün. Ales ve Kpss başvurusu için son gün. Başvurular sona eriyor. ÖSYM sınav başvuruları için zaman daraldı. Kamu Personeli Seçme Sınavı ve Akademik Lisanüstü Eğitim Sınavı 2017 yılı için son günlere girildi. ALES başvurusunun sona ermesine kalan 24 saat, ALES açılımı Akademik Lisanüstü Eğitim Sınavı başvurusu ne zaman sona eriyor? KPSS açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavı başvurusu ne zaman sona eriyor? Konuyla ilgili yazımızın detaylarına bakabilirsiniz.


ALES ve KPSS Açılımı

Ales ne demektir? Ales'in açılımı nedir? "ALES'in açılımı" Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı'dır. Dört yıllık lisans eğitimini başarıyla tamamlayan adayların lisansüstü eğitim alabilmek için girmek zorunda oldukları, ÖSYM tarafından uygulanan sınavdır. Sınava katılabilmek için mezun olma koşulu yoktur; ancak sınav puanlarının geçerlilik süresi açıldığı tarihten itibaren 3 yıldır. 

KPSS ne demektir? KPSS'nin açılımı nedir? "KPSS'nin açılımı" Kamu Personeli Seçme Sınavı'dır. Dört yıllık lisans eğitimini başarıyla tamamlayan adayların kamu personeli (memur, uzman, müfettiş, denetmen, mühendis, avukat vs.) olabilmek için girmek zorunda oldukları, ÖSYM tarafından uygulanan sınavdır. Sınava katılabilmek için mezun olma koşulu yoktur; ancak sınav puanlarının geçerlilik süresi 2 yıl sonra uygulanacak olan KPSS'nin sonuçları açıklandığı an sona ermektedir. Yukarıda açıkladığımız sınav 2017 KPSS için açıklanmıştır. Çift yıllarda önlisans ve ortaöğretim (lise ve dengi okul) mezunları içinde kamu personeli seçme sınavı uygulanmaktadır. 

ALES ve KPSS Başvuruları İçin Son Gün

ÖSYM tarafından yapılacak olan ALES başvuruları "23 Mart 2017 tarih ve 23:59 saati" itibariyle sona erecektir. 2017-KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, ÖABT başvuruları,  "23 Mart 2017 tarih ve 23:59 saati" olup ücret ödeme için son gün, 24 Mart 2017 tarihidir. 2017-KPSS Alan Sınavları ( Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Muhasebe, Hukuk, İktisat, İstatistik, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) başvuruları,  27-31 Mart 2017 tarihleri arasında alınacak olup ücret ödeme için son gün, 3 Nisan 2017 tarihidir.

Akademik lisanüstü eğitim sınavı 7 Mayıs 2017 tarihinde yapılacakken, Kamu personeli seçme sınavı bir kaç farklı tarihte uygulanacaktır. 2017 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) lisans düzeyinde, 21 Mayıs 2017, 27 Mayıs 2017 ve 28 Mayıs 2017 tarihlerinde, sabah ve öğleden sonra uygulanacaktır.  Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), MEB öğretmen atamalarına katılacak öğretmen adayları için alanlarına bağlı olarak 16 Temmuz 2017 tarihinde uygulanacaktır. Adayların tümü, 21 Mayıs 2017 tarihinde sabah oturumuna girmek zorundadır.

Bize sormak istediklerinizi FORUM sayfamızı kullanarak sorabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 21:44
YORUM EKLE