Mahkumlara Genel Af Çıkacak Mı? Mahkumlara Af Var Mı 2020?

Mahkumlara Genel Af Çıkacak Mı? Mahkumlara Af Var Mı 2020? Mahkumlara yönelik genel af çıkması gündemde mi? Bir kez daha af olacak mı? Suçlulara, mahkumlara af çıkacak mı?

Mahkumlara Genel Af Çıkacak Mı? Mahkumlara Af Var Mı 2020?

Türkiye'deki en sıcak tartışma konularından biri yıllardır af konusu olmuştur. Rahşan affı olarak da bilinen genel af çıktıktan sonra her yıl, her dönem mahkumlara af gelip gelmeyeceği merak konusu oldu. Özellikle seçim dönemlerinde mahkumlar ve mahkum yakınları partilere, hükümetlere af konusunda baskı yapmaya çalıştı. Günümüzde ise sosyal medya aracılığı ile af konusu sürekli sıcak tutuluyor. İsteyenler ve karşı çıkanlar sosyal medyada, internette, WhatsApp gruplarında, kahvede, berberde sürekli tartışıyor. Hükümet yetkilileri, parti liderleri, parti görevlileri, siyasetçiler, gazeteciler tarafından sık sık genel af konusunda dikkat çeken, merak uyandıran açıklamalar yapılıyor. Bu nedenle binlerce mahkum, mahkum yakınları, vatandaşlar, güvenlik görevlileri "Mahkumlara genel af çıkacak mı?" ve "Mahkumlara af var mı 2020?" sorularına cevap arıyor.

Mahkumlara Genel Af Çıkacak Mı?

Türkiye'de bir süredir cezaevlerinde yer kalmadığı yönünde iddialar gündeme geliyor. Cezaevlerindeki doluluk oranlarının inanılmaz seviyelere yükseldiği, cezaevlerinde yer kalmadığı öne sürülüyor. Bu nedenle yurt genelinde büyük ceza ve infaz kurumları inşa ediliyor, yeni cezaevleri yapılıyor. 2019-2020 döneminde mevcut tutuklu sayısının 200 bine yaklaştığı dönemler oldu. Tutuklular kapasiteye bağlı olarak yurt genelindeki farklı cezaevlerine sevk edilip duruyor. Aileler de yakınlarını görememekten şikayet ediyor. İnsanlar cezaevlerin kapasitesi de dolduğu için af çıkar mı diye beklenti içine giriyor.

Türkiye'deki her mahkumun en büyük isteği genel af çıkmasıdır. Ailesine, sevdiklerine, arkadaşlarına, çocuklarına hatta belki de en özlenen ve en önemlisi özgürlüğüne kavuşmak isterler. Kim ikinci bir şans istemez ki? Peki ya mahkumların yakınlarına ne demeli? İnsanlar çocuklarını, kızlarını, oğullarını, eşlerini, arkadaşlarını, kardeşlerini, anne ve babalarını beklemektedir. Bunun için binlerce hatta milyonlarca kişi de genel af beklentisi vardır.

Mahkumlara Af Var Mı 2020?

2020 yılında genel af çıkmadı ama Yeni İnfaz Yasası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla birlikte yürürlüğe girdi. Kanun Resmi Gazete'de yayınlanıp yürürlüğe girince binlerce kişi cezaevlerinden tahliye oldu. Koronavirüs tedbirleri kapsamında izinli çıkan da oldu. 15 bin mahkum kapalı cezaevinden, 30 bin mahkum açık cezaevinden olmak üzere 45 bin mahkum tahliye oldu. Yeni İnfaz Kanunu olarak da bilinen af yasasının kapsamı ise önemliydi.

Af yasasında terör, uyuşturucu, kadına şiddet ve cinsel suçlar ile cinayet suçları kapsamın dışında tutuldu. Bu suçlar dışındaki suçları olan mahkumların cezasının yarısı kadar infaz uygulanacak. Milli İstihbarat Kanunundaki suçlardan mahkum olan, suçlu olanlar kanun dışında kaldı. Terör örgütü, suç örgütü kuranlar, yöneticilik yapanlar, tefeciler, canavarca yaralama, cinayet suçu işleyenlerin cezalarında ise arttırıma gidildi.

Yeni İnfaz Kanunu yürürlüğe girdikten sonra yeni bir af gündem de değil. Eğer yeni infaz kanunu kapsamında tahliye olamamışsa mahkumlar bundan sonra af gelmesi beklenmiyor. Çünkü infaz kanunu ile dışarı çıkan, koronavirüs nedeniyle izinli olan mahkumların bazıları yurt genelinde tekrar suç işlemeye başladı. Kamuoyunda infaz kanununa ve af konularına karşı tepki oluştu. Bu nedenle yakın vadede af çalışmalarının olmayacağı belirtiliyor.

YORUM EKLE