Kıbrıs Görüşmelerinde son durum

Kıbrıs Görüşmelerinde son durum

Kıbrıs Görüşmelerinde son durum

Kıbrıs Görüşmelerinde kriz! Kıbrıs Müzakerelerinde toplantı dağıldı, liderler ise birbirini suçladı...

Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis'in bugünkü görüşmeyi terk ettiğini açıkladı. AFP haber ajansı ise Anastasiadis'in Akıncı'yı toplantıyı terk etmekle suçladığını aktardı.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı makamına dönerek açıklama yapan Akıncı, toplantı sırasında BM Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin konuşma yaptığı sırada Rum liderin "Söyleyecek bir şeyim yok" diyerek odayı terk ettiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler'in (BM) denetiminde bulunan Yeşil Hat'ta bir araya gelen iki lider, Kıbrıs'taki okullarda her 15 Ocak'ta, 1950 referandumuyla ilgili etkinlikler yapılmasına yönelik geçen hafta alınan kararı tartışıyordu...

1950 Referandumu nedir?

Kıbrıs'ta 15 Ocak 1950'de gerçekleşen ve yalnızca Ada'daki Rumların katıldığı referandumda Yunanistan'la birleşme kararı yüzde 96 oranında kabul görmüş, fakat bu karar tanınmamıştı. Kıbrıs o tarihte İngiltere'nin yönetimi altında bulunuyordu ve bağımsızlığını henüz kazanmamıştı.

Kıbrıs'ta müzakereler devam ederken Kıbrıs Temsilciler Meclisi'nin, Rum bölgesindeki okullarda bu referandumun yıldönümüne yönelik etkinliklerin düzenlenmesine yönelik bir karar alması görüşmelerde gerginliğe yol açmıştı.

Akıncı: Çekip gittikleri kapıyı yeniden açmak kendi ellerindedir.

Akıncı, görüşme sırasında kendilerinin bu gelişmeden duyduğu sıkıntıyı aktardığını, Anastasiadis'in ise kendilerini dinlemek yerine toplantıya 5 sayfalık bir metinle katıldığını söyledi ve BM Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin konuyu toparlayan bir konuşma yaptığı sırada "kapıyı çarpıp çıkarak" toplantıyı terk ettiğini aktardı:

"O noktada başka yapacak bir şey kalmadı. Buna müsamaha göstermek, tolere etmek mümkün değildi.

"Bu toplantının devam edebilmesinin en önemli şartı, orada bulunanlara karşı saygı içinde bulunmaktır. Bunun başka bir yolu yoktur.

"O olmadığı takdirde toplantının devam etmesi mümkün değildir. Çekip gittikleri kapıyı yeniden açmak kendi ellerindedir."

Anastasiadis: Terk eden Akıncı

Akıncı'ya yanıt veren Anastasiadis ise toplantıyı terk edenin Mustafa Akıncı olduğunu söyledi ve "Akıncı'nın toplantıdan çekilmesi yersiz ve nedensizdir" dedi.

Fransız haber ajansı AFP'nin aktardığına göre Rum lider, BM Kıbrıs Özel Danışmanı Eide'nin de olanlara anlam veremediğini söyledi.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUMUMUZA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2017, 00:27
YORUM EKLE