Ehliyet Sınav Giriş Belgemi Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Ehliyet Sınav Giriş Belgemi Kaybettim, Ne Yapmalıyım? Ehliyet Nedir? Sürücü Belgesi Ne Demek? Ehliyet Sınav Giriş Belgesi Nereden Alınır? Ehliyet Sınav Giriş Belgesi Kaybedelirse Ne Olur?

HABER 04.04.2021, 21:00
Ehliyet Sınav Giriş Belgemi Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Türkiye'de trafikte araç kullanmak için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Sürücülerin, yeterliliklerini ispat edecek sağlık belgelerini, bilgi seviyelerini göstermeleri gerekir. Tüm eğitim ve sınav aşamalarını tamamlayan kişilere ise ehliyet yani sürücü belgesi verilir. Ancak ehliyet almadan önce ehliyet sınavına giriş yapılması gerekir. Adaylar sınava gireceklerine dair başvuru yapmaları ve sınav giriş belgesi almaları gerekir. Ancak bazı adaylar sınav öncesi sınav giriş belgelerini kaybedebilir. Peki bu durumda ne yapılmalı?

Ehliyet Nedir? Sürücü Belgesi Ne Demek?

Ehliyet Arapça kökenli bir sözcüktür. Belirli bir konuda kişinin yeterliliği, uzmanlığı olduğunu gösteren belgedir. Günümüzde ise sürücü belgesi ile aynı anlama gelmektedir. Sürücülerin trafiğe çıkıp, araç kullanma izni ve yeterliliği olduğunu gösterir. Kullanılan otomobil, otobüs, traktör, motosiklet gibi her türlü araç için farklı sınıflarda ehliyetler bulunur. Genel ehliyet kategorisi ise B sınıfıdır.

Ehliyet Sınav Giriş Belgesi Nereden Alınır?

Türkiye'de her vatandaş trafiğe çıkıp, araç sürebilmek için ehliyet almak zorundadır. 18 yaşını dolduran her vatandaş sürücü belgesi almak için başvuru yapabilir. Ehliyet almadan önce sürücü kursuna yazılmalı, eğitim ve sınavları başarıyla geçmelisiniz. Son olarak da direksiyon sınavına girmeniz gerekir. Adaylar bu sınava kimlikleri ve sınav giriş belgeleri ile katılabilirler. Pek çok sınavda giriş belgeleri internetten alınabilmektedir ancak ehliyet sınav giriş belgesi internet ortamında alınamamaktadır. Adaylar kayıt oldukları sürücü kursundan ehliyet belgelerini alabilir. Sınav tarihi ve sınav yeri açıklandıktan sonra sürücü kursuna giderek bu belge alınabilir.

Ehliyet Sınav Giriş Belgesi Kaybedelirse Ne Olur?

Sınav öncesinde hangi nedenden olursa olsun ehliyet sınav giriş belgesi kaybolabilir, yanabilir, yırtılabilir. Bu durumda sınav saatinizi kaçırmadan önce sürücü kursuna gitmeli ve belgenizi yeniden çıkarttırmalısınız. Sınav giriş belgeniz olmadan sürücü sınavına katılamaz ve bir sonraki sınava kadar beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle sınav öncesi belgenizi iyi muhafaza etmeli eğer kaybederseniz vakit kaybeden yenisini çıkartmak için başvuru yapmalısınız.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu