Hamburgerciler Ne Kadar Para Kazanır? Hamburgerci Açmak Mantıklı Mı?

Hamburgerciler Ne Kadar Para Kazanır? Hamburgerci Açmak Mantıklı Mı? Hamburgerci Açmak İçin Gerekli Belgeler Hamburgerci Açmak İçin Gereken Malzemeler

HABER 22.04.2021, 22:30 22.04.2021, 20:53
Hamburgerciler Ne Kadar Para Kazanır? Hamburgerci Açmak Mantıklı Mı?

İlk insanlar dünyaya ayak bastığından beri nüfus giderek arttı. İnsanlık tüm dünyaya yayıldı. En sıcak yerlerden en soğuk noktalara kadar koloniler, kasabalar, köyler, şehirler, ülkeler kuruldu. Nüfus arttıkça en temel ihtiyaç olan besin ihtiyacı da baş gösterdi. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yanı sıra işlenmiş gıdalara da rağbet arttı. Özellikle de ABD'de başlayan hamburger furyası tüm dünyayı etkisi altına aldı. Fast-food zincirleri olan Burger King, McDonalds gibi küresel şirketlerin yanı sıra el yapımı hamburgerciler de yayılmaya başladı. Türkiye'de her şehirde hamburgerci açılıyor. Peki hamburgerciler ne kadar para kazanır? Hamburgerci açmak mantıklı mı?

Hamburger Nedir? Ne Demek?

Hamburger küçük, yuvarlak, kare, farklı renkteki ekmeklerin arasına, isteğe göre soslar, domates, turşu ve yeşillikle birlikte yer alan köfteden oluşan yiyecektir. Türk Dil Kurumuna (TDK) göre hamburger kelimesi Almanca kökenlidir. Kelimenin orijinal hali Türkçe'ye direkt olarak geçmiştir. İki parça ekmeğin arasına yerleştirilen köfteden oluşan yemektir. Ancak günümüzde çeşitlilik artmıştır. Köfte yerine farklı et ürünleri konulabilir. Etin yanına mantar, yeşillik, garnitür ve soslar konulabilir.

Hamburgerci Açmak İçin Gerekli Belgeler

Ne memurluk ne de özel sektörde çalışmak kolay değil. Mobing, düşük maaş, geçim sıkıntısı, bitmeyen mesai saatleri zorluklardan yalnızca bazıları. Bu nedenle pek çok kişi kendi işinin patronu olmayı, kendi iş yerini açmayı hayal ediyor. Türkiye'de yeni yeni yaygınlaşan hamburger kültürü de bu anlamda pek çok kişinin hayalini kurduğu işletmeleri açmasına neden oluyor. Ancak bir işletme açmak hayal kurmak kadar kolay değil. Hamburgerci açmak, bir işletme sahibi olmak için yasal süreçleri tamamlamak gerekir. Peki bu noktada hangi belgeler gerekir?

 • Esnaf ve Sanatkar Sicil Müdürlüğü tarafından istenen belgeler
 • Vergi Dairesinin istediği evraklar
 • Belediyenin istediği belgeler
 • Bağ-Kur tarafından talep edilen evraklar
 • Meslek Odalarına verilmesi gereken belgeler
 • Kira sözleşmesi
 • Vergi levhası
 • Hijyen tedbirlerinin alındığının göstergesi

Hamburgerci Açmak İçin Gereken Malzemeler

Bir hamburgerci açmak için öncelikle işletmenizi üretime ve tüketime hazır hale getirmeniz gerekir. Bunun içinde kabarık bir alışveriş listesine ihtiyacınız olabilir. Hem gıda malzemeleri hem de işletme için gereken eşyaları temin etmelisiniz. Peki bu malzemeler nelerdir?

 • Buzdolabı, fırın, ocak, ızgara, gıda makineleri
 • Bulaşık makinesi, tencere, tava, kızartma makinesi
 • İçecek ve yiyecek dolapları
 • Kasa, pos cihazı, adisyon ve fatura
 • Tabak, çatal, kaşık, bardak, sosluk, kül tablası
 • Sandalye, masa, tezgah
 • Motosiklet (siparişler için)

Hamburgerci Açma Maliyeti Ne Kadar?

Bu soruya net bir cevap vermek imkansız. Çünkü nerede işletme açacağınız, ne kadar yatırım yapacağınız, nasıl bir işletme hayal ettiğiniz ve ne kadar paranız olduğuna göre bu soruya farklı cevaplar verilebilir. Ancak günümüzün ekonomik koşulları düşünüldüğünde küçük çaplı bir hamburgerci açmak için en az 100-200 bin TL para harcamanız gerekmektedir. Ayrıca ünlü bir hamburger zincirinin şubesi olmak istiyorsanız o markanın istediği ücreti de ödemek zorundasınız. Eğer büyük çaplı, her ayrıntısı düşünülmüş, eşsiz lezzetlerin çıkacağı bir işletme açmak isterseniz milyonlarca liralık bütçeye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Hamburgerciler Ne Kadar Para Kazanır?

İşletmenizin faaliyet gösterdiği bölge, müşteri hacminiz, ürün fiyatlarınız kazancınızı doğrudan etkiler. Ne kadar lezzetli, temiz ürünler yaptığınız ve reklamınızı ne kadar iyi yaptığınız da önemlidir. Örneğin yeni nesil hamburger markası HMBGR markası kısa sürede onlarca şube sayısına ulaşmıştır. Ankara merkezli firmanın bir ayda yüz binlerce lira gelir elde ettiği tahmin edilmektedir. KFC, Big Bang Burger gibi markaların yanı sıra Zula İstanbul, Shake Shack, Komşu Burger, Eat Box, Burger Joint, Jumbo Burger gibi önemli oyuncular da vardır. Bu işletmeler de her ay en az on binlerce lira gelir elde etmektedir. Ancak yeni tip Koronavirüs salgını nedeniyle işletmelerin dar boğaza girdiği ve gelirlerinin azaldığını söylemek gerekir.

Yorumlar (0)
18
açık