Polisler Hangi Durumlarda Uyarma Cezası Alır?

Polisler Hangi Durumlarda Uyarma Cezası Alır?

Polisler Hangi Durumlarda Uyarma Cezası Alır?

Polisler Hangi Durumlarda Uyarma Cezası Alır? Emniyet Personeli Hangi Durumlarda Uyarma Cezası Alır? Emniyet Personeline Hangi Durumlarda Uyarma Cezası Verilir? Emniyet Personelinin Hangi Fiili ve Durumuna Uyarma Cezası Verilir? Polisler Hangi Durumlarda Disiplin Cezası Alır? Polislerin Hangi Eylem ve Fiillerine Uyarma Cezası Verilir?

Polisler Hangi Durumlarda Uyarma Cezası Alır?  23 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazete yayınlanan 682 sayılı ‘’Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’’ ile emniyet teşkilatında çalışan personeller için uygulanacak olan disiplin hükümleri ve uygulamaları düzenlendi. Yapılan düzenlemeye ve ilgili Kanun Hükmünde Kararnameye göre Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan personellerin hangi durumlarda hangi disiplin cezalarının verileceği belirlendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan personellerin yaptıkları eylem veya bulundukları hal sebebi ile, eylemin ve halin ceza ağırlığına göre uyarma cezası, kınama cezası, aylıktan kesme cezası, kısa süreli durdurma cezası, uzun süreli durdurma cezası, meslekten çıkarma cezası, ve devlet memurluğundan çıkarma cezası verilebilir. Peki emniyet personeli hangi durumlarda uyarma cezası alır? Polisler hangi durumlarda uyarma cezası alır? Uyarma cezasını gerektiren fiil ve haller-durumlar nelerdir?


Polisler Hangi Durumlarda Uyarma Cezası Alır?

Emniyet personeli aracını ve gereçlerini, giyim ve kuşamını temiztutmaması, çalıştığı yerin temizliğine özen göstermemesi durumunda uyarmacezası alır.

Yetkililer tarafından belirtilen tasarruf tedbirlerine uymaması veyakullanımına sunulan kamu kaynaklarını kullanmakta özen göstermemesi durumundauyarma cezası alır.

Emniyet personeli izinsiz veya kurum tarafından kabul edilebilir mazeretiözrü olmamasına rağmen katılması gereken faaliyetlere geç kalması durumundauyarma cezası alır.

Emniyet personeli görevdeyken yetkili makamlar tarafından izin verilendurumlar dışında görevi veya hizmeti ile ilgisi olmayan işlerle uğraşmasıdurumunda uyarma cezası alır.

Özrü ve ya izni olmadığı halde mesaisine geç kalan, mesaisinden erkenayrılan ya da günlük mesai saatlerine uymayan emniyet personeli uyarma cezasıalır.

Emniyet personeli nezaket kuralları dışında tavır ve davranışlardabulunması durumunda uyarma cezası alır.

Emniyet personeli ona verilen emrin icrası veya sonuçları ile ilgili olarakkatılım sağlanan toplantılarla ilgili olarak görevlendirme yapan amirine bilgivermemesi durumunda uyarma cezası alır.

Usulünce emniyet personeline verilen bir emrin uygun olmadığı, yanlışverildiği, yapılamayacağı gibi mazeretler sunarak ve benzeri şekillerde amirini(emri vereni) alenen eleştirmesi veya itirazlarda bulunması durumunda personeluyarma cezası alır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİNFORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 20:09
YORUM EKLE