Fazla Çalışma Yapan Devlet Memuruna Ne Kadar İzin Verilir?

Fazla Çalışma Yapan Devlet Memuruna Ne Kadar İzin Verilir? Fazla Çalışma Nedir? Neden Yapılır? Fazla Çalışan Memura Ne Kadar İzin Verilir? Fazla Çalışma Karşılığı Verilen İzin Ne Zaman Kullanılır?

HABER 09.02.2020, 20:41
Fazla Çalışma Yapan Devlet Memuruna Ne Kadar İzin Verilir?

Türkiye'de binlerce devlet memuru bulunmaktadır. Cumhurbaşkanlığında, TBMM'de, bakanlıklarda, genel müdürlüklerde, kamu kurum ve kuruluşlarında binlerce hatta yüz binlerce devlet memuru istihdam edilmektedir. Ülkede memurlarla ilgili gündeme gelen her konu büyük ilgi çekmektedir. Çünkü memurlar, memurların eşleri ve çocuklarıyla birlikte milyonlarca kişi her gelişmeden doğrudan etkilenmektedir. Bu kapsamda en çok merak edilen konulardan biri de memurların fazla çalıştıkları durumda izin alma hakkıyla ilgidir. Peki fazla çalışma yapan devlet memuruna ne kadar izin verilir? fazla çalışma nedir? Ne demek? Fazla çalışma karşılığında verilen izin ne zaman kullanılır?

Fazla Çalışma Nedir? Neden Yapılır?

İş Kanunu tarafından belirlenen kurallara göre haftalık standart çalışma süresi 45 saattir. 45 saati aşan çalışmalarda personele fazla mesai ücreti ödenir. Fazla çalışması karşılığında fazla mesaisi karşılığında personelin aldığı ücrete de fazla çalışma ücreti denmektedir. İş yeri için gerekli olan durumlarda, iş verenin talep etmesi durumunda personel fazladan çalışmaktadır.

Fazla Çalışan Memura Ne Kadar İzin Verilir?

Fazla mesai yapan personellere bu çalışmalarından dolayı ücret ödenmektedir. Ancak ücret ödenmediği durumlarda fazla çalışma karşılığında izin verilir. Bu kapsamda ücretle karşılanmayan fazla mesai süresinin her 8 saati için 1 gün izin verilmektedir. Bu şekilde izin kullanacak olan personeller bu izinlerinin en fazla 10 günlük kısmını yıllık izinleriyle birleştirerek fazla mesainin yapıldığı yılda kullanabilir.

Günlük normal mesai saatleri dışında fazla mesai yapıldıysa her 8 saat karşılığında 1 gün izin verilir. Fazla çalışma, fazla mesai yapılacak süreye ilişkin bir sınırlama yoktur. Memur ne kadar fazla çalıştıysa bu hesap üzerinden o izin süresi belirlenmektedir.

Fazla Çalışma Karşılığı Verilen İzin Ne Zaman Kullanılır?

Memur ne zaman fazla çalıştıysa, yapacağı izinlerde o fazla mesai yaptığı günlere sağlık açısından yakın olmalıdır. Ancak bazen memurlar izin günlerini birleştirmek ister. En fazla 10 günlük kısmın birleştirileceği de unutulmamalıdır. Ayrıca fazla çalışmanın yapıldığı yıl iznin alınması da önemlidir. Bu noktada idarenin tutumu, iş yoğunluğu da önem taşımaktadır. Ayrıca yıl sonunda yapılan fazla çalışma nedeniyle kullanılacak izinler bir sonraki yıla da sarkabilir. 


SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu