İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 2017 2018 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları
İç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü 2017 2018 taban puanları nasıldır, iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümüne yerleşmek için kaç bininci olmak gerekir sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

İç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü 2017 2018 taban puanları nasıldır, iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümüne yerleşmek için kaç bininci olmak gerekir, 2017 iç mimarlık ve çevre tasarımı başarı sıralamaları nasıldır, iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü en düşük taban puan kaç ile kapatmıştır, iç mimarlık ve çevre tasarımı en yüksek taban puan kaçtır, iç mimarlık ve çevre tasarımı genel kontenjan sayısı kaçtır gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık.

Üniversiteye giriş sınavları olan YGS ve LYS sonrasında adaylar için en zorlu ve kıymetli süreçlerden biri tercih dönemidir.Tercih döneminde adaylar istedikleri üniversiteleri veya bölümleri tercih ederken akıllarında birçok soru bulunmaktadır. Bu soruların en önemlisi tabi ki aldığım puan ile düşündüğüm üniversite veya bölüm gelir mi sorusudur. Bu soruyu biraz da olsa cevaplamanın kolaylaşması amacıyla biz sizin için bölüm taban puanları listeleri oluşturmaya devam ediyoruz.

İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI 2017 2018 TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI

İç mimarlık ve çevre tasarımı 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu programa yerleşmek için adayların Lisans Yerleştirme Sınavı’na girmiş olması gerekmektedir. Bu sınav sonrasında da TM 1 adlı puan türünden yeterli puanı almaları şartıyla yerleştirmeleri yapılabilir.

Türkiye genelin ÖSYM tarafından yapılan yerleştirmelerde 1918 adet iç mimarlık ve çevre tasarımı kontenjanı bulunmaktadır. Bu kontenjanların bir kısmı vakıf üniversitelerine bir kısmı da devlet üniversitelerine aittir.

İç mimarlık ve çevre tasarımı bölümünün kapattığı en düşük puan olan 211,833 Altınbaş Üniversitesi’ne (% 50 Burslu) aittir. Devlet üniversiteleri içindeki en düşük puan ise Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne(İkinci Öğretim) ait olup 326,159 olarak belirlenmiştir. En yüksek taban puan olan 410,467 Özyeğin Üniversitesi’ne (Tam Burslu) aittir. Devlet üniversitelerindeki en yüksek taban puan ise 377,434 ile Hacettepe Üniversitesi’ne aittir. İç mimarlık ve çevre tasarımı tercihlerinde alınan en yüksek puan 425,828’dir ve İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (Tam Burslu) bupuan ile tercih edilmiştir.

2018 yılına ait kılavuz tercih döneminde yayınlandığından dolayı 2017 yılının başarı sıralamaları hakkında net bir bilgi edinebilmek bugünden pek de mümkün değil. Fakat kabaca bir fikir oluşturması açısından 2016 yılındaki başarı sıralamaları üzerinden bir değerlendirme yapabiliriz. Devlet üniversitesine ait olan en düşük taban puanın sıralaması 2016 yılına göre 105 bin olarak belirlenmiştir. Yine devlet üniversitelerine ait en yüksek puanın başarı sıralamaları 2016 yılına göre 25 ile 30 bin arasında görünmektedir. Özetle ortalamanın biraz üzerinde bir üniversitede iç mimarlık ve çevre tasarımı okuyabilmek için alınması gereken puanın başarı sıralaması 50 ile 65 bin arasında düşünülebilir.

2017 2018 yılına ait iç mimarlık ve çevre tasarımı kontenjanlarının tamamının taban puanları listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Üniversite tercihleri, üniversite sınavları,üniversite bölümleri, ÖSYM sınavları ve daha birçok konuda merak ettiklerinizi sorabileceğiniz, paylaşımlarda bulunabileceğiniz TERCİHİNİ YAP FORUM sayfası hizmetinizdedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları