Hemşire Nedir? Hemşire Nasıl Olunur?

Hemşire Nedir? Hemşire Nasıl Olunur?

Hemşire Nedir? Hemşire Nasıl Olunur?

Hemşire Nedir? Hemşire Nasıl Olunur? Hemşire Maaşları 2017 HemşirelerNe Kadar Maaş Alır? Hemşire Lisans Maaşları 2017 Hemşire Lise Maaşları NeKadar? Nasıl Hemşire Olunur?

Vatandaşları, hastalıklar ile baş etme, hastalıklardan korunma ve sağlığı ilgilendiren her türlü konuda bilgilendiren, fiziki ve ruhsal sorunlar olması halinde doktorlar tarafından önerilen tedaviyi uygulayan, hastalarla ilgilen, hastaların bakımıyla ilgilenen ve bu işlemleri denetleyen kişilere hemşire denir. Kliniklerde çalışan ve onlarca görevi icra eden hemşirelerin yoğun çalışma saatleri vardır.

Hemşire Nasıl Olunur?

Hemşire olmanın bilinen 3 farklı yolu vardır. Bunlardan birincisi yüksek öğretim kurumlarında meslek eğitimi alarak hemşire olmaktır. Bunun için öncelikle lise veya lise dengie ğitim veren bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir. Daha sonra Hemşirelik veya Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programlarında eğitim alabilmek için YGS-LYS sınavlarında yeterli puanı almanız gerekmektedir. YGS ve LYS sınavlarında gerekli puanı aldıktan sonra ÖSYM üzerinden yapılan lisans tercihleri listesinde en az bir adet hemşire lisans programlarını tercih etmeniz gerekmektedir.

Hemşire olabilmek için ikinci yol ise Sağlık Meslek Liselerindeki verilen eğitim programını almaktır.Bunun için ilköğretim eğitimini tamamlamış olmanız, eğitim öğretim hayatınıza ara vermemiş olmak ve ortaöğretim kurumlarında eğitiminizi almaya devam etmemiş olmanız gerekmektedir. Fakat bu yolun önü son yıllarda oldukça kapanmıştır.

Hemşire olabilmek için üçüncü yol ise Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liselerinde eğitim almaktadır. Bunun içinde merkezi sistem ile yapılan Orta Öğretim Kurumları İçin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmanız gerekmektedir.

Hemşire Maaşları 2017 Ne Kadar?

Sağlık sektöründe doktor ve hemşire eksikliği oldukça yoğundur. Bu yüzden her sene hemşire ve doktor alımları yapılmaktadır. Sektörde her zaman hemşire ihtiyacı bulunduğu için hemşire maaşları diğer memur maaşlarından nispeten daha yüksektir. 2016 yılının enflasyon oranları belli olduktan sonra 2017 yılı için hemşirelere ödenecek en düşük hemşire maaşı belli oldu. 2017 yılı için hemşirelere ödenecek minimum maaş miktarı 3 bin 313 Türk Lirası olarak belirlendi. Fakat belirtmemiz gerekir ki 3 bin 313 Türk Lirası maaş alabilecek hemşirelin lisans eğitimi mezunu olması gerekmektedir. Lise mezunu olarak hemşire olan kişilerin maaşı ise 3 bin 5 Türk Lirası olarak ödenecektir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMIİÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NETGüncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2018, 20:08
YORUM EKLE