KYK Öğrenim Kredisi Geri Ödeme ve Faizi

KYK kredi geri ödeme nasıl yapılır? KYK Öğrenim kredisi geri ödeme nasıl yapılır? KYK kredi faizi nedir? KYK kredi faizi nasıl hesaplanır? KYK Öğrenim kredisi faizi nedir? KYK Öğrenim kredisi faizi nasıl hesaplanır?

KYK Öğrenim Kredisi Geri Ödeme ve Faizi

KYK kredi veya KYK öğrenim kredisi yükseköğretimde eğitim alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilere maddi açıdan destek olmak ve onların gelişmelerini sağlamak amacıyla öğrenim sürelerinde bu öğrencilere verilen borç paradır.

Her borç gibi bu borcun da bir geri ödemesi vardır ve bu geri ödeme ile uygulanacak faiz KYK tarafından açıkça belirtilmiştir. Peki KYK öğrenim kredisi nedir, geri ödeme nasıl yapılır ve KYK kredi faizi nasıl hesaplanır?

KYK Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Nasıl Yapılır?


Faiz

Bankalardan veya belirli kuruluşlardan alınan neredeyse her kredinin belirli bir faizi bulunmaktadır. KYK öğrenim kredisi faizi de bu nedenle uygulanmaktadır. Burada amaç faiz uygulayarak kar etmek değil sonraki yıllarda öğrencilere kredi ve burs ödemede sürekliliği sağlamaktır. Bu yüzden de bu faizler bir bankadan çekilebilecek krediye oranla oldukça düşük ve makul oranda işlenmektedir.

KYK Öğrenim Kredisi Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi internet sitesinde belirtilen faiz oranının hesaplanması şu şekilde yapılmaktadır. Yükseköğretimde eğitim gördüğü süre boyunca bu krediden faydalanan öğrencilere veya da yükseköğrenim süresinin belirli bir kısmında bu borcu almış olan öğrencilere öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara; Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak hesaplanan faizin ilave edilmesi ile toplam borç hesap edilmektedir.   Yİ-ÜFE artışlarının çok yüksek rakamlara ulaşma ihtimalinin önlemi olarak da KYK “Öğrencilerin ödeyecekleri bakiye borcu eğitimi süresinde aldığı kredi miktarının üç katınıgeçemez.” Maddesini kendi internet sitesinde belirtmektedir.

KYK kredi geri ödeme veya KYK öğrenim kredisi geri ödeme için e-devlet hesabınıza bakabilir, borçlarınızı oradan takip edebilirsiniz.

KYK ile ilgili sorularınız için FORUMUMUZA girebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2019, 11:53
YORUM EKLE