Regaip Kandili 2019 Ne Zaman?

Regaip Kandili 2019 Ne Zaman? Milyonlarca Müslüman için mübarek kabul edilen üç aylar için geri sayım sürüyor. Üç ayların başlangıcı olarak kabul edilen Regaip Kandilinin ne zaman olacağı ise merak ediliyor.

Regaip Kandili 2019 Ne Zaman?

İslam alemi ve milyonlarca Müslüman için çok önemli olan üç ayların başlamasına sayılı günler kaldı. Müslümanlar üç aylar boyunca ibadet edecekler. Mübarek ve önemli olarak kabul edilen "üç aylar"ın başlangıcı ise merak ediliyor. Pek çok kişi "üç aylar ne zaman başlıyor?" sorusunu soruyor. Üç ayların başlangıcı Regaip Kandili kabul edimektedir. Peki Regaip Kandili nedir? Regaip Kandili ne zaman? Regaip Kandilinin anlamı nedir?

Regaip Nedir? Ne Demek?

Müslümanlar için kabul edilen üç ayların ilk ayı Recep ayıdır. Recep ayının ve üç ayların başlangıcı olarak kabul edilen ve Recep ayının ilk cuması idrak edilen gün ise Regaip Kandili veya Regaip gecesidir. Regaip Arapça kökenli bir kelimedir. Kökü reğa-be'dir. Reğa-be ve regaip istemek, arzulamak, elde etmek için çaba göstermek anlamındadır. Kuran-ı Kerim'de Regaip kelimesi geçmezken reğabe kelimesinden türeyen bazı kelimeler geçmektedir. 

Regaip Kandili Nedir?

Regaip gecesi Türkiye'de kandil olarak kabul edilmiştir ve Müslümanlar için mübarek kabul edilen gecelerden biridir. Hicri takvime göre üç ayların ilk ayı olaran Recep ayının ilk cuma gecesi Regaip Kandili olarak kutlanmaktadır. Regaip gecesinde milyonlarca Müslüman ibadet ederek tevbe ederler. Regaip gecesinde edilen dua ve tövbelerin kabul edileceği düşünülür.

Dünyadaki milyonlarca Müslüman Regaip Kandilinde veya Regaip gecesinde ellerini semaya açarak dua eder. Tövbe ederek bağışlanmak isterler. Ayrıca milyonlarca Müslüman bu gece dua ederek namaz kılarak ibadet ederek geçirir. Bu gecede televizyon programlarıda Regaip Kandiline özel programlar yayınlar.

Regaip Kandili Ne Zaman?

2019 yılının başlamasıyla birlikte pek çok kişi mübarek üç ayların ne zaman başlayacağını sormaya başladı. Bu dönemde Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı tarihleri de en çok araştırılan konular arasında yer aldı. Üç ayların başlangıcı olarak kabul edilen ve o gece boyunca ibadet edilen Regaip Kandilinin ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Regaip Kandili 2019 yılında 7 Mart Perşembe günü idrak edilecek. Ve üç aylar da 7 Mart tarihinde başlamış olacak. Bu tarihte Müslümanlar dua edecek, tövbe edecek ve namaz kılacak. Hz. Muhammed (s.a.v) beş gecenin önemine dikkat çekmiştir. Recebin ilk cuma gecesi olan Regaip gecesini de bu gecelerden biri saymıştır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

ÜÇ AYLAR NEDİR? ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

YORUM EKLE