Almanya'nın Yeni Cumhurbaşkanı Steinmeier oldu

Almanya'nın Yeni Cumhurbaşkanı Steinmeier oldu

Almanya'nın Yeni Cumhurbaşkanı Steinmeier oldu

Almanya'nın eski dışişleri bakanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya Federal Meclisi'ndeki oylama ile ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi.

61 yaşındaki sosyal demokrat politikacı, Almanya'nın en popüler siyasetçilerinden biri. Steinmeier, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki başkanlık seçimleri sürecinde Donald Trump'ı "nefret söylemi yayıyor" sözleriyle eleştirmiş, iki ülke ilişkileri için endişesini dile getirmişti.

Almanya'nın yeni cumhurbaşkanı, sağ eksenli popülist söylemlere karşı çıkışları ile de tanınıyor. Almanya'da bu koltuk, genel olarak törensel olarak görülse de cumhurbaşkanına özellikle yurtdışında ülkeyi temsil eden figür gözüyle bakılıyor.

Steinmeier, oylamadaki toplam bin 260 oyun 931'ini alarak Almanya'nın yeni cumhurbaşkanı oldu.


Almanya'da cumhurbaşkanlığı seçimi, milletvekillerinin yanında 16 eyaletten seçilen ve sosyal yaşantının her alanından temsilcilerin katılımı ile gerçekleştiriliyor.

Bu yılki seçiciler arasında, Almanya Milli Takımı teknik direktörü Joachim Loew ve ülkede bilinen bir renkli figür olan drag kraliçesi Olivia Jones da bulunuyordu.

8 yıl Almanya dişişleri bakanlığı görevinde bulunan Frank-Walter Steinmeier 19 Mart'ta görevine başlayacak. Yeni cumhurbaşkanı 2009'da Angela Merkel'e karşı Almanya liderliği için yarışmış ancak başarılı olamamıştı.

Ülke medyası, Steinmeier seçiminin, gelecek Eylül ayında yapılacak seçimlerde Merkel'in koltuğunu hedefleyen Sosyal Demokrat partiye güç verdiği yorumunu yapıyor.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2017, 23:54
YORUM EKLE