DGS İktisat Bölümü Taban Puanları 2017 2018
Geçtiğimiz hafta Dikey Geçiş Sınavı tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, 2018 DGS hazırlıkları yapılmaya başlandı. Sonuçlarla birlikte en çok merak edilen konulardan biri: Her yıl olduğu gibi üniversite taban puanları oldu. DGS 2017 iktisat bölümüne kaç kişilik kontenjan açıldı ve üniversite taban puanları kaç ile kapattı? Bu sorunun cevabı için 2017 DGS iktisat bölümü taban puanları yazımızı incelemelisiniz.

DGS  tercih sonuçları ÖSYM tarafından geçtiğimiz hafta açıklandı. 2017 yılında Dikey Geçiş Sınavına giren adaylar içerisinde  227.023 adayın tercih işleminde bulundu. Bu adayların yarıdan az fazlası dört yıllık eğitim veren bir yüksekokul veya fakülteye dikey geçiş yapma hakkı kazandı. Yerleştirme sonuçlarıyla birlikte merak edilen konulardan bir tanesi de bölümlere ait üniversite taban puanları oldu. Bu nedenle tercihini yap ailesi olarak 2018 DGS sınavına hazırlanacak olan arkadaşlarımız a 2017 DGS iktisat bölümü taban puanlarını tablo halinde göstermek istedik.

2017 DGS İktisat Bölümü Kontenjanları

2017 Dikey Geçiş Sınavı sonrası iktisat bölümü kontenjanı fazla olan bölümlerden biri oldu. İktisat bölümü için devlet ve vakıf üniversitelerinde toplam 4.562 kontenjan verildi. Bu kontenjanlar içerisinde: Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Açıköğretim iktisat bölümünde 4.000 kişilik kontenjan açıldı. İstanbul Üniversitesinin çeşitli fakültelerine toplamda 15 kişi ve Dokuz Eylül Üniversitesinin birinci ve ikinci öğretim programlarına toplamda 15 kişilik kontenjan verilmiştir. 2018 yılı içinde kontenjanlar da kısmi artış olacaktır. ÖSYS ile birlikte iktisat bölümü on binlerce mezun vermektedir. Bu nedenle iktisat bölümü tercih edilirken iyi düşünerek hareket edilmelidir.

2017 İktisat Bölümü Taban Puanları Analizi

Dikey Geçiş Sınavında adayların en çok merak ettiği konu, üniversitelerin kaç puanla kaldığıdır. İktisat bölümlerinin taban puanları analizini yaparak, bu konuda sizleri bilgi vermek istiyoruz. DGS iktisat bölümü taban puanları içerisinde en yüksek taban puanla kapatan üniversite 317,119 puanla kapatan Boğaziçi Üniversitesi olurken, en düşük taban puanla kapatan üniversite ise: Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi tam ücretli programı olmuştur. Devlet üniversiteleri içerisinde en düşük puanla kapatan üniversite 192,384 puanla kapatan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim programı olurken, Ortadoğu Teknik Üniversitesi iktisat bölümü 279,044 puanda ve Marmara Üniversitesi İngilizce iktisat bölümü de 262,038 taban puanda kalmıştır.  İşte sizler için hazırladığımız dgs iktisat bölümü taban puanları 2017 2018 .

Üniversite Tercihlerinde Bize Sormak İstedikleriniz İçin TIKLAYINIZ. 

Bizi Sürekli Takip Edebilmek İçin TIKLAYINIZ.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları