Gıda Mühendisliği 2017 2018 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları
Gıda mühendisliği 2017 taban puanları nasıldır, gıda mühendisliği 2017 2018 dönemi başarı sıralamaları nasıl olacak gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Gıda mühendisliği 2017 taban puanları nasıldır, gıda mühendisliği 2017 2018 dönemi başarı sıralamaları nasıl olacak, gıda mühendisliği bölümü en yüksek kaçla kapadı, gıda mühendisliği bölümü kontenjanı kaçtır gıda mühendisliği kazanmak için alınması gereken en düşük puan kaçtır gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) gibi iki sınava girdikten sonra adaylar eğer tercih etmeyi düşündükleri bölümleri kazanmayı hak edecek puanları aldılarsa o bölüm ve üniversiteleri tercih edebilir ve yerleşebilirler. Bilindiği üzere kazanılmak istenen bölümün veya üniversitenin en son kaç puanla kapadığı veya da en son sınav sıralamasında kaçıncı kişiyi aldığı her yıl değişmektedir. Bizde tercihler döneminde sizlere kolaylık sağlasın ve bir fikir oluştursun diye birçok bölümün taban puanlarını ve başarı sıralamalarını listelemeye çalışıyoruz.

GIDA MÜHENDİSLİĞİ 2017 2018 TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI

Gıda mühendisliğini seçecek adaylar puan türleri içinden MF 4 puan türünde gerekli puanı almalıdırlar. Bu bilgiye ek olarak diğer değerlendirmelere gelecek olursak ÖSYM’nin yerleştirmede kullandığı kılavuzda belirttiğine göre 2017 yılında genel tercihler ile girilebilecek 2909 kişilik gıda mühendisliği kontenjanı bulunmaktaydı. Bu kontenjanların bir kısmını devlet üniversiteleri oluşturuyorken bir kısmı da vakıf üniversitelerine aittir.

Gıda mühendisliğine yerleşmek isteyen bir adayın vakıf ve devlet üniversitelerinin hepsini dahil edersek alınması gereken en düşük puan 2018 yılı için 2017 yılında 244,961 olarak belirlenmiştir. Bu taban puan Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne aittir. Bu bölümün kapattığı en yüksek taban puan 405,639 ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) aitken en yüksek puan olan 432,342 ile de yine aynı üniversite tercih edilmiştir.

Başarı sıralamaları mevzusuna gelecek olursak ÖSYM 2018 tercih kılavuzunu yayınlayana kadar 2017 yılının taban puanlarına ait başarı sıralamalarını net olarak bilmek güç. Fakat 2016 yılının verilerinden faydalanırsak yaklaşık olarak en düşük taban puanının başarı sıralaması 230 bin ile 240 bin arasında kalmıştır diyebiliriz. Bununla beraber en yüksek başarı sıralamasının da 40 bin civarında olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda ortalamanın üzerinde bir gıda mühendisliği bölümü kazanmak için adayların yaklaşık olarak 100 bin ile 110 bin arasında bir sıralamaya sahip olması gerektiği söylenebilir.

Türkiye genelindeki tüm kontenjanlara ait gıda mühendisliği taban puanları 2017 2018 listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.


YGS, LYS, üniversite tercihleri, ÖSYM’nin yaptığı diğer sınavlar ve bunun gibi konulardaki sorularınızı ve paylaşımlarınızı TERCİHİNİ YAP FORUM sayfasında paylaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları