Memur ve Emeklilerin Maaş Alt Sınırı 2020 Ne Kadar?

Memur ve Emeklilerin Maaş Alt Sınırı 2020 Ne Kadar? En Düşük Devlet Memuru Maaşı 2020 Ne Kadar? En Düşük Emekli Maaşı 2020 Ne Kadar? 2020 yılında en düşük memur maaşı ve emekli aylığı ne kadar oldu?

HABER 11.07.2020, 22:00
Memur ve Emeklilerin Maaş Alt Sınırı 2020 Ne Kadar?

Türkiye'de binlerce devlet memuru ve memur emeklisi bulunur. Üstelik her yıl yüzlerce hatta binlerce kişi devlet memurluğuna başlamaktadır. Bu nedenle memuriyetle ilgili her türlü konu milyonlarca kişiyi ilgilendirmektedir. Son olarak toplu sözleşme zammı kapsamında memur ve emekli maaşlarına 2020 Temmuz ayından itibaren geçerli olacak şekilde %5,75 oranında artış yapıldı. Yapılan maaş zammıyla birlikte memurların ve emeklilerin maaşlarının alt sınır tutarı da değişti. Aylıkların alt sınır tutarı yükseldi.

En Düşük Devlet Memuru Maaşı 2020 Ne Kadar?

Devlette farklı kurumlarda, farklı kadro ve pozisyonlarda, farklı kıdem ve derecelerde, farklı hizmet sürelerinde binlerce memur görev yapmaktadır. Bu personellerin maaşları birbirinden farklıdır. Bu nedenle en düşük devlet memuru maaşı ile en yüksek ödenen aylık sık sık merak edilir.

Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki bir kadroda 14/2 derecesi ile mesleğe başlayan ilköğretim veya ortaokul mezunu, evli ya da bekar çocuksuz memurun maaşı en düşük maaştır. Bu memura ödenen aylık en düşük devlet memuru maaşı olarak kabul edilir. Buna göre 2020'nin ikinci 6 ayında en düşük devlet memuru maaşı %15 gelir vergisinde aylık net 3 bin 632 TL olarak hesaplanır. Ancak 2020'nin sonuna doğru vergi diliminin %20 olması etkisiyle en düşük devlet memuru maaşı net 3 bin 528 TL olarak hesaplanır.

Bu noktada en düşük memur maaşı hesaplanırken pek çok unsur göz önünde bulundurulur. Örneğin memurun medeni hali, çocuk sahibi olup olmadığı, derece ve kıdemi, hizmet yılı önemlidir. Ancak en önemli unsurlar Bireysel Emeklilik Sigortası, sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesidir. Bu unsurlar dikkate alınmamıştır. Ayrıca memurun çalıştığı kurumdan kaynaklı ilave ödemeler de göz önünde bulundurulmamıştır.

En Düşük Emekli Maaşı 2020 Ne Kadar?

5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununa bağlı memur emeklilerine bağlanacak aylıklar çok merak edilir. Emekli, adi malullük, vazife malullüğü gibi emekli maaşlarının alt sınırı en önemli husustur. Alt sınır 14/2 kademe göstergesi ve 30 hizmet yılı esas alınarak hesaplama yapılıyor. Böylece ulaşılan miktar en düşük emekli maaşı olarak öne çıkıyor. Buna göre 2020'nin 2. 6 aylık diliminde en düşük memur emeklisi maaşı 2 bin 814 TL'dir.

DİĞER MAAŞ YAZILARIMIZA DA GÖZ ATMAK İSTER MİSİNİZ?

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu