Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı? Adet Olmak Nedir? Regl Olmak Ne Demek? Adet Döneminde Oruç Tutulur Mu? Regl İken Niyetlenilir Mi?

HABER 06.04.2021, 22:09 06.04.2021, 22:59
Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı?

Dünyadaki milyonlarca Müslümanın özlemle, sevinçle, sabırsızlıkla beklediği Ramazan ayı geldi çattı. Milyonlarca kişinin ibadetlerini artıracağı, oruç tutacağı Ramazan ayı ve ardından başlayacak Ramazan bayramı sevinçle karşılanıyor. 13 Nisan 2021 tarihinde başlayacak ve 12 Mayıs tarihinde sona erecek Ramazan ayı tamamlandıktan sonra Ramazan bayı başlayacak. Milyonlarca Müslümanın ibadetlerini artıracağı, oruç tutacağı bu dönemde pek çok kişi aklına takılan sorulara cevap arıyor. Örneğin kadınlar her ay adet yani regl olmaktadır. Bu durum biyolojik ve gayet normal bir olaydır. Ancak Ramazan ayı içerisinde regl olunduğunda oruç bozulup bozulmayacağı merak edilmektedir. Peki oruçluyken adet olmak orucu bozar mı? Regl olunca oruç tutulur mu?

Adet Olmak Nedir? Regl Olmak Ne Demek?

Adet olmak ya da başka bir ifadeyle regl kadınların aylık döngüler halinde geçirdiği biyolojik bir dönemdir. Vajinal kanama olarak gerçekleşen bu durum oldukça normaldir. Kadınların üreme hücreleri olan yumurtaların, yumurtalığın rezervinde olgunlaşmasının ardından rahim iç dokusu kalınlaşır. Döllenme olmadığı için kalınlaşan doku dökülür ve kanla birlikte vajinal yoldan vücudun dışın atılır. Kadınlarda bu döngü ergenliğe girmeleriyle birlikte başlar ve menapoz dönemi başlayana kadar sürer. Adet kanaması bir hastalığı değil aksine kadınların sağlıklı olduğunun ve doğurgan olduğunun göstergesidir. Kadınların hormon durumuna göre regl döngüsü 21 ile 35 gün arasındaki sürelerde kendini tekrar eder. 3 ile 7 gün arasında sürdüğü bilinse de farklı sürelerden de söz etmek mümkündür.

Oruçluyken Regl (Adet) Olmak Orucu Bozar Mı?

Milyonlarca kadın Müslüman her yıl Ramazan ayını ibadet ederek geçiriyor. Oruç tutuluyor, namaz kılınıyor, dua ediliyor ve hayır yapılıyor. Ancak kadınların adet kanaması olduğu dönemde oruç tutulup tutulmayacağı ve oruçluyken regl olunduğunda orucun bozulup bozulmayacağı merak ediliyor. Özellikle de istenmediği halde bazı durumlar nedeniyle orucun bozulabileceğini duyanlar bu konuda araştırma yapıyor.

Müslüman kadınlar ay hali yani hayız ve lohusalık yani nifas denilen özel durumlarda namaz kılmaz ve oruç tutmazlar. Daha sonra tutamadıkları oruçlar için kaza orucu tutarlar. Bir kadın oruca niyetlenip, oruç tutmaya başladığında adet olursa orucu bozulur. Adet dönemi bittikten sonra bu günün kaza orucunu tutar. Bu konuda Merginani, el-Hidaye'de ayrıntılı bilgiler paylaşılmıştır. Oruçluyken regl olan birinin iftar vaktine kadar oruçlu gibi davranmasına gerek yoktur ve bu durum doğru değildir. Ancak Ramazan ayının hassasiyetini gözeterek başkalarının yanında dikkat etmesi önerilir.

Adet Döneminde Oruç Tutulur Mu? Regl İken Niyetlenilir Mi?

Kadınların adet döneminde oruç tutmamaları gerekmektedir. Oruçlularken regl başlarsa oruçları bozulur. Ayrıca adet dönemi başladıktan sonra niyetlenmemeleri ve oruç tutmamaları gerekir. Bu nedenle adet dönemi başlayan kişilerin regl süreci bitene kadar yeme-içme faaliyetlerine devam etmeleri gayet doğaldır.

Yorumlar (0)
18
açık