İŞ-KUR'dan Gençlere Destek

İŞ-KUR yaklaşık 3 milyon gence eğitim verecek, bunun için yaklaşık 3 milyarlık kaynak aktarılacak.

HABER 29.06.2017, 16:57 24.07.2017, 01:28
İŞ-KUR'dan Gençlere Destek

3 milyon gence iş kapısı açmak için önemli bir adım daha atıldı. İŞ-KUR yaklaşık 3 milyon gence eğitim vererek gençlere iş kapısı açılmasını hedefliyor. Bunun için yaklaşık 3 milyarlık kaynak kullanılacak.

Güneydoğu’da kamuya devredilen yaklaşık 200 gençlik ve halk merkezi, gençlere iş ve aş kapısı oldu. İŞKUR, burada verdiği eğitimlerle gençleri dağ yerine iş hayatına hazırlıyor.

Terör propagandası ve militan devşirme amaçlı kullanıldığı için kamuya devredilen 200'e yakın gençlik-halk merkezi, gençlik kampı istihdam kapısı oldu. Bu sosyal kuruluşlar gençlere para ve deneyim kazandırma merkezine dönüştürülürken, Türkiye İş Kurumu istihdam ve kariyer çalışma grupları ile gençlere kişisel gelişimden iş hayatına atılma sürecine, deneyim kazanmadan kariyer planlamasına kadar birçok başlıkta eğitim veriyor.

Beş yılda 35 milyar liralık yatırımın planlandığı Doğu ve Güneydoğu'da gençler ve kadınlara iş fırsatı yaratmaya yönelik sosyal projeler de hız kazandı. İstihdam seferberliği, Cazibe Merkezi Programı ve açıklanan teşvik paketi de karşılık buldu. Sanayi odası başkanları her iki bölgeye yoğun bir yatırım talebi olduğunu belirtirken, istihdam oranlarında da ciddi yükseliş yaşandı. Türkiye genelinde yaklaşık 1.3 milyon istihdam yaratılırken, cazibe merkezi 23 ilde de yaklaşık 200 bin kişi istihdam edildi. Terörden zarar gören şehirler yeniden inşa edilirken, gençler ve kadınlar için batı şehirleriyle kardeşlik projeleri düzenleniyor, girişimci gençler buluşturuluyor ve ortaklık yapmaları için zemin oluşturuluyor. Bölgedeki üniversite ve yüksekokullardan mezun olan gençlere memleketlerinde istihdam imkânı sağlanıyor. Gençlere iş fırsatları yaratan İŞKUR, terör mağduru bölgelerde de gençler için mobil hizmet birimleri de kuruyor. Yaklaşık 3 milyon gence eğitim verilerek iş kapısı açılması hedeflenirken, bunun için yaklaşık 3 milyarlık kaynak aktarılacak.


Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu