Hamilelik çatlakları geçer mi? Çatlaklar nasıl geçer?
Çatlaklar nasıl oluşur? Vücutta oluşan çatlaklar nasıl geçer? Hamilelik çatlakları geçer mi? Gebelik döneminde oluşan çatlaklar nasıl geçer? Çatlak oluşumu engellenebilir mi? Nasıl engellenir?

Derideki çatlaklar özellikle kadınların en çok korktuğu güzellik sorunları arasında yer alıyor. Ciltte oluşan bu deformasyonlar ilerlemeye devam ettikçe makyaj ürünleriyle de kapatılamayacak boyutlara ulaşıyor. Özellikle gebelikte vücutta oluşan fizyolojik değişiklikler arasında, ciltte ince pembe, morumsu şekildeki çizgiler olarak ortaya çıkan gebelik çatlakları da var. 

Gebelik çatlaklarının kadından kadınlarda da erkekler de  farklılık gösterebiliyor. Pek çok kadın için karında aşırı gerginlik ve kaşıntı nedeniyle çatlaklar büyük sıkıntılar doğuruyor. Ancak sağlık açısından bir risk barındırmıyor.

HIZLI KİLO ALMAK ÇATLAK YAPAR MI?

Gebelik çatlakları vücudun, cilde göre daha hızlı büyümesi ve cildin bu büyümeye ayak uyduramaması sonucunda oluşuyor. Bunun sonucunda cildin hemen altındaki elastik liflerde kırılma oluşuyor ve ortaya çatlaklar çıkıyor. Ayrıca hızlı kilo alınması ile en sık olarak göğüslerde, karında ve üst bacaklarda bu problem ile karşı karşıya gelinebiliyor. Bu yüzden kilonun dengeli ve yavaş alınması gerekiyor ki çatlaklar önlenebilsin.

Gebelerin yüzde 90’ında 6-7’nci aydan sonra çatlaklar ortaya çıkıyor. Ayrıca ailesinde bol çatlak olan insanların vücudunda da çatlak olma ihtimali artıyor. Ancak ne yazık ki bu çatlakları ortadan kaldıran bir sihirli değnek yok.

ÇATLAK OLUŞUMU NASIL ENGELLENİR?

Gebelik çatlaklarını önlemede, cildi her zaman krem ve losyonlar ve yeterli sıvı alımı ile iyi nemli tutmak önemli. Bu yüzden gebelerin sıvı alınımını ciddi olarak artırmaları özellikle gebeliğin ikinci yarısında faydalı oluyor. 

GEBELİK ÇATLAKLARI NASIL GEÇER?

Gebelik çatlakları doğumdan sonra yavaş yavaş solar ve koyu bir renge dönebilir.  Çatlakları tedavi etmenin en ideal zamanı çatlakların en aktif kırmızı oldukları dönemdir. İçinde hyaluronik asit olan jellerin 12 haftalık kullanımdan sonra faydalı olabilir. Bir de dermatoloji doktoru önerisiyle kullanılabilecek retinoidler yeni kollajen yapımına ve döngüsüne etki ederek faydalı olduğu görülmüştür. Daha zor ve inatçı hastalarda dermatoloji uzmanları tarafından yine kollajen ve kan damarları üzerine faydalı etkisi olabilecek lazer ve dermaabrazyon tedavileri de uygulanabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları