Kurum Sınavları Mülakat Sonuçları Aylardır Açıklanmıyor
KPSS A kadro kurum sınavı mülakat sonuçları güvenlik soruşturmalarının devam etmesi gerekçesiyle aylardır açıklanmıyor. KPSS 2016 sonrası bir türlü gelmeyen ilanlardan dolayı atanamayan ve KPSS 2017 puanlarıyla kurum sınavlarına girerek mülakat sonucunu bekleyen adayların sonuçları bekledikleri kadar hızlı neticelenmiyor. Bir çok kurum sınavı mülakatında yaşanan bu belirsizlikten endişe duyuyoruz.

Bilindiği üzere a kadro kurum sınavlarının tamamında mülakat sınavı uygulanmaktadır. Kurumlar, mülakat sınavlarında adayın: Kurum mülakat sınavı için belirlenen çeşitli alan derslerindeki bilgi seviyesinin yeterli olup olmadığını, kurum kültürüne uygun bir yapıda olup olmadığını, bürokrat olma yolunda ilk adımı atacak bu kişilerin fizyolojik, psikolojik ve sosyal durumlarının bürokrat olmaya uygun olup olmadığını, devlette üst düzey memur olma bilincine ve ahlakına sahip olup olmadığını tespit etmeye çalışılır. Mülakat sınavları için alınması gereken temel unsur ise liyakat ilkesinin benimsenerek hak sahibine hakkının teslim edilmesidir. Ülkemizde yapılan kurum mülakat sınavlarında liyakat ilkesinin temel alınıp alınmadığı tartışmasını bir kenara bırakarak asıl üzerinde duracağımız konuyu geçelim.

15 Temmuz 2016 hain darbe teşebbüsünün ardından devletimiz, bir daha darbe düşüncesiyle veya terör eylemleriyle ülkemize zarar vermek isteyecek grup, topluluk veya cemaat üyelerine devlet kadrolarında yer vermemek için güvenlik soruşturmasının kapsamını genişletmiştir. Güvenlik Soruşturması gerek kamuda halen çalışıyor olanlar için, gerekse kamuya ilk defa atanacaklar için uygulanan bir prosedür haline gelmiştir. Bu durum 657'ye tabi olan veya olmak isteyen her Türk vatandaşının anlayışla karşılayacağı bir durumdur. Ancak, kamu kurumlarının açmış oldukları kurum sınavlarıyla a kadroda çalışmak isteyen arkadaşlarımız için mülakat sınavları sonrası güvenlik soruşturmalarının tamamlanması süreci çok yavaş işletilmektedir. Aylar önce ilanı yayımlanan ve güvenlik soruşturması gerekçesiyle tamamlanması beklenilen kurum sınavlarından bir kaç tanesi aşağıda verilmiştir :

Sosyal Güvenlik Kurumu Denetmen Yardımcılığı Sınavı

Sosyal Güvenlik Kurumu 9. Promosyon Denetmen Yardımcılığı için mülakat sınavı 18-29 Eylül 2017 tarihleri arasında Ankara'da yapılarak tamamlanmıştır. Mülakatın son günü üzerinden tam 100 gün geçmesine rağmen mülakat sonuçları açıklanmamıştır.

Vergi Müfettiş Yardımcılığı Sınavı

Vergi Dairesi Başkanlığı 10. Promosyon Vergi Müfettiş Yardımcılığı yazılı sınavı 03-04 Haziran 2017 tarihinde yapılmış olmasına karşın, mülakatların son günü olarak 22 Aralık tarihi belirlenmiştir. Yazılı sınav üzerinden 225 gün geçmesine rağmen atama sonuçları tamamlanmamıştır. VMY mülakatının bitiş tarihi üzerinden henüz 1 ay dolmamasına karşın, sürecin bu derece yavaş ilerlemesi mülakat sonuçlarının da ne zaman açıklanacağı konusundaki endişeleri arttırmaktadır.

Kaymakam Adaylığı Sınavı

İçişleri Bakanlığı 106. Dönem Kaymakam Adaylığı yazılı sınavı 9 Eylül 2017 tarihinde ÖSYM tarafından yapılmış ve mülakat sınavı da 22 Aralıkta sona ermiştir. 127 gündür süreci devam eden 100 kişilik kaymakam adaylığı sınavı için güvenlik soruşturmalarının ne zaman sona ereceği ve sonuçların açıklanacağı bilinmemektedir.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Uzman Yardımcılığı Sınavı

RTÜK tarafından 60 kişilik uzman yardımcılığı mülakat sınavı sonuçları 2 Ekim 2017 tarihinde açıklanmasına rağmen, aradan geçen 104 gün boyunca güvenlik soruşturmaları devam etmektedir. Bu süreçte belgelerini aylar öncesinde teslim eden adaylar işe başlayacakları günü sabırsızlıkla beklemektedir. 

Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı Sınavı

Sosyal Güvenlik Kurumu 8-9 Temmuz 2017 tarihinde yazılısını gerçekleştirdiği 50 müfettiş yardımcılığı sınavının mülakatlarının üzerinden 100 günden fazla geçmesine rağmen sonuçlar henüz açıklanmamıştır. Yazılı sınav üzerinden 189 gün geçmesine rağmen sonuçların açıklanmaması adaylar üzerindeki umutsuzluğu ve stresi arttırmaya devam etmektedir.

Yukarıda bir kaçına değindiğimiz örneklerde olduğu gibi 2016 sonrası yapılan bütün kurum sınavlarında atanma süreçleri uzamıştır. 14 Mayıs 2017 tarihinde yazılı sınavı yapılan Gelir Uzman Yardımcılığı sınavı sonrası ataması kesinleşen adaylardan bazılarına iş başlangıcı tebligatının hala yapılmamış olması da durumun vahametini açıklamaya yetmektedir. Bu adayların ataması yapılmadıkça, atama bekleyen adaylar önlerine gelen diğer sınavlara başvuru yapmaya devam etmektedir. Bu durum kurum sınavlarına katılmayı bekleyen diğer adayların hiçbir sınava katılamadan yılı tamamlamasına sebep olmaktadır. Bu arkadaşlarımızın maddi, manevi ve psikolojik temelli kayıplarının kimse müsebbibi olmamalıdır. Buradan yazımızın ulaştığı bütün makam, merci ve kişilerden kurum sınavları atama süreçlerinin hızlanması konusunda bizlere yardımcı olmalarını arz ediyoruz. Lütfen kpss puanlarımızı kullanmadan yılı tamamlamamıza engel olun ve sürecin hızlanması adına bizlere destek olun.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları