Emekli Öğretmen Yazdı: Öğretmen Öğrenciyi Nasıl Kazanır?

Emekli Öğretmen Yazdı: Öğretmen Öğrenciyi Nasıl Kazanır? Öğretmen 'Sıfırcı Hoca' Olmalı Mı? Olmamalı Mı? 40 yıl öğretmen olarak görev yapmış emekli öğretmen genç öğretmenlerini ve öğretmen adaylarını mesleğin incelikleri konusunda bilgilendirdi.

HABER 04.08.2020, 20:33 04.08.2020, 23:11
Emekli Öğretmen Yazdı: Öğretmen Öğrenciyi Nasıl Kazanır?

Öğretmenlik zor bir meslektir. Maddi zorluklar, görev yerinizin getirdiği zorluklar, sevdiklerinizden uzak olmanın getirdiği zorluklar hiç bitmez. Öğretmenler yıllar boyu tayin olur, yer değiştirir, düzeni bozulur, yüzlerce hatta binlerce öğrenciye dokunur. Mesleğin en büyük zorluklarının başında da öğrencilerle ilgili konular gelir. Fakir öğrenciler, odak sorunu olan öğrenciler, geçimsiz öğrenciler, ilgi isteyen öğrenciler, içine kapanıklar, şiddete meyilliler vb. farklı türlerdeki öğrencilerle karşılaşabilirsiniz. Özellikle mesleğe yeni başlayan, yeni mezun, yeni atanmış minnoş ruhlu öğretmenler bu aşamada oldukça zorlanır. Öğrencilerini kazanamayan, ilişki kuramayan, sözünü dinletemeyen öğrenciler yanlış yollara sapabilir, meslekten soğuyabilir. Bu aşamayı en iyi şekilde atlatmak için meslek büyüklerinden tavsiye almak, aynı yollardan geçenlerin sözlerine kulak vermek önemlidir. Batmak, Trabzon, Tokat, Ankara, Çanakkale, Mersin'de 40 yıla yakın öğretmenlik yapmış ve yeni emekli olmuş Nimet Hoca genç öğretmenlere ve öğretmen adaylarına özel tavsiyeler verdi.

Öğrenci Olmak Zor Be Kardeşim!

Öğretmenlik hayatım boyunca beni şaşırtan binlerce öğrencim oldu. En fakir, en zor durumdaki, "Bu adam olmaz" dediğim öğrencilerimi yıllar sonra meslek sahibi, kültürlü, kendini geliştirmiş, ayaklarının üzerinde durmayı başarmış şekilde gördüm. Girişimciler, iş insanları, doktorlar, bilim insanları, mühendisler, öğretmenler yetiştirdim. Üstelik bu örneklerin çoğu öğrencilik hayatında son derece hayta, yaramaz, söz dinlemez, geçimsiz olmaları ile hafızamda yer etmişti. Bu durum bana "Hiçbir öğrencinden umudunu kesme! Hiçbir öğrencini küçümseme!" dersini vermişti. Şimdi aynı dersi sizlere vereceğim.

Öğretmen Öğrencisini Asla Küçümsememeli!

Öğrencinin yaşı, fiziksel veya ruhsal durumu, maddi imkanları, sorunları, özellikleri, güçlü yanları farklı olabilir. Öğretmen hiçbir zaman öğrencisini küçük görmemeli, kayıp ve umutsuz olarak nitelendirmemeli. Hayat uzun bir yolculuk ve dünya geniş bir yer. Yolculuğun sonunda kimin nerede olacağı, nereye kadar ilerleyebileceği belirsiz. Üstelik dünyadaki geniş yerde herkese özel bir yer vardır. Bu nedenle öğrencilerinize her dam umutla bakın. Verebileceğiniz her şeyi öğrencilerinize aktarın. Herkes aynı seviyede olamaz. Bu nedenle öğrencilerinizin durumunu göz önünde bulundurarak paylaşımlarda bulunun.

Öğretmen Öğrencisini Yüreklendirmeli! 

Öğrenciler anne-babalarından daha çok öğretmenlerini görür. Bu nedenle öğretmenlerini örnek alır. Giyimini, konuşmasını, bakış açısını izler. Öğretmen öğrencisine örnek olmalı. Üstelik öğrencilerini korkutmak yerine onları yüreklendirmeli. Sormayı, sorgulamayı, araştırmayı öğretmeli. Öğrencisini cesaretlendiren öğretmen ona yeni ufuklar sunmalı.

Öğrencileri Sınıftaki Halleri İle Değerlendirmeyin!

Öğrencileri siz sınıftaki hallerinden ibaret sanmayın. Görünüşleri, konuşmaları, söyledikleri, tavırları sizi yanıltabilir. Bu nedenle onları daha iyi tanımaya çalışın. O öğrencilerin kimi fakir, kimi aç, kimi yalnız, kimi şiddet mağduru olabilir. Kimi okuldan sonra koşa koşa çalışmaya gidiyor olabilir. Onları siz tanıyacaksınız. Onlara siz yardım edeceksiniz. Onlara siz rehberlik edeceksiniz. Zor bir hayatı olan çocukların yardımcısı haline geleceksiniz. Zaten zorlu bir hayat yaşayan çocuğu sınıfta, okulda bunaltmamalısınız. O küçük, temiz, genç yüreklerin cesarete ihtiyacı olduğunu unutmamalısın! Unutma öğretmen: Öğrencinin yüreğine dokun!

Öğretmen Öğüt Veren Değil Örnek Olan Kişidir!

Günümüzde yaşça büyük olanlar, imkan olarak iyi durumdaki olan kişiler, küçüklerine yardım etmeyi öğüt vermek olarak algılıyor. Bu nedenle ülkemizde berberinden, marketçisine, esnafından bürokratına kadar herkes her şeyi çok biliyor. Çok bilen çok konuşuyor. İkili ilişkiler sohbetten çok anlatıcı-dinleyici pozisyonları ile yürüyor. İşte öğretmen bu hatayı yapmamalı. Öğrencisini öğütlerle bunaltmamalı, yormamalı. Yol göstermenin en iyi yolunun o yolda yürümek olduğunu, örnek olması gerektiğini unutmamalı. 

Öğretmen 'Sıfırcı Hoca' Olmalı Mı? Olmamalı Mı?

Öğretmenlerin karşısındaki en büyük yol ayrımlarından biri de not verme aşamasıdır. Kimi sıfır vermekten çekinmez kimi de geçer not verir. Oysa durum bu kadar basit değildir. Hem sınıfta adaletli olmalısınız hem de kimseyi kaybetmemelisiniz. Çalışan ile çalışmayan birbirinden ayrılmalı. Ama notla kimseyi cezalandırmamalısınız. 2000'li yıllarla birlikte ceza sisteminin, not, yarış sisteminin sınıfta kaldığı ortaya çıktı. Sizler de sıfırcı hoca olmayın, katı olmayın. Dersinizden geçen öğrenci dünyanın sırrını öğrenmediği gibi kalan da o dersi geçmek için iki kat hırslanacak değil. Öğrencilerinizden maksimum fayda ve karşılık almanın tek yolu sınavlar değildir.

Öğretmen Öğrencisi İle Sosyalleşmeli!

Ders dışı etkinliklere ağırlık verin. Tiyatro, drama, spor, müzik iyi bir başlangıç olabilir. Mümkünse geziler düzenleyin. Gezi, seyahat planlaması ve disiplini kazanılması zor becerilerdir. Ayrıca sosyalleşmek yalnızca sohbet etmek değildir. Üstelik böyle olsa bile ne konuşacağınıza dikkat etmelisiniz. Öğretmenlerin siyaset, ideoloji konuşması ve bunun pazarlamasını ya da dayatmasını yapması son derece yanlış, etik dışı ve ahlaksızdır. www.tercihiniyap.net ailesi olarak tüm eğitimcilerimize saygılarımızı sunarız.

Yorumlar (0)
34
açık