Koronavirüse Yakalandım Artık Bir Şey Olmaz Demeyin

Koronavirüse yakalanan hastalardaki ne de olsa geçirdim bana bir şey olmaz anlayışına karşı uzmanlar uyarıyor. Hastalığa yakalanıp iyileşmiş olmak bağışıklığı yeterince güçlendirmiyor.

HABER 25.04.2021, 14:30 26.04.2021, 01:52
Koronavirüse Yakalandım Artık Bir Şey Olmaz Demeyin

Koronavirüs salgınında 1.5 yılı geride bırakırken virüs ve hastalık hakkında her geçen gün yeni şeyler öğreniyoruz. Özellikle salgın ile mücadelede başlangıçtaki maske, mesafe, temizlik gibi kuralların yanı sıra bulunan ve üretilen aşılar ile üretilmesi beklenen ilaçlar büyük umut kaynağı. Buna ek olarak normalde hastalığa yakalanan kişilerin vücutlarında antikor oluşması sonucu bağışıklık kazanması beklenirken ne yazık ki bu konuda da olumsuz gelişmeler saptanıyor.

Hacettepe Üniversitesi doktoru Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, hastalığı geçirenlerin bağışıklık düzeylerine ilişkin değerlendirmede bulunarak şu sözleri sarf etti:

"Şu yanılgıdan kurtulmamız lazım; hastalık istenilen düzeyde bağışıklık sağlamıyor. 'Ben hastalık geçirdim' deyip buna güvenmeyin. Bizim çok yatan hastalarımız içinde 3'üncü defa enfeksiyon geçirenler var. Mutant virüs bazı şeyleri de şüphe ile karşılamamıza neden oldu, bildiğimizi sandığımız şeyleri. Bunlardan bir tanesi de geçirilen hastalığın 6 ay koruması. Hastanemizde hastalıktan 2 ay sonra tekrar hastalık geçiren kişiler var. 'Şu kadarı hastalık ile bağışıklık kazanır, şu kadarını da ben aşılarım' diye hesap yaparsak; Hindistan bunu yaptı, büyük bir patlama yaşadı. Aşı ve tedbiri birlikte yürütmeden vaka sayısının azalması mümkün değil. Biz '6 ay bekleyin' diye söylüyorduk, mutant virüs ile ortaya çıkan vakalarda daha erken hastalanmalar olduğunu görüyoruz; aşıyı da belki 6 ay sonra değil, daha erken sürede yapmamız gerekecek"

Aşı konusundaki kararsızlıklar ile ilgili de konuşan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan alınan tedbirlerin vaka sayılarını azaltıp azaltmayacağına yönelik olarak

"Halkın kurallara ne kadar uyduğu önemli. Orada bir iyiye gitmeyi ben gözlemlemiyorum açıkçası. Aşılma hızımız ilk başta gayet iyiydi, şimdi günde 30 binlere kadar düştü, bu hızla devam ederse Türkiye'nin istediğimiz düzeyde aşılanması yıllar alır. Aşı kararsızlığını biz zaten bekliyorduk, bunun çok önceden tedbirinin alınması lazımdı"

ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ceyhan alınan önlemler ile ilgili olarak da şu sözleri dile getirdi:

"Bu önlemler ile vaka sayısı azalıyor gibi çıkar ve önlemler kaldırılırsa eğer ya da halk gevşetirse önlemleri, bir süre içerisinde büyük bir patlama yaşayabileceğimizden korkarım. Bunlar daha sonra riski artıran yaklaşımlar. Biz günde 30 bin aşılama ile aşının etkisini gözlemleyemeyiz açıkçası. Önlemlerin daha sıkı olması lazım, halkın bu önlemlere daha sıkı sarılması lazım. Artık ucunda ışığın göründüğü tüneldeyiz. Ne kadar erken topumun yüzde 70-75'ini aşılayabilirsek o kadar çabuk kurtulacağız salgından"

SON 24 SAATTE VAKA, HASTA VE VEFAT SAYILARI

24 Nisan’da yayımlanan tabloya göre son 24 saat içerisinde 281 bin 183 koronavirüs testi yapıldı ve 40 bin 596 kişinin testi pozitif olarak görüldü. 339 vatandaşımız hayatını kaybederken vaka sayıları kısmi kapanmadan sonra 40 bin bandına düştü ve son 24 saatte hasta sayısı ise 2 bin 905 olarak ortaya çıktı.

Yine son 24 saatte iyileşen kişi sayısı 52 bin 297 olarak kayıtlara geçerken iyileşen kişi sayısı toplamda 4 milyon 22 bin 408 olarak açıklandı. Toplam yapılan test sayısı 45 milyon 623 bin 978’e yükselirken toplam vaka sayısı 4 milyon 591 bin 416, toplam vefat sayısı 38 bin 11, ağır hasta sayısı ise 3 bin 511 olarak bildirildi.

24 nisan koronavirus tablosu

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu