KYK Yurt İzni Nedir? Nasıl Alınır? Nasıl Uzatılır? Nasıl İptal Edilir?

KYK Yurt İzni Nedir? Nasıl Alınır? Nasıl Uzatılır? Nasıl İptal Edilir? Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurt izni nedir? Ne demek? KYK yurt izni nasıl alınır? Nasıl uzatılır ve nasıl iptal edilir? Güncel KYK burs ve kredi miktarları ne kadar?

HABER 13.11.2019, 14:26
KYK Yurt İzni Nedir? Nasıl Alınır? Nasıl Uzatılır? Nasıl İptal Edilir?

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de eğitim harcamaları, eğitim almak için ödenen ücretler gün geçtikçe artıyor. Özel üniversite ücretlerinin astronomik rakamlara ulaşmasını bir kenara bırakırsak, devlet okullarında eğitim almanın bile ne kadar masraflı olduğu göz ardı edilmemeli. Özellikle de maddi durumu iyi olmayan, ailesinin maddi durumu iyi olmayan, şehir dışında okuyan kişiler lisans eğitimi alırken çok zorlanmaktadır. Üniversite okumaktan vazgeçen, lisans eğitimini yarıda bırakan veya tamamlayamayan binlerce kişi bulunmaktadır. İşte bu noktada devreye Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) girmektedir. KYK tarafından verilen burs, kredi ve yurt hizmetleri sayesinde binlerce kişi üniversite eğitimi almaktadır. Bugüne dek milyonlarca kişinin faydalandığı bu hizmetler bir başka önemli görevin başarıyla tamamlanmasını da sağlamaktadır. KYK yurtlarında kalan, KYK burs ve kredilerini alan binlerce öğrenci başka hiçbir kimseye, kuruma, ideolojiye muhtaç kalmadan özgürce hayatlarını sürdürebilmekte ve bu sayede zararlı olan örgüt, grup, cemaat, kişi ve kurumlardan korunmaktadır. Özellikle KYK yurt hizmeti bu bakımdan oldukça önemlidir. Her yıl binlerce kişi KYK yurtlarında kalabilmek için başvuru yapmaktadır. 

Her yıl Kredi ve Yurtlar Kurumu yurt başvuru tarihlerini açıkladıktan sonra binlerce kişi başvuru işlemlerini tamamlamaktadır. Değerlendirme sürecinden sonra yurt hizmetinden faydalanmaya hak kazananların isimleri ve yedek liste açıklanır. Daha sonra yerleştirme işlemlerinin de tamamlanmasıyla eğitim yılı sağlıklı bir şekilde başlar. İşte bu noktadan sonra devlet yurtlarında kalan öğrenciler için yurt kurallarına ve yurt hayatına alışma süreci başlar. Öğrencilerin hayatında artık yemek saatleri, oda arkadaşları, yemek ve yurt ücretleri, temizlik, giriş çıkış saatleri gibi önemli konular bulunmaktadır. Ancak özellikle yurt izni konusu en önemli konulardan biridir. Öğrencilerin yurt giriş çıkış saatlerine uymaması, yurtta kalmaması durumunda yurt izni alması gerekmektedir. Aksi takdirde öğrenciler bir dizi yaptırımla karşı karşıya kalır. Peki KYK yurt izni nedir? Ne demek? Yurt izni nasıl alınır? Nasıl uzatılır? Nasıl iptal edilir

KYK Yurt İzni Nedir? Ne Demek?

Türkiye'nin dört bir yanında bulunan KYK yurtlarında bazı kurallar geçerlidir. En katı kural ise yurda giriş ve çıkış saatleriyle ilgili olanıdır. Öğrenciler yurtlara belirli saatler içerisinde yurda girebilirler. Üstelik 3 kez bu kurala uymamaları durumunda ise uyarı cezası alırlar. Bu durum tekrarlanırsa yurttan atılmaları söz konusu olur. İşte bu noktada öğrencilerin işini kolaylaştıracak "KYK yurt izni" devreye girmektedir. Öğrenciler yurt giriş-çıkış hareketleri belge, imza ve elektronik işlemlerle kayıt altına alınır. Bu nedenle öğrencilerin giriş veya çıkış yapıp yapmadığı yurt yönetimi tarafından bilinmektedir. Bu nedenle öğrenciler geç kalacakları veya gelmeyecekleri durumlarda yurt yönetimine haber vermeleri gerekir. Bu kapsamda öğrencilere geç gelmeleri veya yurda gelmemeleri ile ilgili olarak yönetim tarafından verilen izle KYK yurt izni denir. Basitçe anlatmak gerekirse, öğrenciler taleplerini yazdıkları dilekçeyle yönetime sunarlar. Yönetimin onaylanması durumunda öğrenciler izni almış demektir.

KYK Yurt İzni Nasıl Alınır?

Yurda geç gelmek veya yurda hiç gelmeyeceğini yönetime bildirmek ve izin almak gerekmektedir. KYK yurt izni almanın pek çok yolu vardır. İlk olarak yurtta kalan üniversiteliler elektronik ortam üzerinden işlem yapabilir. e-Devlet sistemi üzerinden izin almak mümkündür. e-Devlet'e T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra 'üç çizgi'ye basarak izinler menüsünü açmalısınız ve KYK izin talebi bölümüne girmelisiniz. Ekranda açılacak formu doldurmanız ve kaydetmeniz yeterli olacaktır. İzin talebi yurt yönetimine gidecektir. Yurt yönetimi izninizi onaylarsa ilgili sayfada yeşil bir kutucuk çıkacaktır. Eğer kutucuğun rengi kırmızı olursa yönetim izin talebinizi reddetmiş demektir. İkinci yol ise yurt yönetimine giderek elle başvuru yapmanızdır. Bir dilekçe yazarak yurtta kalmayacağınız gün veya günleri bildirmeniz ve onay almanız gerekmektedir. Ancak şunu açıkça belirtmek gerekir ki genel olarak KYK yurt izin talebinizin sağlam gerekçelere dayanması gerekmektedir. Mazeret bildirmeden yapılan talepler genelde geri çevrilir.

KYK Yurt İzni Nasıl Uzatılır?

Talep ettiğiniz izin onaylandı. Ancak izin süresi size yetmedi ve izni uzatmak istediniz. Bu noktada sorduğunuz "KYK yurt izni nasıl uzatılır?" sorusu karşınıza çıkar. İzin uzatmak için yine elle yönetime dilekçe yazarak talebinizi iletmeniz veya e-Devlet üzerinden işlem yapabilirsiniz. 

KYK Yurt İzni Nasıl İptal Edilir?

Yurt yönetiminden izin aldınız veya izninizi uzattınız. Ancak aldığınız izni iptal etmek istiyorsunuz. Bu noktada "İzinliyken KYK yurduna girebilir miyim?" ve "KYK yurt izni nasıl iptal edilir?" soruları cevap beklemektedir. Bu noktada yurda giriş yapmanız ve yurt yönetimine durumu ifade etmeniz yeterli olacaktır. Böylece izin hakkınızı boşa harcamamış olursunuz. 

KYK Yurt İzin Süresi Ne Kadar? Kaç Gün?

Çalışırken veya eğitim alırken devamsızlık veya izin hakkınız bulunur. Aynı şekilde KYK yurtlarında kalırken de izin hakkınız bulunmaktadır. Öğrenciler bu izin haklarını başka bir yerde kalırken, memleketlerine giderken, tatile giderken kullanmaktadır. Kredi ve Yurt Kurumlarında kalan öğrencilerin hafta sonu tatilleri, resmi ve dini tatiller dışında toplam 60 gün izin hakkı bulunmaktadır. Ayrıca herhangi bir derste devam zorunluluğu olmayan öğrenciler, devam etmeyecekleri günlere ait yazı getirirse almış oldukları izinler bu süreye dahil edilmez. 

Güncel KYK Burs ve Kredi Miktarı Ne Kadar?

2000'li yıllardan itibaren KYK tarafından verilen burs ve kredi ücretleri gün geçtikçe artmaktadır. Bu kapsamda son yıllarda verilen burs ve kredi ücretlerini sizin için derledik. Ücretlerde yeni bir artış olduğunda ise tercihiniyap.net ve forum.tercihiniyap.net adresinden en güncel bilgileri öğrenebilirsiniz.

2018 yılında lisans ve önlisans öğrencileri 470 TL,

2018'de yüksek lisans öğrencileri 940 TL,

Doktora öğrencileri ise 1410 TL burs ve kredi alıyordu.

2019'da lisans ve önlisans öğrencileri 500 TL,

Yüksek lisans öğrencileri 1000 TL

Doktora öğrencileri ise 1500 TL burs ve kredi almaktadır.

KYK Kredi ve Burs Miktarı 2020

2020 yılında KYK burs ve kredi miktarlarına zam yapıldı. Yapılan zamla birlikte burs ve kredi miktarları önemli ölçüde arttı. İşte 2020 KYK burs ve kredi ücretleri...

2020 lisans öğrencilerine verilecek burs ve kredi miktarı 550 TL'ye yükseldi.

2020 yüksek lisans öğrencileri 1.100 TL ödeme alacak.

2020 doktora öğrencileri ise 1650 TL burs ve kredi alacak.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu