Gelir Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Gelir Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Gelir Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Gelir Testi Nedir? Nasıl Yapılır? Nerde Yapılır?5510 Sayılı Kanun'un C-1 ve 60-g bendi kapsamında sayılan kişilerin harcamaları, taşınır ve taşınmaz malları ve bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak 'aile içindeki' gelirin kişi başına düşen tutarının tespitidir.


Gelir Testi Nerede ve Nasıl Yapılır?Gelir testi; İllerde Valiliklerde kurulu olan, ilçelerde de Kaymakamlıklarda bulunan SYDV'lerde yapılmaktadır. Gelir testi için kişiler SYDV'lere bizzat başvurmalıdırlar. Orada verilecek evrak ile yapacakları başvuru yeterlidir.

Gelir Testi Kimlere Yapılır?


Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, Genel Sağlık Sigortalısı olmayanlar ve Genel Sağlık Sigortalılığı çalışmasının sona ermesi nedeniyle ortadan kalktığı için Kanunun C-1 ve G bendleri kapsamına giren ve Genel Sağlık Sigortalısı sayılması icab eden; aynı hane içinde yaşayan karı-koca, evli olmayan çocuk, büyük anne/baba için gelir testi yapılmaktadır.

Gelir Testinde Gelir Nasıl Hesap Edilir?

 

Aynı hanede yaşayan kişilerin gelirleri, harcamaları ve mallarının toplam tutarının, hanedeki kişi sayısına bölünmesi suretiyle kişi başına düşen gelir hesap edilir.

Gelir Testi Sonuçlanma Süresi Nedir?

 

Gelir testi işlemleri, kişi başvurduktan itibaren 1 Ay içinde SYDV'lerce sonuçlandırılmalıdır.

Gelir Testi Sonucuna İtirazGelir Testi sonucunu yüksek bulan vatandaşlar, Genel Sağlık Sigortası Tescil yazısının kendilerine tebliğinden itibaren, ilgili SYDV'ye 15 gün içinde yazılı olarak itiraz edebilir.

Gelir Testi Yaptırmak Zorunlu mudur?


Genel Sağlık Sigortalısı sayılması gereken ve dolayısıyla Gelir Testine tabi olan kişilere otomatik olarak kurumca 3.dilime göre prim tahakkuk ettirilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 17:23
YORUM EKLE