Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır ?

Güvenlik soruşturması 676 sayılı OHAL KHK ile memuriyete girişte zorunlu hale getirilmiştir. Memur adayları güvenlik soruşturmasının kapsamını merak etmekteler, yazıda bu konuyu anlatmaya çalışacağız.

HABER 08.06.2017, 08:11 15.01.2019, 20:57
Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır ?

Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır 2017? Güvenlik Soruşturmasında Nelere Bakılır? Güvenlik Soruşturması Nasıl Olumsuz Sonuçlanır?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması 676 sayılı OHAL KHK gereğince artık tüm memurlara yapılmaktadır. Yapılan güvenlik soruşturmaları 2017 itibariyle ortalama 3 ay civarında sürmektedir. bu sayı kuruma alınacak personel sayısına ve araştırmanın derinliğine araştırmayı yapan kuruma göre değişmektedir. Güvenlik soruşturması Emniyet Genel Müdürlüğünce yapılır ancak alınacak kadro çok önemli ise (Vali, Müsteşar gibi ve TSK'da görev alan önemli rütbeler) MİT tarafından yapılmaktadır. 

Güvenlik Soruşturması Neleri Kapsar ? 

Güvenlik soruşturması talep eden kurumun ve yerleşeceğiniz kadronun önemine göre yalnızca hakkınızda hüküm olup olmadığı veya aranıp aranmadığınıza bakılıp yeterli görülebileceği gibi tüm sosyal medya hesaplarınız incelenip, kaldığınız otel, banka hesaplarınız vs gibi kayıtlara dahi bakılması gerekli görülebilir. Ne kadar kapsamlı güvenlik soruşturması yapılacağı tamamıyla talip olduğunuz kadroya bağlı olarak değişecektir.

Güvenlik Soruşturması Nasıl Olumsuz Sonuçlanır ?

Genellikle polis adaylarının hakkında hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı olanlarda olumsuz sonuçlanır veya belirli suçlardan hakkında dava açılan adayların güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanır. Genellikle alt kadrolarda ufak detaylar sorun olarak görülmezken başvuru yapılan kadro kıymetlendikçe olumsuz sonuçlanma olasılığı artar.

Konuyla ilgili merak ettiklerinizi sormak için tıklayınız.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu