Memur COVID-19 Nedeniyle Refakat İzni Kullanabilir Mi?

Memur COVID-19 Nedeniyle Refakat İzni Kullanabilir Mi? Refakat İzni Nedir? Neden Alınır? Koronavirüs Nedeniyle Refakat İzni Alınır Mı? Koronavirüs Nedeniyle Refakat İzin Süresi ne kadar?

HABER 12.04.2020, 12:57
Memur COVID-19 Nedeniyle Refakat İzni Kullanabilir Mi?

Türkiye'de tıpkı dünyanın geri kalanı gibi koronavirüs tehdidi ile karşı karşıya. Salgının tehdidini azaltmak için hükümetler pek çok tedbir alıyor. Özellikle de devlet memurları ve özel sektörde çalışanlar için esnek çalışma saatleri getirildi. Çalışanlar idari izinli sayılıyor, bazı çalışanlar ise uzaktan çalışırken bazıları da dönüşümlü olarak çalışıyor. Ancak buna rağmen bazı çalışanlar da hala eskisi gibi iş yerlerine giderek çalışmaya devam ediyor. Bu gibi durumlarda memurlar izin alma yoluna gitmektedir. Bazıları da izin almak zorunda kalmaktadır. Çünkü memurların yakınlarına koronavirüs bulaşmışsa memurun yakınlarına refakat etmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlar yaşanırsa memurun refakat izni alması gerekir.

Refakat İzni Nedir? Neden Alınır?

Refakat izni memurun bakmakla yükümlü olduğu yakınlarına eşlik etmek için aldığı izindir. Bu iznin ayrıntısı 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda açıkça belirtilmiştir. Kanuna göre refakat iznini kimlerin, neden ve hangi durumlarda alabileceği açıklanır.

  • Bakmakla yükümlü olduğu ana, baba, eş ve çocukların ağır kaza geçirmesi, tedavilerinin uzun sürmesi, uzun süren tedavi gerektiren hastalık olması durumunda refakat izni alınabilir.
  • 1. derece yakınlarına refakat edilmeyen durumlarda hayatı tehlikeye girecek şekilde ağır kaza geçirmeleri veya tedavileri uzun süren hastalıklarının bulunması durumunda izin alınır.
  • Söz konusu aynı kişi için aynı tarihte başka bir memurun refakat izni kullanmaması gerekir. Böyle bir durumun olması durumunda memurun talebi üzerine ve sağlık kurulu raporu doğrultusunda refakat izni verilir.
  • Koronavirüs salgını nedeniyle binlerce kişi hastalıktan muzdarip oldu. Daha binlerce kişinin de hastalıkla burun buruna gelmesi bekleniyor. Bu nedenle tehdit dikkate alındığında refakat edilmediği takdirde hayatı tehlikesi olan kişilerin durumunun raporla kanıtlanması durumunda memura izin verilebilir.

Koronavirüs Nedeniyle Refakat İzni Alınır Mı?

Memura koronavirüs nedeniyle refakat izni verilebilir. Ancak genellikle kurum kişiden hastanın sağlık durumunu gösterek sağlık kurulu raporu ister. Bu raporda hastanı isim bilgisi, tıbbi durumu, hayati tehlikenin ispat, bakım gereksinimi, 3 ayı geçmeyecek refakat süresi, refakatçide aranacak özellikler yer almalıdır. Ek bilgiler kurumdan istenebilir. Sağlık kurul raporunda bu bilgiler yoksa refakat izni verilmeyebilir. Bu nedenle amirlerinizle konuşup işinizi garantiye almanız önemlidir.

Koronavirüs Nedeniyle Refakat İzin Süresi

Kamu personeli koronavirüs nedeniyle en çok 3 ay boyunca refakat izni kullanabilir. Gerek duyulması takdirde aynı şekilde 3 ay daha refakat izni kullanılması mümkün olabilir. Yani bir memur refakat izni kullanmayı düşünüyorsa iznin süresini 3+3 olmak üzere toplamda 6 ay için hesaplama yapabilir. Ayrıca bir memurun COVID-19 nedeniyle başka yakınları için de refakat izni kullanması mümkün olabilir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar (1)
Esra 6 ay önce
Merkezi atamalarda mülakat olmuyor değil mi?
15
açık