Banka Maaşa Bloke Koyabilir Mi? Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka Maaşa Bloke Koyabilir Mi? Bloke Nasıl Kaldırılır? Bloke Nedir? Ne Demek? Banka Maaşa Neden Bloke Koyar? Banka Maaş Blokesi Nasıl ve Nereden Kaldırılır?

HABER 19.05.2021, 23:00
Banka Maaşa Bloke Koyabilir Mi? Bloke Nasıl Kaldırılır?

Türkiye'de ekonomik koşullar her geçen gün kötüleşiyor. Yüksek enflasyonun yanı sıra kendisini hissettiren gizli enflasyon, her gün gelen zamlar, vergiler ve tüm bunların karşısında her geçen gün eriyen maaşlar nedeniyle vatandaş zor durumda kalıyor. Özellikle de pandemi döneminde iş dünyası, esnaf ve işçiler maddi olarak büyük güç kaybetti. Bu dönemde çevresinden, ailesinden yardım alamayan pek çok kişi bankalara başvurarak kredi çekti ve borçlandı. Ancak her borçlanan borcunu düzenli olarak, tarihinde ödeyemiyor. Bu nedenle pek çok kişi borcunu ödemeyemediği için uyarı alıyor, hacizle karşılaşıyor veya maaşlarına bloke konuluyor. Bu nedenle bu dönemde bankaların maaşlara bloke koyup koyamayacağı çok merak ediliyor. Peki banka maaşa bloke koyabilir mi? Bloke nasıl kaldırılır? Bloke nedir? İşte merak edilenler...

Bloke Nedir? Ne Demek?

Genellikle bankaların "bloke" işlemi sonrasında bu kelimenin ne anlama geldiği merak edilir. Bloke kelimesi kullanılması önlenen, kullanılmasına izin verilmeyen, kullanılmaması için el konulan parayı, eşyayı, işlemi ifade etmektedir. Örneğin bir banka parayı çekememeniz için hesabınıza bloke koyabilir.

Banka Maaşa Bloke Koyabilir Mi?

Türkiye'de onlarca özel ve devlete aie banka bulunmaktadır. Bu bankalarında milyonlarca müşterisi ve milyarlarca dolarlık işlem hacmi bulunur. Bankalar eğer müşterileri borçluysa ve ödeme yapmıyorsa maaşlarına bloke koyabilir. Bu durumda pek çok kişi bu blokenin neden konulduğunu ve nasıl kaldırılabileceğini araştırmaktadır. 

Bankalar emekli müşterilerin maaşlarını mevduat hesabına aktararak el koyma işlemi uygulayabilir. Bazı bankalarda müşterilerle yaptıkları sözleşmelerde bloke işlemi için izin hükümleri koyar. Hukukçulara göre bu sakıncalı bir işlemdir. Fakat yine de günümüzde pek çok kişinin emekli maaşına ya da maaşına borçları nedeniyle farklı şekillerde bloke konmaktadır.

Banka Maaşa Neden Bloke Koyar?

Bu konuda pek çok spekülasyon olsa da genelde iki türlü borç ortaya çıktığında bloke uygulaması gündeme gelir. Vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) borcu varsa bu borçlar için bu işlem uygulanır. Vatandaşın nafaka borcu bulunuyorsa yine bu işlem uygulanabilir. SGK prim borcu olan, nafaka borcu olan, bu borçları ödemeyen kişilerin maaşlarına bloke işlemi uygulanabilir. Ancak bloke işlemi maaşın 4/1 oranında uygulanır. Dolayısıyla tüm maaşınız yerine maaşınızın çeyreği üzerinde söz sahibi olamazsınız. Bu nedenler dışında bloke uygulaması yasal anlamda uygulanamaz.

Banka Maaş Blokesi Nasıl ve Nereden Kaldırılır?

Müşterinin ödenmeyen borçları nedeniyle banka tarafından maaşına bloke konulabilir. Bu durumda yapılması gereken borcun ödenmesi veya ödeneceği taahhüt ederek borcu taksitlendirmektir. Bu işlemler yapıldıktan sonra bloke kaldırma işlemi otomatik olarak gerçekleşir. Ayrıca bir kişinin 10 bin TL borcu varsa 10 bin TL'nin üzerinde bir bloke konulması söz konusu olamaz. Mesala vergi dairesine 10 bin TL borcunuz var ve hesabınızda 30 bin TL var. Bu durumda 30 bin TL'ye bloke konulması mümkün değildir. Borç tutarı kadar bloke işlemi uygulanabilir. Konulan blokenin kaldırılması konusunda bir belgeye ihtiyaç duyulmaz, borç ödemesinin ardından otomatik bloke kaldırılır.
 

Yorumlar (0)
18
açık