İstanbul'da Genişletilmiş HES Kodu Uygulamasına Başlandı

İstanbul’da yeni genişletilmiş HES kodu uygulaması neleri kapsıyor? HES kodu zorunluluğuna uyması gereken işletmeler neler? Yeni HES kodu uygulaması nasıl uygulanacak?

HABER 15.03.2021, 13:11 15.03.2021, 13:18
İstanbul'da Genişletilmiş HES Kodu Uygulamasına Başlandı

İstanbul Valiliği’ne bağlı İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 11 Mart’ta yeni kararlar almıştı. Bu alınan kararlar kapsamında bugünden yani 15 Mart 2021 tarihinden itibaren HES kodunun kapsamı genişletildi. Genişleyen kapsama göre kahvehane, kıraathane gibi çay-kahve mekanları, internet kafe, spor salonu gibi eğlence ve sosyalleşme mekanları ile berber ve nikah salonu gibi mekanlara HES kodu zorunluluğu getirildi. Alınan önlemler kapsamında mekan sahipleri mekanlarının açık kalmaya devam etme ihtimalini arttıran bu kararları memnuniyet ile karşıladı.

HES KODU NEDİR?

HES kodu yani hayat eve sığar uygulamasından elde edilen, bir nevi pasaport, vize görevi gören; kovid-19 önlemleri kapsamında geliştirilen ve şehir dışı ulaşımdan, kamu kurumlarına girebilmeye, sınavlara başvurudan yeni düzenlemeler ile mekanlara gidebilmeye ve oturabilmeye kadar her şeye olanak tanıyan kişiye özel, kişinin isteği doğrultusunda oluşturulan koddur.

hayat eve sigar uygulamasi nedir, hes kodu nedir

HES KODU NEREDEN VE NASIL ALINIR?

HES kodunu vatandaşlar kendi talepleri doğrultusunda e-devlet üzerinden, Google ve Apple uygulama mağazalarındaki uygulamalardan veya devlet tarafından oluşturulan kanallara SMS atarak alabilirler. E-devletten almak isteyen vatandaşlar turkiye.gov.tr adresine e-devlet şifreleriyle girerek, e-devlet içindeki arama butonuna HES kodu yazıp çıkan sonuçlar içinden yeni HES kodu oluştura tıklayarak elde edebilir veya telefon uygulaması mağazalarındaki Hayat Eve Sığar uygulaması içindeki HES kodu oluştur butonuna tıklayarak ulaşabilirler. SMS ile HES kodu oluşturmak isteyen vatandaşlar ise 2023 numarasına HES yazıp boşluk bırakarak TC kimlik numarası ve TC seri numarasının son 4 hanesi ile paylaşım sürelerinin yazıldığı bir mesaj atabilir ve HES kodunun kendilerine iletilmesini bekleyebilirler.

HES KODU NE İŞE YARAR VE NELER YAPILABİLİR?

HES kodu vatandaşların vize olarak kullandığı bir rakamlar bütünüdür. Vatandaşlar bu kod sayesinde şehirler arası ulaşım bileti temin edebilir, kamu kurum ve kuruluşlarında işleri var ise bu kod sayesinde kamu kurumlarına gidebilir, sınavlara girebilir ve bunlar gibi kamusal alanda yapılabilecek işlemlerinin hepsini yapabilirler. Daha doğrusu bunları yaparken HES kodu sahibi olmak ve ilgili kuruluşa kodu belirtmek zorunlu hale gelmiştir. HES kodunun amacı kişinin resmi kayıtlara göre korona olup olmadığının belli edilerek eğer korona ise kamusal alandan uzak tutulmasını sağlamaktır.

İSTANBUL’DAKİ GENİŞLETİLMİŞ HES KODU UYGULAMASI NELERİ KAPSIYOR?

Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yer alan her vatandaş kamusal alanda, vatandaşların kalabalık olarak yer aldığı kapalı mekanlarda yer alabilmek, buralara girebilmek için korona olmadığını tescillemelidir ve HES kodu kısmen de olsa bunu sağlamaktadır. Bu sebeple İstanbul Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi covid-19 önlemleri kapsamı çerçevesinde bir takım yeni ve genişletilmiş önlemler hayata geçirmektedir. HES kodunun alanının genişletilmesi de bunlardan biridir. Genişletilmiş HES kodu kapsamında eğlence ve sosyalleşme mekanı olarak görülebilecek spor salonları, internet kafeler, yine sosyalleşme ve yiyecek içecek tüketimi için gidilebilecek kafeler, kahvehaneler, kıraathaneler; evlenenler için hizmet veren nikah salonları ve insanların kişisel bakımlarını yaptırdıkları berber, güzellik salonu vb. yerlere girişlerde HES kodu okutma, verme zorunluluğu getirilmiştir.

Getirilen bu zorunluluk hem insan sağlığını daha az riske atılması hem de bu mekan sahiplerinin işletmelerinin açık kalmayı sürdürmesi açısından özellikle mekan sahipleri başta olmak üzere halk tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.

İl Hıfzıssıhha Müdürlükleri önümüzdeki süreçte vakaların artması ve normalleşme sürecinin de devamı açısından bu tip var olan uygulamaların genişletilmesi veya yeni uygulamaların hayata geçirilmesi adına çalışmalar yürütmektedir.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu