KYK Öğrenim Kredisi Evlenince Silinir Mi? Evlilik Affı Söz Konusu Mu ?

KYK borcu evlenince siliniyor mu? KYK Öğrenim Kredisi Evlenince Silinir Mi? Evlilik Affı Söz Konusu Mu?

KYK Öğrenim Kredisi Evlenince Silinir Mi? Evlilik Affı Söz Konusu Mu ?

Öğrenim kredisi evlilik affı var mı?Öğrenim kredisi evlilik durumu nedir? Öğrenim kredisi evlenince silinir mi?Öğrenim kredisi ve evlilik durumu nedir? Öğrenim kredisi evlenince ne olur? KYKkredi evli öğrenci ne olur? KYK kredi evlenince siliniyor mu? KYK kredi borcu evlilik durumu nedir? KYK kredi geri ödeme evlenince silinir mi? Bu soruları sizin için inceledik ve cevaplarını sizler için derledik.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Öğrenim kredisi; Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yüksek öğrenim gören öğrencilere eğitim harcamalarını yapabilmeleri ve sosyal bir hayat yaşamaları amacıyla daha sonra geri ödenme koşuluyla verilen borç/kredidir. Öğrenim kredisi öğrencinin öğrenimi bittikten iki yıl sonra geri ödenmeye başlanır. Bazı durumlarda bu süre mezun öğrencinin iş durumuna bağlı olarak ertelenebilir. Fakat bu bir borç olduğu için bu öğrenim kredisi borcunun geri ödemesi erken veya geç bir şekilde yapılacaktır.

Öğrenim Kredisi Evlilik Affı Söz Konusu Mu?

Yıllardır bir rivayet olarak halk arasında dolaşan bu konu aslında gerçeği yansıtmamaktadır. Öğrenim kredisinde evlilik affı diye bir şey söz konusu değildir ve şu an mevcut mevzuatlarda da bununla ilgili bir şey söz konusu değildir. 


KYK Kredi Evlilik Durumu ve Borç SilinirMi? Sorusu Nereden Çıkmıştır.

Bu sorunun ortaya çıkmasına neden olan birkaç şey söz konusudur. Bir dönem meclise tasarı olarak sunulan bu öneri daha sonra da kurumun kendi tarafından değerlendirmeye alınmıştır. Fakat bu girişimlerin hiç biri sonlandırılmamıştır. Fakat daha bunlar proje olarak hayata sokulduğu anda haberleştirildikleri içinde halk arasında böyle bir rivayet türetilmiştir.

Öğrenim Kredisi Evlenince Silinir Mi?


Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu konu birkaç kez tasarı veya proje olarak ortaya sunulmuştur ve Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun mevzuatlarında hali hazırda böyle bir şey mümkün değildir. Öğrenim kredisi almış her birey borcun geri ödemesini yapmak zorundadır ve evlilik ile bu borçtan kurtulma şansı bulunmamaktadır.

KYK kredi borçlarınızı sorgulamak için e-devlet hesabınızı kontrol edebilirsiniz.

KYK ile ilgili merak ettikleriniz için FORUMUMUZA girebilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2019, 11:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
OKU
OKU - 2 yıl Önce

konuda her şey açık evlenince kredi silinmiyor. ama aşağıda yorumda bir hanım kız "Damla Rumeysa Baygın" adlı kişi "evlilik sonrasında silinmesi ile ilgili net bilgi alabilir miyim?" diyor. ulan zaten konuda herşeyi detaylıca anlatmış. biraz okursan bu kadar cahil kalmazsın. hala net bilgi alabilir miyim diyor. konu zaten açık ve net OKU LAN OKU!!! bu kadar cahil millet miyiz kardeşim bu kadar mı düştü milletimiz? tam bir salaklık!!!

Nur sarıbıyık
Nur sarıbıyık - 11 ay Önce

Evli olanlar burs başvurus yapabilir mi .burstan yararlana bilirmi