Almanya Türk İşçi Alımı 2019
Almanya Türk işçi alımı 2019 yılında da sürecek. Alman firmaları Türk işçi alım için konsolosluk üzerinden ilana çıkıyor ve şartlarını yayınlıyor. Daha detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Tarihte birden fazla kez Almanya yurtdışından işçi alımı yaptı. Bu alımlardan en kalabalık olanı Türkiye’den yapılanlar oldu. İlk kez 1950’li yıllarda başlayan işçi alımı furyası Berlin Duvarının yıkılışının ardından hızlanarak sürdü ve hala devam ediyor. 

Bugün Almanya’da üçüncü kuşak Türkler doğdu ve oy hakkı kazanıp çalışma yaşamına girdi. Tahminen 4 milyona yakın soydaşımızın yaşadığı Almanya’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgeler Berlin, Stutgart, Hamburg ve Düsseldorf gibi ağır sanayinin geliştiği yerlerdir. Bu bölgelerde yer alan bazı kasabalarda yalnızca Türkler yaşamakta olup Türk kökenli belediye başkanları tarafından yönetilen şehirler mevcuttur. 

Dönem dönem televizyon ve gazeterlerde Almanya’da çalışma ve oturma izni vaadiyle kandırılıp paraları alınana insanları duymuşsunuzdur. Hatta dönem dönem yeşilçam filmlerinde dahi bu konu işlenmiştir. Size komik gelebilir ancak günümüzde hala bu tür dolandırıcılara para kaptıranlar mevcut.  

Dönem dönem Alman firmaları tarafından işçi alımı yapıldığı, bunların farklı sektörlerden olması nedeniyle bir çok vatandaşımızın başvurabileceği ve bu alımlara başvurmak için oturma izni vs gibi engeller olmadığı doğrudur. Bazı bilgi eksikliklerinin olduğu konuları aydınlatmak gerektiği kanaatindeyiz. 

Öncelikle işkur, firmaların kendisi internet siteleri ve Almanya konsolosluğu internet sitesi üzerinden bu işçi alımı şartları yayınlanmaktadır. Son dönemde Almanya işçi alımı 2019 hakkında çıkan haberlerden dolayı şu açıklamayı yapmış olup dikkatli olunması gerektiğinin altını çizmiştir.

Tüm Alman işçi alımları hakkında takip edilmesi gereken kaynak olarakta bu internet sitesini önermiştir. Aynı zamanda süreci aşama aşama anlatan bir rehberi de burada bulabileceğinizi açıkça belirtmiştir.

Almanya İşçi Alımı Şartları Nelerdir?

Almanya işçi alımı şartları sektöre, pozisyona ve tecrübe şartına göre değişmektedir. Yetiştirmek üzere alınan personelden genç olması dışında fazlaca bir yetenek ve donanım beklenmezken hasta bakıcı, hemşire gibi kadrolar için önlisans veya lisans mezuniyeti şartı gerekebilmektedir. 

En çok alım yapılan kadrolar yazılım, bilgi teknolojileri, tekniker, teknisyen, niteliksiz işçi, garson, temizlik personeli olarak öne çıkarken alım sayıları ve personel alımı yapılan pozisyonlar çeşitlendiği için her gruptan adayın sıkı takip edip duyuruları kaçırmaması gerekmektedir.

Almanya’da Almanca bilmeden çalışma izni almak veya çalışmak imkansız değildir ancak kolay da değildir. Bunun için sizin işinizi önceden ayarlamanız veya başvurduğunuz şirketin sizin uyruğunuzda birini çalıştırmaya gönüllü olması gerekmektedir. Bu nedenle eğer Almanya’da çalışma arzunuz varsa temel seviyede de olsa Almanca biliyor olmak size avantaj sağlayacaktır.

Almanya Asgari Ücret 2019

Almaya’da asgari ücret 2019 yılı zammı ile birlikte 1550 euro düzeyine erişti ancak Almanya asgari ücret sistemin bizden farklıdır. Ağır sanayide çalışanlara ödenecek asgari ücret daha fazlayken perakende, hizmet sektörlerinde ödenecek asgari ücret farklıdır. Aynı zamanda yarı zamanlı çalışanlara ödenebilecek asgari ücret farklıdır. Ancak genel itibariyle Almanya asgari ücret 2019 miktarı 1.550 euro demek yanlış olmayacaktır. 

Asgari ücret işveren tarafından çalışana verilebilecek en düşük ücret miktarı olarak ifade edilmektedir. Almanya’nın en düşük ücret miktarını öğrendiğimize göre Almanya’da ortalama ücret ne kadar ? veya asgari ücretle neler yapılabilir sorularına geçebiliriz? Almanya’da asgari ücretle çalışanın toplam çalışan miktarına oranı oldukça düşüktür bu nedenle ortalama ücret 3.000 euro ve üzerindedir. Bununla birlikte ortalama 10 euro gibi bir fiyata güzel bir yemek yeyip 20-25 euro civarında güzel bir mekanda eğlenme imkanı mevcuttur. Ortalama ev kiraları 500-600 euro düzeyinin üzerine çıkmamaktadır. Akaryakıtın litre fiyatı 1.2 euro civarında olup 20.000 euro civarında sıfır kilometre 1.6 motor araç almak mümkündür. Almanya’da aylık 1200 euro gibi bir maaşla rahatlıkla geçinmek mümkündür. 

Görüş belirtmek için forum tercihiniyap adresini kullanabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları