ÖSYM'den kritik E-ALES açıklaması

Yılda yalnızca iki defa gerçekleştirilen ALES'e ilaveten yavaş yavaş yaygılanlaşan E-ALES'te yılda iki kez yapılacak. Böylece ALES sınavına girecek adayların girebileceği sınav sayısı artmış olacak.

HABER 05.03.2018, 15:43 14.04.2018, 13:27
ÖSYM'den kritik E-ALES açıklaması

ALES, özellikle Yüksek Lisans eğitimine başlamak isteyen 4 yıllık üniversite mezunlarının ilgi odağı. Her sene güz ve bahar dönemi olmak üzere 2 kere ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ALES ile ilgili kritik gelişmeyi ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer açıkladı. Özer, "Yılda iki defa yapılan ALES'e ilaveten yılda iki defa da e-ALES yapılacak. ÖSYM Yönetim Kurulu, 2018 yılında yapılacak e-ALES sınav tarihlerini 1 Temmuz 2018 ve 30 Eylül 2018 olarak belirledi" sözleriyle e-ALES döneminin resmen başladığını duyurmuş oldu.

Özer, ÖSYM olarak 2018 yılından itibaren elektronik sınav kapasitesini ve sınav çeşitliliğini artırmayı hedefledikleri belirtti. Şu ana kadar e-Sınav merkezlerinde sadece yabancı dil sınavlarını yapabildiklerine işaret eden Özer, şu bilgileri paylaştı:

"ÖSYM olarak 2018 yılından itibaren İngilizcenin yanında Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dilleri için yılda yapılan 2 sınava ilave olarak ilk defa yılda bir kez de elektronik sınav yapma kararı almıştık. YÖK’ün yeni kararı ile e-Sınav merkezlerimizde 2018 yılında e-ALES sınavları da yapabileceğiz. Böylece yılda iki defa yaptığımız ALES sınavına ilaveten iki defa da e-ALES sınavı yapacağız. Desteklerinden dolayı YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç’a şükranlarımı sunuyorum."

ALES TÜM TÜRKİYE'DE YAPILACAK

Prof. Dr. Özer, ÖSYM olarak daha önce de 2018 yılında yapılacak ALES sınavlarında "1000 altı kota" uygulamasının kaldırıldığını ve ALES sınavlarını 81 ilde yapma kararı aldığını açıkladıklarını dile getirdi.

Yeni uygulama ile bu imkana ilave olarak adaylara yılda iki defa da e-ALES sınav hizmeti sunulmuş olacağının altını çizen Özer, "ALES, üniversite mezunları için oldukça önemli bir sınav. ALES'in temelde üç kullanım amacı var. Birincisi, Türkiye'de üniversite veya yüksek teknoloji enstitülerinde lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) programlara öğrenci seçme ve yerleştirme amacıyla kullanılmaktadır. İkincisi, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi ve uzman gibi akademik kadrolara yapılacak atamalarda kullanılmaktadır. Üçüncüsü, yurt dışına burslu lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılmaktadır." değerlendirmesini yaptı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer, 2018 yılında yapılacak e-ALES sınav tarihlerini 1 Temmuz 2018 ve 30 Eylül 2018 olarak açıkladı.

2018 ALES BAHAR DÖNEMİ BAŞVURUSU NE ZAMAN?

ALES'in bahar dönemi başvurusu bu yıl 7 Mart Çarşamba günü başlayacak. Başvuruların son tarihi ise 15 Mart Perşembe günü. Geç başvuru tarihi ise 28 Mart 2018 olarak belirlendi. ALES bahar dönemi sınavı ise 6 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilecek, sonuçlarında ÖSYM tarafından 7 Haziran 2018'de açıklanacak.

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu