İstanbul'da Zorunlu Karantina Sokağa Çıkma Yasağı Kararı Verildi Mi?

Koronavirüs kovid 19 salgınında en fazla vaka ve vefat eden insan bulunan İstanbul için karantina kararı verildi mi? İstanbul'da sokağa çıkma yasağı kararı var mı? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

HABER 02.04.2020, 03:39 10.04.2020, 23:52
İstanbul'da Zorunlu Karantina Sokağa Çıkma Yasağı Kararı Verildi Mi?

Ülkemizde ciddiyetini arttırarak devam eden korona tipi Kovid 19 virüsünün en fazla etkilediği kentimiz olan İstanbul'da sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? İstanbul'un karantina altına alınmasına dair karar verildi mi? İstanbul karantina altına mı alınacak? İstanbul'da sokağa çıkma yasağı kararı geldi mi? İstanbul'da koronavirüs kovid 19 vaka ve vefat sayısı kaç? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Koronavirüs Kovid 19 İstanbul'u Nasıl Etkiledi? İstanbul'da Kaç Vaka Var?

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Hubei Eyaleti'nde bulunan Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan ve özellikle Avrupa'nın Akdeniz ülkelerinde çok ciddi yıkıma yıl açan mutasyona uğramış korona tipi Kovid 19 virüsü salgını ülkemizde de etkisini arttırarak devam ediyor. İlk vakanın görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinden 1 Nisan 2020 tarihine kadar Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA vakaların bulunduğu iller ile vakaların illere dağılımı hakkında bilgi vermekten imtina etti. Ancak 1 Nisan 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile Dr. Fahrettin KOCA ülkemizde korona virüsü Kovid 19'un görülmediği kentimiz kalmadığını belirterek hangi ilde kaç vaka olduğu bilgisini kamuoyu ile paylaştı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA'nın 1 Nisan 2020 tarihi itibariyle açıkladığı sayılara göre en fazla enfekte olmuş hastanın yani vakanın ve en fazla vefat eden yurttaşımızın İstanbul'da olduğu görüldü. Ülkedeki toplam hasta sayısının yaklaşık yüzde altmışı İstanbul'da yaşayan vatandaşlardan oluşmaktadır.

Korona tipi Kovid 19 Virüsünün Türkiye'de görüldüğü illeri, hangi ilde kaç vaka olduğunu ve vefat eden yurttaş sayısının illere dağılımını tablo halinde incelemek için aşağıda yönlendirmesini verdiğimiz çalışmamıza göz atabilirsiniz;

Koronavirüs Kovid 19 Sebebiyle En Çok Vefat Hangi Şehirde?

Koronavirüs Kovid 19'a dair Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA tarafından yapılan bilgilendirmelere göre en fazla vefat eden yurttaşın İstanbul'da olduğu görülmüştür. 100'ün üzerinde vefat eden insanın bulunduğu İstanbul için daha katı tedbirler uygulanacak mı herkes tarafından merak ediliyor.

Sokağa Çıkma Yasağı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Sokağa Çıkma Yasağı 1982 Anayasası hükümlerine göre belirli şartlar altında uygulanabilmektedir. Ayrıca ülkede yaşayanların temel hak ve özgürlüklerinin kanun ile kısıtlanabilmesi hükmü uyarınca Hıfzısıhha Kanunu ve İl İdaresi Kanunu hükümlerine dayanılarak da tüm yurtta ya da kısmi olarak belirli bölgelerde sokağa çıkma yasağı uygulanabilmesi mümkündür. Ayrıca sokağa çıkma yasağı tüm yurttaşları kapsayabileceği gibi belirli bir kesimi kapsayacak şekilde de ilan edilebilmektedir.

Sokağa çıkma yasağı uygulamasına dair daha detaylı bilgileri almak, nasıl uygulanacağı ile ilgili detayları incelemek için aşağıda yer verdiğimiz çalışmamızı inceleyebilirsiniz;

Zorunlu Karantina Nedir? Nasıl Uygulanmaktadır?

Umumi Hıfzısıhha Kanunu'nun 73. maddesinde yer alan tecrit hükmü gereği devletin uygun görmesi durumunda ülkede yer alan bir bölge, bir belde, bir kent ya da tamamen ülke karantina altına alınabilir. Zorunlu karantina uygulamasında sokağa çıkmak da, seyahat etmek de şartlara bağlanabilir ya da duruma göre tamamen kısıtlanabilir. Bunun uygulaması kaidelerin belirlenmesi, hangi şartlarda seyahat edilebileceği yani insanların kenti terk edebileceği ile hangi şartlarda ve vakitlerde evden dışarı çıkabileceğinin somut hükümlere bağlanması ile sağlanmaktadır. Buna dair kontrolü ise tüm kolluk kuvvetlerinin desteği ile başta Valilikler ve Kaymakamlıklar gerçekleştirmektedir. 

Sokağa Çıkma Yasağı'na Uymamanın ya da Seyahat Kısıtlamalarını İhlal Etmenin Cezası Nedir?

Ülkemizde olağanüstü durumlarda hayata geçirilen sokağa çıkma yasağı, seyahat yasağı, zorunlu karantina gibi uygulamaları bir şekilde delmeye çalışacak kişiler hakkında gerek Kabahatler Kanunu hükümlerince gerekse salgını yaymak suçu kapsamında Türk Ceza Kanunu'nun ilgili hükümlerince yaptırımlar uygulanabilmektedir. Bu cezalara dair daha detaylı bilgilere aşağıda yer verdiğimiz çalışmalarımız vasıtası ile ulaşabilirsiniz;

İstanbul'da Koronavirüs Kovid 19 Sebebiyle Zorunlu Karantina ve Sokağa Çıkma Yasağı Kararı Verildi Mi?

Çin kaynaklı koronavirüs Kovid 19 salgını sebebiyle ülkemizde en fazla etkilenen kent en kalabalık kentimiz olan İstanbul olmuştur. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi toplam vakaların yaklaşık yüzde altmışı İstanbul'dadır. Daha fazla insanın enfekte olmuş olması ve enfekte olup da kontrol altında olmayan kişilerin hastalığı yayması endişesi ile İstanbul için daha katı tedbirler alınıp alınmayacağı ise merak konusudur.

4 Nisan 2020 tarihinden itibaren başlamak üzere İstanbul'un da içerisinde olduğu 31 adet il için özel araçla dahil giriş çıkış yasağı getirilmiştir. Bu kente giriş ve çıkış yasağı 15 gün sürecektir. 

11 Nisan 2020 gece yarısından itibaren uygulanmak üzere İstanbul dahil büyükşehirlerde ve Zonguldak ilinde sokağa çıkma yasağı iki gün için ilan edilmiştir. 

Koronavirüs Kovid 19 salgınına dair merak ettiklerinizi sormak ve diğer insanlarla iletişime geçmek için Tıklayınız!

Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu