Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan Eğitim Sistemi İle İlgili Açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk eğitim sistemi ve yapılacak değişiklikler, projeler hakkında açıklamalarda bulundu. Uygulama ağırlıklı eğitime ağırlık verileceğini, ders sayılarında oynama yapılacağını, her ay yeni bir projenin açıklanacağını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan Eğitim Sistemi İle İlgili Açıklamalar

Kanal 7’de yayınlanan Başkent Kulisi programına katılan Selçuk eğitim ve öğretim sisteminde değişikliklerin yapılacağını fakat bunların ailelere ve öğrencilere sürpriz yaşatmadan uygulanacağını dile getirdi.

LGS ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan: “ Aileler rahat olsun, örnek soruları yayınlıyoruz, öğrencilerimiz kendilerini rahat hissetsinler.” dedi. İl milli eğitim müdürlükleri ile çalıştıklarını belirten Selçuk mahalli yerleştirme konusunda daha akışkan bir modele geçilmeye çalışıldığını belirtti. Sınavla öğrenci alan okulların sayısının azalacağını ve imkanı az olan okulların imkanlarının geliştirileceğini de belirtti.

Bunların yanı sıra Bakan Selçuk mesleki ve teknik okullarda yeni bir yapılanmaya giderek sektörel ve teorik derslerin içeriklerinde ve saatlerinde de değişikliğe gidileceğini söyledi. Bakan Selçuk : “ Eskiden ilk başta teorik ardından sektörel dersler vardı. Bunu değiştiriyoruz, dersler sektörlerin öğrencilerden beklediği becerilere göre değişiyor.” dedi.

Bunlara ek olarak iş garantili liselerin de artacağını, önünün açılacağını söyleyen Prof. Dr. Ziya Selçuk ASELSAN, TAİ ve turizm sektöründeki birçok kurumla yapılacak işbirliklerinden bahsetti. Bu işbirlikleri ile öğrencilerin sektöre yönelik becerilerinin artmasının sağlanacağına değinen Bakan bu okulların müfredatlarının da bu becerilere yönelik oluşturulacağını söyledi.

Öğretmen eğitiminin önemine de değinen Selçuk şunları dile getirdi: “İyi bir milli eğitim bakanı sadece bugün için değil, gelecek için de çalışır. Her ay yeni, somut büyük bir projeyi açıklayacağız, öğrenci ve velilerimiz bir sürpriz ile karşı karşıya kalmayacak, kazanılmış hakları koruyacağız. Müfredatın değişmesi kendi başına çok da etkili değil, örneğin elinizde çok iyi bir metin olan Hamlet olabilir; peki, bunu sahneleyecek kişiler kimler? İşte müfredat da böyle bir şey, Türkiye’de ilk defa müfredat değişmeden önce öğretmen eğitimlerini tamamlayacağız. Ardından diğer altyapı hazırlıkları, ders kitapları gibi çalışmalar gelecek.”

SORULARINIZ, GÖRÜŞLERİNİZ VE ÖNERİLERİNİZ İÇİN FORUM SAYFAMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

YORUM EKLE